Gazdaság
A tőzsdék hullámzóan indították a napot
A mai napon a legtöbb európai tőzsde index negatív irányban nyitott.
A DAX 1%-kal, a CAC 1,1%-kal, míg a FTSE 100 0,5%-kal esett. A milánói tőzsde 1%-kal, a madridi pedig 0,9%-kal gyengült. A magyar piac a tegnapi jelentős emelkedés után minimális elmozdulásokat mutat.
A bitcoin újabb mérföldkő felé tartva megközelítette a 90 000 dolláros szintet. A digitális valuta a múlt héten lépte át a 80 000 dolláros határt, és a szakértők további emelkedésre számítanak.
A Richter Gyógyszergyár harmadik negyedéves gyorsjelentésében kétszámjegyű bevételi és tisztított EBIT növekedést jelentett be, ami megfelel a menedzsment célkitűzéseinek.
Az elemzői várakozásoknak megfelelően a fedezeti szint azonban csökkent, ami elsősorban a nőgyógyászati szegmensnek köszönhető. Az adózott eredmény a pénzügyi soron elkönyvelt veszteség miatt az előző évhez képest jelentősen csökkent, az első három negyedévben mégis masszív növekedést mutat.
A Richter megerősítette idei várakozásait, annak ellenére, hogy amerikai partnere kissé visszavágta a Vraylar értékesítési előrejelzéseit. A cég pontosította, hogy az idei számok a korábban megadott sáv alsó határához lehetnek közelebb.
Magyarországon októberben a fogyasztói árak 3,2%-kal voltak magasabban, mint egy évvel korábban. A szakértők előzetesen 3,5%-os inflációra számítottak, tehát a vártnál kisebb mértékű volt a gyorsulás. Az év hátralévő részében további gyorsulásra lehet számítani, de a mai vártnál jobb adat és a forint jelentős gyengülése miatt ennek mértéke bizonytalan.
A mai napon magyar inflációs és brit munkanélküliségi ráta adatok érkeznek. A magyar infláció a múlt hónapban 3%-ra csökkent, de a bázishatások kifutása miatt emelkedés is lehetséges. A jegybank árgus szemekkel fogja figyelni a mai adatot, hiszen a forint romlása miatt a monetáris politikai helyzetkép bonyolódott, és a piac már egy óvatos kamatemelést is beáraz.
(A kép forrása: Pexels.com, Burak The Weekender)
Tetszett a cikkünk?
Az Okoshír 2024 novemberében azzal a céllal indult, hogy egy új, tiszta hangot képviseljen a magyar médiában.
A három alapító a kezdetektől fogva, főállás mellett, önerőből készíti a tartalmakat.
Mégis, az Okoshír rengeteg interjút, beszámolót és hírt szállít az olvasóknak.
Ahhoz, hogy még több emberhez eljuthassunk, és magasabb minőségben még több interjút készíthessünk, kérjük, támogass minket!
👉 Támogasd az Okoshírt itt!
Gazdaság
Pénzügyminisztériumi rendelet szabályozza az önkormányzati iparűzésiadó-többlet befizetését
A Magyar Közlönyben megjelent jogszabály értelmében az érintett önkormányzatoknak 2026. június 30-ig kell rendezniük a 2025-ös évre vonatkozó iparűzésiadó-többlet befizetését. A minisztérium társadalmi egyeztetést követően véglegesítette a rendeletet, amely meghatározza az elvonások pontos mértékét és a kötelezettek körét.
A fizetési kötelezettség megoszlása
Az ország 854 önkormányzata közül 652 mentesül a befizetés alól. A rendelet alapján összesen 202 településnek kell befizetnie az összesen 5,8 milliárd forintnyi többletet. A szabályozás kiemelten kezeli a nagyobb közigazgatási egységeket, így Budapest és a megyei jogú városok esetében nem keletkezik fizetési kötelezettség.
A listát Kazincbarcika vezeti 787,6 millió forintos befizetési kötelezettséggel, amelyet Berente követ 469,5 millió forinttal. A harmadik helyen Vecsés áll 185 millió forinttal, míg a lista végén Balatonfüred szerepel 7689 forintos összeggel. A szabályozás egységes keretek között kezeli az eltérő gazdasági erejű településeket.
A rendelet hatása
Az előírt befizetések a helyi iparűzési adó (HIPA) többletbevételéből származnak. A kormányzati döntés érinti az önkormányzatok szabadon felhasználható költségvetési forrásait, miközben a gazdaságilag aktívabb településekre hárítja a befizetési kötelezettség zömét.
Tiszta.AI Manipuláció Elemzés
A cikk célja a kormányzati rendelet ismertetése, ugyanakkor az eredeti szöveg egyértelműen a „forráselvonás” narratíváját erősíti a „lemondaniuk kell” kifejezés használatával.
Az eredeti forrás „lemondaniuk kell” kifejezése érzelmi töltetű, amely a fiskális elszámolást veszteségként keretezi. A szerkesztés során ezt semleges, technikai megfogalmazásra cseréltük.
A szöveg kizárólag a minisztériumi rendeletre támaszkodik. Nem szólaltat meg ellenzéki vagy önkormányzati érdekeket képviselő feleket, így a rendelet társadalmi-gazdasági hatásairól szóló vita hiányzik.
Nem derül ki, hogy a 202 település számára ez a befizetés milyen mértékben befolyásolja az éves költségvetési egyensúlyt, illetve mi a gazdasági indoklása annak, hogy a megyei jogú városok mentesülnek a fizetés alól.
Kép: KÁRMÁN ANDRÁS/Facebook
🖤
Tetszett a cikkünk?
Napi 33 Ft-tal segítheted, hogy függetlenek maradjunk!
👉 Támogasd az Okoshírt itt!
Gazdaság
Több mint 170 ezer autósnak rendezetlen a gépjárműadója
Jelentős számú, mintegy 170 ezer gépjármű-üzembentartó nem rendezte az idei évre előírt gépjárműadót. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerdai tájékoztatása alapján a mulasztás pénzügyi következményekkel járhat.
Az adóhatóság felhívja a figyelmet arra, hogy június 30-ig még fennáll a lehetőség az öthavi, pótlékmentes részletfizetés igénylésére. Aki elmulasztja a fizetést és nem él a részletfizetés lehetőségével, az késedelmi pótlék megfizetésére kötelezhető.
Szankciók és eljárási következmények
A rendezetlen adótartozás miatt az adóhatóság további szigorúbb intézkedéseket is kilátásba helyezett. A jogszabályi előírások értelmében a hatóság akár a jármű forgalomból történő kivonását is kezdeményezheti a tartozás behajtása érdekében.
Az adóügyi kötelezettségek teljesítése minden gépjármű-üzembentartó számára kötelező. A hatóság a folyamatos tájékoztatással törekszik a hátralékok csökkentésére.
Tiszta.AI Manipuláció Elemzés
A cikk elsődleges célja az adóhatósági tájékoztatás közvetítése, amely a lakosságot a fizetési kötelezettségek teljesítésére és a határidők betartására ösztönzi.
Az eredeti szöveg „figyelmeztetett” igéje és a szankciók (késedelmi pótlék, forgalomból való kivonás) hangsúlyozása egyértelműen a hatósági kényszerítő erőre fókuszál. A szerző a „még mindig nem rendezte” fordulattal sugallja a mulasztás súlyát.
A szöveg nem részletezi, hogy a 170 ezres szám a teljes gépjárműparkhoz képest milyen arányt képvisel, illetve nem tér ki a fizetési nehézségek mögöttes gazdasági okaira, kizárólag a jogi következményekre koncentrál.
🖤
Tetszett a cikkünk?
Napi 33 Ft-tal segítheted, hogy függetlenek maradjunk!
👉 Támogasd az Okoshírt itt!
-
Közélet-Politika3 napjaFolytatódik a NAV nyomozása Rogán Antal találmányának ügyében
-
Közélet-Politika2 napjaBuda Péter irányítja a kormány nemzetbiztonsági stratégiai munkáját
-
Belföld2 napjaA Tisza.kormány kivezeti a pedagógusképzést és a pedagógus-továbbképzést a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről.
-
Közélet-Politika3 napjaVitézy Dávid: Lázár János felperzselt földet hagyott maga után
-
Közélet-Politika2 napjaFrissítette ingatlanjai adatait Kapitány István a vagyonnyilatkozatában
-
Közélet-Politika2 napjaSulyok Tamás az Alkotmánybírósághoz fordul a közjogi tisztségviselők leváltását célzó módosítások miatt
-
Belföld2 napjaMagyar légtérbe lépő izraeli utasszállító miatt riasztották a Gripeneket
-
Közélet-Politika2 napjaTarr Zoltán visszavonta a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatójának megbízatását
