Gazdaság
Kínai befektetés: Orbán stratégiája és a magyar gazdaság kihívásai
Az elmúlt két évben a kontinensre érkező kínai befektetések több mint negyede Magyarországra irányult, így az ország a kínai tőke fő európai célpontjává vált. A beruházások jelentős része elektromos járműveket és akkumulátorokat gyártó üzemekbe irányul. Nagy Márton gazdasági miniszter szerint a kínai befektetések kulcsfontosságúak az ország autóparának fenntartásában, amely a gazdaság „nagyon erős magja”. A szektor a GDP közel egyharmadát fogja kitenni.
Az ország vezető elektromos jármű- és akkumulátorgyártói, köztük a BYD és a CATL, jelentős beruházásokat hajtanak végre Magyarországon. A BYD Szegedet választotta első nagy európai gyárának helyszínéül, míg a CATL 7,3 milliárd eurós üzemet épít az ország keleti részén. A gyárak jövő év második felében nyitják meg kapuikat, és a munka megkezdésekor már érezhető lesz a hatásuk a gazdaságra és a bérekre.
A magyar kormány véleménye szerint a befektetések mentőövet jelentenek a gazdaságnak, amely jelenleg komoly kihívásokkal néz szembe. Az ország recesszióban van, a GDP 0,7 százalékkal csökkent a harmadik negyedévben, és a költségvetési hiány várhatóan meghaladja a GDP 4,5 százalékát idén.
Orbán Viktor a kelet és nyugat közötti egyensúly fenntartását tekinti gazdaságpolitikája „stratégiai alapjának”. Úgy véli, hogy Magyarország képes fenntartani szoros kapcsolatait Pekinggel, miközben Donald Trump esetleges újbóli elnöksége alatt is jó viszonyt ápol az Egyesült Államokkal.
A kormánynak kihívást jelent, hogy egyszerre maradjon Hszi Csin-ping és Donald Trump Kína-ellenes kormányának szövetségese, miközben kezeli az uniós források krónikus csökkenésének veszélyét. A szakértők szerint a kínai befektetések önmagukban nem lesznek képesek teljesen pótolni az uniós források hiányát. Magyarország korábban évente mintegy 5 milliárd eurónyi uniós átutalást kapott, ami a GDP mintegy 2,5 százalékát tette ki.
A magyar infrastruktúra fejlesztése is kihívásokkal néz szembe. Többnyire uniós finanszírozású vasúti beruházást töröltek, az egyetlen jelentős folyamatban lévő projekt egy kínai finanszírozású vonal Budapest és Belgrád között.
Fotó: cottonbro studio: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/kezek-kez-gazdag-zold-3943738/
Gazdaság
Évi 5 ezer milliárd forint értékű fizetetlen munkát végeznek nők Magyarországon
OkosHír: Április 4-én tartják a láthatatlan munka világnapját, melynek célja, hogy ráirányítsa a figyelmet azokra a tevékenységekre, amelyekért nem jár fizetés, de elengedhetetlenek a mindennapi élethez. Ezen munkák közé tartozik a takarítás, a háztartási feladatok ellátása, a gyermekgondozás, a szülők támogatása, a főzés, valamint a családi élet és az utazások szervezése. Egyes becslések szerint, ha ezekért a munkákért fizetést kapnának a nők, az a GDP-hez közel 5 ezer milliárd forinttal járulna hozzá. Egy 2022-es cikk szerint ez az összeg 4793 milliárd forint.
Magyarországon a nemek közötti bérszakadék továbbra is fennáll.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
Az eredeti cikk a láthatatlan munka fogalmát használja fel arra, hogy felhívja a figyelmet a nők által végzett, fizetés nélküli munkára. A cikk érzelmi hatást próbál elérni azzal, hogy kiemeli a nők szerepét a háztartásban és a családban, sugallva, hogy a társadalom nem ismeri el kellőképpen ezt a munkát. A cikkben említett GDP-hez való hozzájárulás becslése nem feltétlenül tükrözi a valóságot, mivel nehéz pontosan számszerűsíteni a láthatatlan munka értékét. A nemek közötti bérszakadék említése tovább erősíti a cikk által sugallt egyenlőtlenséget. A cikk konklúziója az, hogy a nők által végzett fizetés nélküli munka jelentős értékkel bír, és a társadalomnak jobban kellene értékelnie azt. Ez az esemény felhívhatja a figyelmet a nemek közötti egyenlőtlenségekre és a fizetés nélküli munka értékére a magyar közéletben.
Gazdaság
A dubai csokoládé iránti kereslet megnövelte a pisztácia árát
OkosHír: A Guardian arról számolt be, hogy a dubai csokoládé iránti megnövekedett kereslet nemzetközi pisztáciahiányt eredményezett. A 2023 végén kezdődött trend hatására a pisztácia átlagára 2023-ban 7,65 dollárról 10,30 dollárra emelkedett. A hiány egyik fő oka az Egyesült Államokban tapasztalt gyenge termés volt. Irán, a másik jelentős termelő, az Egyesült Arab Emírségekbe irányuló exportja a márciust megelőző hat hónapban 40 százalékkal nőtt az előző 12 hónaphoz képest.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
Az eredeti cikk tényszerűen mutatja be a pisztácia árának emelkedését és a mögötte álló okokat. A cikkben szereplő állítások a Guardian cikkére hivatkoznak, így valóságtartalmuk feltételezhetően magas. A cikk következtetése az, hogy a dubai csokoládé iránti kereslet növekedése hatással van a nemzetközi pisztácia piacra. Ez az esemény potenciálisan befolyásolhatja a pisztáciatermelő országok gazdaságát és a csokoládégyártók árazási stratégiáit.
-
Hírek3 napja
Orbán Viktor és Hont András vitája az ÖT YouTube-csatornán
-
Hírek3 napja
Apáti Bence cégei hirdetéseket vásároltak Kollár Kinga EP-beszédének témájában
-
Hírek2 napja
Semjén Zsolt és Pintér Sándor törvényjavaslatot nyújtott be a tb-kiskönyv megszüntetéséről
-
Hírek23 órája
Hadházy Ákos a debreceni Nemzeti Oltóanyaggyárat látogatta meg
-
Hírek15 órája
Felborult egy csónak Halásztelek magasságában
-
Hírek3 napja
Gulyás Gergely nyilatkozata az Elf Bar használatáról
-
Hírek2 napja
A rendőrség megtiltotta Hadházy Ákos Erzsébet hídra tervezett tüntetését
-
Hírek22 órája
Budapest költségvetése 31 milliárd forintos hiányt mutat húsvétkor