Connect with us
Hirdetés

Gazdaság

Kína adócsökkentési lépéseket fontolgat a lakásvásárlóknak a piac élénkítése érdekében

Kína újabb intézkedéseket fontolgat az ingatlanpiac fellendítése érdekében, amelyek között szerepel a nagyvárosokban érvényes ingatlanadó csökkentése is.

A jelenlegi 3%-os adót 1%-ra csökkentenék, ami jelentős mértékben csökkentené a lakásvásárlási költségeket. Ezt a tervet Lan Fo’an pénzügyminiszter jelentette be, ami arra utal, hogy Peking egyre inkább a fiskális eszközökre támaszkodik a gazdaság támogatásához.

Lan Fo’an jövőre „erőteljesebb” fiskális politikát ígért, miután bejelentette a 10 billió jüanos (1,4 billió dolláros) adósságcserét a helyi önkormányzatok számára.

Az új javaslat a lakásvásárlás költségeinek csökkentését célozza meg azzal, hogy megszünteti a hétköznapi és luxusingatlanok közötti megkülönböztetést. Ez segíthet azoknak, akik lakásukat felújítani vagy nagyobbra cserélni szeretnék.

Az ingatlanadón kívül az ingatlantulajdonosikat körülbelül 5%-os ÁFA is terheli, ha ingatlanukat két éven belül eladják.

Kína az elmúlt két hónapban sorra vezette be a piac élénkítését célzó intézkedéseket, többek között csökkentette a meglévő jelzálogkölcsönök kamatát, enyhítette a nagyvárosi vásárlási korlátozásokat és lazított a kezdő részletkövetelményeken. Októberben először növekedett a lakásértékesítés, ami azt mutatja, hogy a támogató intézkedések némi bizalmat adtak a vásárlóknak.

A fellendülés azonban egyenlőtlen volt, az állami fejlesztők profitáltak leginkább a gazdaságélénkítő intézkedésekből, a vevők pedig a meglévő lakásokat részesítették előnyben.

Kína emellett azt is vállalta, hogy közel megduplázza a befejezetlen lakóingatlan-projektek hitelkeretét 4 billió jüanra. A bejelentés azonban nem váltott ki különösebb lelkesedést, mivel hiányoztak a konkrét számadatok a helyi önkormányzatok számára biztosított speciális kötvényekről, amelyekkel körülbelül 60 millió eladatlan ingatlanegységet lehetne felszámolni.

(Forrás: tisztahirek.info)

(A kép forrása: Pexels.com, Ayala)

Hirdetés

Gazdaság

Az EU tervezi az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség csökkentését 2028-ra

OkosHír: Az Európai Unió (EU) a REPowerEU terv keretében azt a célt tűzte ki, hogy 2028-ra megszünteti függőségét az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól. A tervezet szerint 2026-tól tilos lenne új gázszerződéseket kötni Oroszországgal, a hosszú távú szerződések pedig 2027 végéig maradhatnának érvényben.

Az Európai Bizottság jogi lehetőségeket vizsgál annak érdekében, hogy az európai vállalatok vis maiorra hivatkozva, büntetés nélkül felmondhassák orosz gázszerződéseiket. Az SPP szlovák gázipari vállalat, amely 2034-ig rendelkezik ellátási szerződéssel a Gazprommal, közölte, hogy egy EU-szintű importtilalom esetén az orosz energiacég kártérítést követelhet, még vis maiorra hivatkozás esetén is.

Szlovákia korábban jelezte, hogy az orosz energiahordozók leállítása áremelkedést okozhat Európában és veszélyeztetheti az energiaellátás biztonságát. Magyarország, Ausztria, Olaszország és Szlovákia ellenzik az orosz gázra vonatkozó szankciókat, amelyek elfogadásához jelenleg az EU összes tagállamának egyhangú támogatása szükséges.

A Reuters hírügynökség szerint a tervezett intézkedést kereskedelmi jogszabályként vezethetik be, amelynek elfogadásához 15 EU-tagállam támogatása szükséges.

Szlovákia energiaellátása nagymértékben függ az orosz forrásoktól; az ország gázszükségletének körülbelül 85 százalékát Oroszországból fedezi. Az orosz gázimport már korábban is csökkent az Ukrajnával kapcsolatos szankciók és az Északi Áramlat gázvezeték 2022-es sérülése miatt.

Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése

  • Nyelvi eszközök: Az eredeti cikkben az „úgynevezett REPowerEU terv” kifejezés használata enyhe szkepticizmust sugallhat. A „gazdasági öngyilkosságnak” minősítés túlzó lehet, érzelmi hatást keltve.
  • Feltételezések: A cikk feltételezi, hogy az orosz gázszállítás leállítása automatikusan áremelkedéshez és az energiaellátás biztonságának veszélyeztetéséhez vezet. Ez egy lehetséges, de nem feltétlenül bekövetkező következmény.
  • Állítások valóságtartalma: A cikkben szereplő tények (pl. az EU tervei, Szlovákia függősége, az SPP szerződése) valószínűleg megfelelnek a valóságnak, de a következményekre vonatkozó állítások (pl. áremelkedés, gazdasági öngyilkosság) inkább vélemények vagy előrejelzések.
  • Konklúzió: A cikkből arra lehet következtetni, hogy az EU terve az orosz gázfüggőség csökkentésére kihívásokat jelenthet egyes tagállamok, különösen Szlovákia számára, és jogi vitákat generálhat.

(Forrás: demokrata.hu)

Tovább

Gazdaság

Ukrajnában a szójababtermelés jelentős része génmódosított lehet

OkosHír: Számos alkalommal felmerült az Ukrajnából az Európai Unió piacaira kerülő mezőgazdasági termékek hatása. A kockázatok között szerepel a dömping és az ellenőrizetlenül beáramló génmódosított (GMO) növények kérdése.

Ukrajnában törvény tiltja a GMO-növények termesztését. Ugyanakkor a szabályozás érvényesítése nehézségekbe ütközik. A kijevi mezőgazdasági minisztérium sem rendelkezik pontos adatokkal az árnyéktermelés mértékéről, ami érinti az ország élelmiszerbiztonságát és az EU fogyasztóit is. Az EU-csatlakozásnak a közösségi normarendszernek való megfelelés is része kellene, hogy legyen, különösen az agrárium és a fogyasztóvédelem terén.

Nemzetközi források, köztük az USDA (az Amerikai Egyesült Államok agrárminisztériuma) és az Agroberichten Buitenland szerint Ukrajnában, bár a GMO-növények termesztése hivatalosan tiltott, a gyakorlatban a szójababtermelés akár 65 százaléka is génmódosított fajtákból származhat. A repce esetében ez az arány 10–12 százalékra tehető, és a kukoricánál is kimutatható a tiltott GMO-használat.

A termőterületekről nincs központi, egységes nyilvántartás. A meglévő adminisztrációs rendszerek legfeljebb Excel-táblázatok szintjén léteznek, külön a GMO-növényekre, az állatokra és az ilyen alapú élelmiszerekre vonatkozóan. Ezek pontossága, aktualitása és átláthatósága kérdéses.

A jelenlegi szabályozás alapja a 2007-es biosafety törvény, amely tiltja az engedély nélküli GMO-használatot, de a végrehajtás és a hatósági ellenőrzés nem megfelelő. A törvényi tiltás és a gyakorlat között eltérés van. 2023 augusztusában elfogadtak egy új törvényt, amely elvileg az EU-s szabályozáshoz igazodva online nyilvántartásokat, címkézési határértékeket, szankciókat és GMO-zónákat vezetne be.

Ennek a törvénynek az érvénybe lépése 2026 szeptemberére lett halasztva. A probléma a gazdálkodók gyakorlatában is gyökerezik. A kis- és közepes termelők számára a GMO-vetőmagok olcsósága és hozamnövelő hatása vonzó lehet, különösen egy háború sújtotta gazdaságban. A vetőmagpiac nagy része informális forrásból származik, és a fajták ellenőrzése nem megoldott.

Az exportőrök végeznek PCR-alapú GMO-teszteket a kikötői silókban, de ezek csak a kivitelre szánt áru minőségét vizsgálják. A belföldi piacra szánt termény, illetve a nem dokumentált termelés ellenőrzése nem megoldott.

Az ukrán GMO-helyzet kihívásokat vet fel. Az európai közösség részévé válni kívánó országnak rendezetten és ellenőrizhető módon kellene használnia a termőföldet. A 2023-as törvény önmagában nem elég, a végrehajtást kell megvalósítani, a nyilvántartásokat digitalizálni, és a GMO-használatot átláthatóvá kell tenni.

Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése

  • Az eredeti cikk milyen nyelvi eszközökkel próbált hatni az olvasóra? Az eredeti cikk több helyen is érzelmileg befolyásoló nyelvezetet használt. Például a „veszélyeiről”, „meggyűlhet a bajunk”, „Ukrajna saját élelmiszerbiztonságát ássa alá” kifejezések negatív konnotációt hordoznak. A „dömping” szó használata is negatív felhangot ad a mezőgazdasági termékek beáramlásának.
  • Voltak-e benne következtetésként tálalt feltételezések? Igen, a cikk több helyen is feltételezéseket fogalmaz meg következtetésként. Például: „Ezért övezte nagy várakozás a 2023 augusztusában elfogadott új törvényt, amely elvileg az EU-s szabályozáshoz igazodva online nyilvántartásokat, címkézési határértékeket, szankciókat és GMO-zónákat vezetne be.” Itt a „elvileg” szócska arra utal, hogy a törvény hatékonysága kérdéses, de a cikk ezt tényként kezeli.
  • A cikkben tett állítások megfelelnek-e a valóságnak? A cikkben szereplő állítások valóságtartalmát nehéz teljes mértékben ellenőrizni, mivel sok információ nem nyilvános vagy nehezen hozzáférhető. A nemzetközi forrásokra való hivatkozás (USDA, Agroberichten Buitenland) növeli a cikk hitelességét, de a pontos adatok és statisztikák forrását nem részletezi.
  • Milyen konklúzióra lehet következtetni a cikkben leírtakból? A cikk konklúziója, hogy az ukrán GMO-helyzet rendszerszintű kihívást jelent, és az EU-csatlakozás előtt átláthatóvá kell tenni a GMO-használatot. Ellenkező esetben az ukrán agrárium uniós integrációja problémákat okozhat.
  • Milyen hatással lehet ez az esemény a magyar közéletre? Az ukrán mezőgazdasági termékekkel kapcsolatos problémák, különösen a GMO-tartalom kérdése, érzékenyen érintheti a magyar gazdákat és fogyasztókat. A téma politikai vitákat is generálhat, különösen az élelmiszerbiztonság és a mezőgazdasági támogatások kapcsán.

(Forrás: demokrata.hu)

Tovább
Hirdetés
friss14 perce ago

Jámbor András nem indul a 2026-os országgyűlési választáson

friss16 perce ago

Trump fogadta a Juventust a Fehér Házban, téma volt a transznemű sportolók kérdése

friss29 perce ago

Bagó Tünde új regénye a II. világháborús Konstanzról

friss1 órája ago

Donald Trump jóváhagyta az Irán elleni támadási terveket

friss2 órája ago

Fürst György és Társai Elítélése a Centrum-Perben

friss3 órája ago

Putyin tárgyalásokat ajánlott, de kérdéses, ki írná alá a dokumentumokat

Hírek10 órája ago

XIV. Leó pápa adománygyűjtő videóban kéri a hívek támogatását

Külföld11 órája ago

António Guterres az eszkaláció elkerülésére szólított fel a Közel-Keleten

Hírek11 órája ago

Juhhimlőt mutattak ki Romániában, intézkedéseket vezettek be

Hírek12 órája ago

Változó időjárás várható Magyarországon a következő napokban

Közélet12 órája ago

Karácsony Gergely nyilatkozata az ATV-ben: Pénzügyek, Pride és Rákosrendező

Hírek12 órája ago

Tornádó keresztezett egy szivárványt Nebraska államban

Gazdaság12 órája ago

Az EU tervezi az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség csökkentését 2028-ra

Hírek12 órája ago

Az indiai légibaleset túlélője részt vett testvére temetésén

Külföld12 órája ago

Trump mérlegeli az Egyesült Államok szerepét az Irán elleni támadásokban

Hírek12 órája ago

Gál Kinga és Jordan Bardella sajtótájékoztatót tartott Brüsszelben

Hírek12 órája ago

Egy cseh család engedély nélkül végzett fogászati kezeléseket Havlíčkův Brodban

Gazdaság12 órája ago

Ukrajnában a szójababtermelés jelentős része génmódosított lehet

Bulvár13 órája ago

Orbán Ráhel Instagram-posztja: Csapatépítő videó Tokaj környékén

Hírek13 órája ago

Az Európai Parlament állásfoglalása szerint kockázatot jelent a helyreállítási alap 2026-os lejárata

Hírek13 órája ago

Az Alkotmánybíróság 2026-ra új klímaszabályozás kidolgozását írta elő

Sport13 órája ago

A Nemzetközi Szánkószövetség fenntartja az orosz sportolók eltiltását a 2026-os téli olimpián

Hírek14 órája ago

Az MTA jelezte, átvenné a HUN-REN-ről leválasztott kutatóközpontokat

Hírek14 órája ago

Munkahelyi balesetben elhunyt egy dolgozó a Zuglói Városgazdálkodási Zrt.-nél

Hírek14 órája ago

Budapest ad otthont a 2027-es kettesfogathajtó világbajnokságnak

Közélet3 napja ago

Magyar Péter: Hazaárulás a hadiipar privatizálása, a Fidesz retteg és dezinformációval támad

Belföld3 napja ago

Letartóztattak egy férfit Orbán Viktor elleni fenyegetések miatt

Közélet3 napja ago

A Duna Médiaszolgáltató visszavonta Aranyosi Péter Karinthy-gyűrűjét

Közélet3 napja ago

Magyar Péter adatbázis-szivárgásról számolt be a Tisza Párttal kapcsolatban

Közélet3 napja ago

Orbán Viktor a Fidesz és a Tisza Párt online tevékenységét hasonlította össze

Közélet20 órája ago

A Tisza Párt támogatottsága a Medián felmérése szerint

Közélet2 napja ago

Szentkirályi a Fővárosi Közgyűlés elé terjeszti a Budapest Pride rendezvény kérdését

Közélet2 napja ago

Bírósági döntés: Felfüggesztették a szolidaritási hozzájárulás beszedését Budapesttől

Külföld22 órája ago

Zelenszkij idő előtt távozott a kanadai G7-fórumról

Közélet3 napja ago

Orbán Viktor videót tett közzé Nagy Imre újratemetésének évfordulóján

Belföld3 napja ago

NATO-gyakorlat Magyarországon: Amerikai, spanyol és magyar erők együttműködése

Belföld3 napja ago

A kormányzati tervek között szerepel a Magyar Mesterséges Intelligencia Hivatal létrehozása

Külföld3 napja ago

Putyin az „LGBTQ-propaganda” tilalmáról és a hagyományos értékekről nyilatkozott

Közélet3 napja ago

Tóth János lemondott a gyömrői polgármesteri posztról

Gazdaság24 órája ago

A Magyar Nemzeti Bank és a Kínai Népi Bank együttműködési megállapodást kötött

Közélet2 napja ago

Az Országgyűlés eltörölte a választási kampányokra fordítható összeg felső határát

Közélet3 napja ago

Hadházy Ákos ingatlant talált a Matolcsy családhoz köthető cég tulajdonában a Svábhegyen

Közélet2 napja ago

Öt év börtönre ítélték a pécsi Volvo-per két vádlottját

Belföld2 napja ago

Nagy István kínai látogatása: Agrárkereskedelmi tárgyalások

Sport3 napja ago

Milák Kristóf nem indul a szingapúri világbajnokságon

Közélet3 napja ago

A Kúria döntése értelmében a Kabinetirodának ki kell adnia a médiaköltésekre vonatkozó adatokat

Belföld3 napja ago

Vádat emeltek egy nő ellen csecsemőbántalmazás miatt Vas vármegyében

Belföld3 napja ago

Adatbázis-támadás érintette az érettségi vizsgák informatikai rendszerét

Közélet23 órája ago

A Válasz Online beperli a Szuverenitásvédelmi Hivatalt

Külföld2 napja ago

Az Európai Bizottság 2027 végéig leállítaná az orosz gáz- és olajimportot

Népszerű

Eleged van a propagandából és a kattintásvadász hazugságokból?

Mi megmutatjuk, hogyan manipulálnak – és hogyan ismerheted fel időben a csúsztatásokat.

🎯 Iratkozz fel, és elsőként küldjük el neked az ingyenes „Dezinformáció kézikönyvet” – egy gyakorlati útmutatót a médiahazugságok felismeréséhez.

📩 Add meg az email címedet, és kezdhetjük is!