Gazdaság
A munkavállalók kétségesen érzékelik a béremelkedést
A magyarországi munkavállalók körében folyamatosan növekszik a munkahelyváltási kedv, annak ellenére, hogy a reálbérek már egy éve folyamatosan emelkednek. A Trenkwalder kutatása szerint a béremelések egy része csupán a korábbi inflációs hatást ellensúlyozza, míg a munkáltatók egy része képtelen kétszámjegyű béremelést adni a munkavállalóknak. Ennek köszönhetően a munkavállalók 61%-a számít arra, hogy idén romlani fog az anyagi biztonsága.
Növekvő bizonytalanság
A kutatás szerint a munkavállalók elégedetlenek a bérszinttel, csupán 19%-uk kapott év közbeni fizetésemelést. A béremelési igényekre utal a tény is, hogy a munkavállalók több, mint fele tervezi, hogy egy éven belül munkahelyet vált, ez 6%-kal több, mint tavaly. A munkahelyváltási küszöb is csökkent, 71%-uk mondana fel egy 30%-kal jobban fizető állásajánlatért.
Csak a látszatát látják a gazdasági növekedésnek
A munkavállalók többsége az elmaradó gazdasági növekedés miatt csökkent munkaerő iránti keresletet érzékeli, és a munkavállalók 59%-a szerint idén nehezebb a szakmának megfelelő munkahelyen elhelyezkedni, mint egy évvel korábban.
Az adatok egyértelműen azt mutatják, hogy a munkavállalók kétségesen érzékelik a béremelések hatását, és növekvő bizonytalanságot tapasztalnak a munkaerőpiacon. A munkavállalók többsége nem érzi a gazdasági növekedés pozitív hatását, és a béremelések egy része csupán a korábbi inflációs hatást ellensúlyozza. A munkavállalók elégedetlenek a bérszinttel, és növekszik a munkahelyváltási kedv.
(A kép forrása: Pexels.com)
Gazdaság
A februári bruttó átlagkereset 66,5 százaléknak alacsonyabb volt
OkosHír: A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) februári adatai szerint a bruttó átlagkereset 727 700 forint volt. A Portfolio a KSH-tól adatokat kért a bruttó keresetekről, tizedekre bontva. Az adatok alapján a munkavállalók 66,5 százalékának a fizetése alacsonyabb volt, mint a bruttó átlagkereset.
A KSH az átlagkereset kiszámításakor az összes keresetet összeadja, majd elosztja a keresők számával. A GKI számításai szerint a legalsó tized a teljes keresettömeg 3,5 százalékát kapja, míg a legfelső tized a 28,1 százalékát.
A 24.hu portálon megjelent információk szerint a GKI megállapította, hogy a teljes állásban dolgozók felső 10 százaléka nagyobb kereset felett rendelkezik, mint az alsó 50 százalék. A legmagasabb keresetű tized a második legtöbbet kereső tizedhez képest kétszer annyit keres.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
Az eredeti cikk célja, hogy bemutassa a KSH által közölt átlagkereset és a valóságos keresetek közötti különbséget. A cikkben találhatóak olyan kifejezések, amelyek érzelmi hatást gyakorolhatnak az olvasóra, például az „életidegen adatok közlése”. A cikk feltételezi, hogy a KSH módszertana hibás, anélkül, hogy ezt a feltételezést bizonyítaná. Az állítások valóságtartalma ellenőrizhető a KSH és a GKI által publikált adatok alapján. A cikk konklúziója, hogy az átlagkereset nem tükrözi a magyar munkavállalók többségének helyzetét, mivel a magasabb bérek felhúzzák az átlagot. Az esemény rávilágít a jövedelmi egyenlőtlenségekre, ami befolyásolhatja a közvéleményt és a gazdaságpolitikai döntéseket.
Gazdaság
A Tesla visszahívja a Cybertruckok többségét az Egyesült Államokban
OkosHír: A Tesla bejelentette, hogy az Egyesült Államokban forgalomba helyezett Cybertruck típusú járművek jelentős részét visszahívja. A visszahívás oka a külső burkolati panelek potenciális leválása menet közben. A visszahívás több mint 46 000 járművet érint, melyeket 2023 novembere és 2024 február 27. között gyártottak. A Tesla erről értesítette az Országos Közúti Közlekedésbiztonsági Hivatalt (NHTSA).
A Tesla közleménye szerint a visszahívás célja a rozsdamentes acél külső burkolati panel leválásának kockázatának kezelése. A vállalat szervizei a paneleket új, a tartóssági tesztkövetelményeknek megfelelő sínpanelegységgel helyettesítik.
A Tesla tudomására jutott 151 garanciális igény, melyek összefüggésbe hozhatók a visszahívással. A vállalat közlése szerint ütközésről vagy sérülésről nem érkezett jelentés.
A Reuters korábbi cikke szerint, évekkel ezelőtt kiderült, hogy ha napsütésben mossák le a Cybertruckot, berozsdásodhat.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
- Az eredeti cikk több ponton is érzelmi töltetű megfogalmazásokat alkalmazott, például a Tesla részvényárfolyamának esésére és Elon Musk szerepére vonatkozóan. Ezek a megfogalmazások befolyásolhatták az olvasó véleményét a cégről és annak vezetőjéről.
- A cikk feltételezésként tálalta a vásárlói attitűd megváltozását és a márka elleni tiltakozásokat, anélkül, hogy ezeket az állításokat konkrét adatokkal vagy forrásokkal támasztotta volna alá.
- A cikkben szereplő tények, mint a visszahívás ténye és a járművek száma, valósak és ellenőrizhetőek. Azonban az elemzők véleményére és a vásárlói attitűdre vonatkozó állítások kevésbé voltak alátámasztottak.
- A cikk konklúziója, hogy a visszahívás problémákat okozhat a Teslának, logikusnak tűnik, tekintettel a visszahívás méretére és a vállalat egyéb kihívásaira.
- Az esemény potenciális hatása a magyar közéletre közvetett, de a Tesla piaci helyzetének változása befolyásolhatja az elektromos járművek elterjedését és a technológiai innovációt világszerte.
-
Bulvár3 napja
Magyar Péter közös fotót posztolt a barátnőjével
-
Hírek20 órája
Orbán Balázs szerint az MNB alapítványok ügyében a felelősség a korábbi jegybanki vezetést terheli
-
Hírek2 napja
Bayer Zsolt reagált a parlamenti akcióra, a Momentum válaszolt
-
Hírek17 órája
Deutsch Tamás a 2026-os uniós költségvetés tervezetéről nyilatkozott
-
Hírek21 órája
Szentkirályi Alexandra nyilatkozata a fővárosi droghasználatról
-
Külföld1 napja
Törökországban 37 embert vettek őrizetbe közösségi média bejegyzések miatt
-
Külföld2 napja
Zelenszkij Finnországban tárgyalt a tűzszüneti javaslatról
-
Hírek1 napja
Az Európai Bizottság vizsgálja a magyar szuverenitásvédelmi törvényt