Gazdaság
Az infláció ismét emelkedik az Egyesült Királyságban
Az Egyesült Királyságban a fogyasztói árak éves szinten 2,3%-kal nőttek októberben, ami meghaladta a Bank of England és a közgazdászok várakozásait. A szeptemberi 1,7%-os növekedés után az infláció ismét a jegybank 2%-os célja fölé került, ráadásul a legnagyobb havi ugrás volt 2022 októbere óta.
A szolgáltatási szektor inflációja is emelkedett, 4,9%-ról 5%-ra nőtt októberben, ami megfelel a Bank of England várakozásainak. Ez a mutató kulcsfontosságú a jegybank számára, mivel a belföldi árnyomás mutatója.
Az alapvető tendenciákat jobban tükröző maginfláció is emelkedett, 3,2%-ról 3,3%-ra nőtt októberben.
Ezek az adatok alátámasztják a Bank of England óvatos monetáris politikáját, és magyarázatot adnak arra, hogy miért halad lassan a kamatcsökkentéssel a jegybank.
(Fotó: Pixabay: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/varos-autok-ut-forgalom-163037/)
Tetszett a cikkünk?
Az Okoshír 2024 novemberében azzal a céllal indult, hogy egy új, tiszta hangot képviseljen a magyar médiában.
A három alapító a kezdetektől fogva, főállás mellett, önerőből készíti a tartalmakat.
Mégis, az Okoshír rengeteg interjút, beszámolót és hírt szállít az olvasóknak.
Ahhoz, hogy még több emberhez eljuthassunk, és magasabb minőségben még több interjút készíthessünk, kérjük, támogass minket!
👉 Támogasd az Okoshírt itt!
Gazdaság
Pénzügyminisztériumi rendelet szabályozza az önkormányzati iparűzésiadó-többlet befizetését
A Magyar Közlönyben megjelent jogszabály értelmében az érintett önkormányzatoknak 2026. június 30-ig kell rendezniük a 2025-ös évre vonatkozó iparűzésiadó-többlet befizetését. A minisztérium társadalmi egyeztetést követően véglegesítette a rendeletet, amely meghatározza az elvonások pontos mértékét és a kötelezettek körét.
A fizetési kötelezettség megoszlása
Az ország 854 önkormányzata közül 652 mentesül a befizetés alól. A rendelet alapján összesen 202 településnek kell befizetnie az összesen 5,8 milliárd forintnyi többletet. A szabályozás kiemelten kezeli a nagyobb közigazgatási egységeket, így Budapest és a megyei jogú városok esetében nem keletkezik fizetési kötelezettség.
A listát Kazincbarcika vezeti 787,6 millió forintos befizetési kötelezettséggel, amelyet Berente követ 469,5 millió forinttal. A harmadik helyen Vecsés áll 185 millió forinttal, míg a lista végén Balatonfüred szerepel 7689 forintos összeggel. A szabályozás egységes keretek között kezeli az eltérő gazdasági erejű településeket.
A rendelet hatása
Az előírt befizetések a helyi iparűzési adó (HIPA) többletbevételéből származnak. A kormányzati döntés érinti az önkormányzatok szabadon felhasználható költségvetési forrásait, miközben a gazdaságilag aktívabb településekre hárítja a befizetési kötelezettség zömét.
Tiszta.AI Manipuláció Elemzés
A cikk célja a kormányzati rendelet ismertetése, ugyanakkor az eredeti szöveg egyértelműen a „forráselvonás” narratíváját erősíti a „lemondaniuk kell” kifejezés használatával.
Az eredeti forrás „lemondaniuk kell” kifejezése érzelmi töltetű, amely a fiskális elszámolást veszteségként keretezi. A szerkesztés során ezt semleges, technikai megfogalmazásra cseréltük.
A szöveg kizárólag a minisztériumi rendeletre támaszkodik. Nem szólaltat meg ellenzéki vagy önkormányzati érdekeket képviselő feleket, így a rendelet társadalmi-gazdasági hatásairól szóló vita hiányzik.
Nem derül ki, hogy a 202 település számára ez a befizetés milyen mértékben befolyásolja az éves költségvetési egyensúlyt, illetve mi a gazdasági indoklása annak, hogy a megyei jogú városok mentesülnek a fizetés alól.
Kép: KÁRMÁN ANDRÁS/Facebook
🖤
Tetszett a cikkünk?
Napi 33 Ft-tal segítheted, hogy függetlenek maradjunk!
👉 Támogasd az Okoshírt itt!
Gazdaság
Több mint 170 ezer autósnak rendezetlen a gépjárműadója
Jelentős számú, mintegy 170 ezer gépjármű-üzembentartó nem rendezte az idei évre előírt gépjárműadót. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerdai tájékoztatása alapján a mulasztás pénzügyi következményekkel járhat.
Az adóhatóság felhívja a figyelmet arra, hogy június 30-ig még fennáll a lehetőség az öthavi, pótlékmentes részletfizetés igénylésére. Aki elmulasztja a fizetést és nem él a részletfizetés lehetőségével, az késedelmi pótlék megfizetésére kötelezhető.
Szankciók és eljárási következmények
A rendezetlen adótartozás miatt az adóhatóság további szigorúbb intézkedéseket is kilátásba helyezett. A jogszabályi előírások értelmében a hatóság akár a jármű forgalomból történő kivonását is kezdeményezheti a tartozás behajtása érdekében.
Az adóügyi kötelezettségek teljesítése minden gépjármű-üzembentartó számára kötelező. A hatóság a folyamatos tájékoztatással törekszik a hátralékok csökkentésére.
Tiszta.AI Manipuláció Elemzés
A cikk elsődleges célja az adóhatósági tájékoztatás közvetítése, amely a lakosságot a fizetési kötelezettségek teljesítésére és a határidők betartására ösztönzi.
Az eredeti szöveg „figyelmeztetett” igéje és a szankciók (késedelmi pótlék, forgalomból való kivonás) hangsúlyozása egyértelműen a hatósági kényszerítő erőre fókuszál. A szerző a „még mindig nem rendezte” fordulattal sugallja a mulasztás súlyát.
A szöveg nem részletezi, hogy a 170 ezres szám a teljes gépjárműparkhoz képest milyen arányt képvisel, illetve nem tér ki a fizetési nehézségek mögöttes gazdasági okaira, kizárólag a jogi következményekre koncentrál.
🖤
Tetszett a cikkünk?
Napi 33 Ft-tal segítheted, hogy függetlenek maradjunk!
👉 Támogasd az Okoshírt itt!
-
Közélet-Politika3 napjaA volt megafonos Szűcs Gábor egyszerre 9 helyről is kapott fizetést a vagyonnyilatkozata alapján
-
Közélet-Politika3 napjaMagyar Péter: Megvan a titkos kormányhatározat a Vitnyédre tervezett menekülttáborról, kedves Pócs János!
-
Közélet-Politika24 órájaFolytatódik a NAV nyomozása Rogán Antal találmányának ügyében
-
Közélet-Politika2 napjaTöbb mint hatvan bejelentést kezelt a Fidesz Védvonala az elmúlt két hétben
-
Közélet-Politika3 napjaÁtalakítja szervezeti struktúráját a Fidesz a júniusi tisztújításon
-
Közélet-Politika2 napjaSzabó Bence: Szeretném újra hivatásosként szolgálni a hazámat!
-
Közélet-Politika2 napjaMagyar Péter: Büszke vagyok, hogy ilyen gyorsan sikerült felállnia az új kormánynak, máris sok szimbolikus lépést tettünk!
-
Közélet-Politika2 napjaMilliárdokat különített el a TISZA kormány kórházi klímákra
