OkosHír: Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, 2024-ben megválasztása után vámokkal kapcsolatos intézkedéseket hozott. Ezek az intézkedések a pénz- és tőkepiacokon változásokat idéztek elő. Egyes elemzések szerint, ha Magyarország nem lenne az Európai Unió tagja, a vámok mértéke az EU-n kívüli országokra vonatkozó szabályozások alapján magasabb lehetne. A The Economist elemzése szerint ez a vámteher 37 százalék körül alakulhatna, szemben az EU-n belüli alacsonyabb értékkel. Az EU-ban az ír és a szlovák termékeket érintené nagyobb sarc.

A magyar kormány kommunikációjában hangsúlyozza az Orbán–Trump közötti barátságot, és abban bízik, hogy ez előnyös gazdasági megállapodásokhoz vezethet. Ugyanakkor a vámok kivetését alátámasztó dokumentumok a Magyarországon tapasztalható korrupció mértékét is említik. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint David Pressman, az Egyesült Államok korábbi budapesti nagykövete felelős azért, hogy Magyarországot ilyen összefüggésben említették.

Korábbi hírek szerint Donald Trump globális vámháborút indított, 20 százalékos vámot vetve ki az Európai Unióra. Emellett hirtelen sok ország vámját levitte 10 százalékra, kivéve Kínáét, mert azt tovább emelte. A vámháborúban Magyarországgal szemben kimondottan a korrupcióval indokolnak.

Az EU ajánlata az USA-nak kölcsönösen 0 százalékos vám az ipari termékekre, de Trumpnak nem tetszik az EU 0 százalékos vámajánlata, azt akarja, hogy 350 milliárd dollárért vegyen energiát az USA-tól.

Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése

(Forrás: 444.hu)