Külföld
Corby városában születési rendellenességet okozott az egykori acélgyár

Az angliai Corby városában a British Steel Corporation a nyolcvanas évek elején bezárta veszteséges acélgyártó üzemét. A gyár területén felhalmozódott ipari hulladék jelentős mennyiségű volt. A városi tanács 1984 és 1999 között városrehabilitációs program keretében megkezdte a gyár lebontását és a terület rendezését. A munkálatok során a mérgező hulladékot, földet és iszapot a város másik felén lévő kőbányába szállították.
A szállítást nyitott teherautókkal végezték, melyek a lakott területen haladtak át. Az anyagok az utakra kerültek, száraz időben pedig por formájában a levegőbe jutottak. A nyolcvanas évek végén és a kilencvenes években Corbyban a születési rendellenességek, például végtaghiányok száma megnőtt.
Az érintett anyák erőfeszítéseket tettek annak bizonyítására, hogy összefüggés lehet a gyár lebontása és a születési rendellenességek között. A Netflixen bemutatott brit minisorozat, a Toxic Town ezt a témát dolgozza fel.
A Corby városa ellen 2009-ben hozott ítélet volt az első brit polgári peres ügy, amelyben megállapították az összefüggést a levegőbe kerülő mérgező vegyületek gondatlan kezelése és a születési rendellenességek között.
Susan McIntyre, az egyik érintett anya, akkor kezdett gyanakodni, amikor kórházban találkozott egy másik anyával, akinek szintén születési rendellenességgel született gyermeke. Később egy újságíró telefonhívása ösztönözte őket arra, hogy összefogjanak. Egy 1999-ben megjelent cikk a Sunday Times-ban arról számolt be, hogy több gyermek is végtaghiányosan született Corbyban, az egykori acélgyár és a hulladéklerakó közelében. A cikk szerint az acélgyár területén és a hulladéklerakóban a környezetvédelmi előírásokat meghaladó mennyiségű arzént, cinket, bórt és nikkelt találtak a tisztítás után is.
Az újságcikk hatására egy ügyvéd kereste meg az érintett anyákat, és elindították a polgári peres eljárást.
A Time magazin cikke szerint a sorozat karaktereit ihlető anyák részt vettek a Toxic Town elkészítésében, és beszámoltak a városban uralkodó körülményekről. Tracey Taylor, akinek gyermeke napokkal a születése után meghalt, elmondta, hogy a környéken mindent finom por borított. Maggie Mahon férje a telep rehabilitálásán dolgozott teherautósofőrként. Mahon elmondása szerint a férjének a kertben kellett leporolni a vörös port a ruhájáról. A gyermekük végtagdeformitással született, és több műtétre volt szüksége.
Az 1999-ben megjelent újságcikk és a bírósági ítélet között tíz év telt el. A városi tanács egy korábbi dolgozója által átadott dokumentumok segítették az anyákat abban, hogy bizonyítsák a városi tanács hanyagságát.
A bíróság kimondta, hogy az 1989 és 1999 közötti születési rendellenességek halmozódását a városi tanács által kezelt telephelyeken tárolt szennyező anyagok okozták, melyeket nem megfelelő körülmények között szállítottak.
A bíróság a Corby városi tanácsát gondatlanságból elkövetett balesetért találta felelősnek, mivel a szennyezett sár és por terjedését engedélyezték. 2010 áprilisában a városi tanács 14,6 millió fontot fizetett a családoknak. A Corbyban történtek miatt nem emeltek vádat senki ellen.
Egy 2021-es tanulmány szerint Angliában és Walesben több ezer hulladéklerakó található, melyek közül sok veszélyes hulladékot tárol. Ezen lerakók közül több lakóházak, üzletek, éttermek vagy iskolák alatt fekszik.
A sorozat producere szerint a Corbyban történtek megfilmesítésével a cél az volt, hogy felhívják a figyelmet az ilyen esetekre, és segítsenek megelőzni azokat.
Elemzés
Az eredeti cikk számos nyelvi eszközzel próbált hatni az olvasóra, például érzelmi túlzásokkal („iszonyú valósága”), minősítő jelzőkkel („mérgező város”), és a „brit Erin Brokovich” jelzővel, ami egy pozitív konnotációjú hasonlat. A cikkben következtetésként tálalt feltételezések is szerepeltek, például amikor azt sugallták, hogy a sorozat célja „tudatosítani, hogy ilyenek ne történhessenek meg újra”.
A cikkben tett állítások alapvetően megfelelnek a valóságnak, amennyiben a hivatkozott források (újságcikkek, bírósági ítélet, tanulmány) hitelesek. Azonban a cikk nem mutat be ellentétes véleményeket vagy alternatív magyarázatokat, ami csökkentheti az objektivitását.
A cikkben leírtakból arra a konklúzióra lehet következtetni, hogy a gondatlan ipari hulladékkezelés súlyos egészségügyi következményekkel járhat, és a hatóságok felelőssége, hogy megvédjék a lakosságot a környezeti ártalmaktól. Az eset rávilágít a környezeti igazságtalanságokra és a közösségek küzdelmére a felelősségre vonásért.
Az esemény hatással lehet a magyar közéletre azáltal, hogy felhívja a figyelmet a környezetvédelmi szabályozások betartásának fontosságára és a hatóságok felelősségére a lakosság egészségének védelmében. Az eset tanulságai felhasználhatók a magyarországi környezetvédelmi politika és gyakorlat fejlesztésére, valamint a lakosság környezettudatosságának növelésére.

Külföld
Autó hajtott a tüntetők közé Belgrádban, sérültek is vannak
OkosHír: 2025 március 15-én, szombaton Belgrádban egy autó a Parlament felé tartó tüntetők közé hajtott. A Nova szerb hírügynökség jelentése szerint két nő és egy férfi könnyebben megsérült. A rendőrség a sofőrt letartóztatta, aki a minisztérium közlése szerint ellenállt az intézkedésnek. Az ügyészséggel közösen vizsgálják a baleset körülményeit. Szombaton kormányellenes tüntetést szerveztek Belgrádban, melyet egyetemisták hirdettek meg. A szervezők szerint ez az utóbbi négy és fél hónap legnagyobb tiltakozása.
A tüntetés napján a tömegközlekedés szünetelt Belgrádban, és a főbb útvonalakon sokan gyülekeztek. A tüntetés fő helyszíne a szerb parlament előtti tér volt. Az esőzés ellenére nagy tömeg gyűlt össze a városközpontban.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
Az eredeti cikk több ponton is érzelmi hatást gyakorolhatott az olvasóra. Például a „több tízezer ember érkezett Belgrádba” megfogalmazás a tüntetés nagyságát hangsúlyozza, míg a „hónapok óta tiltakozó egyetemisták” kifejezés a tüntetők kitartását emeli ki. A „legnagyobb tiltakozása” jelző szintén a demonstráció jelentőségét hangsúlyozza.
A cikkben szereplő állítások a hírügynökség jelentésén alapulnak, de a sérülések mértékéről csak annyi szerepel, hogy „könnyebben” sérültek meg, ami nem ad pontos képet a helyzetről. A cikk nem tartalmaz információt a tüntetés okairól vagy a sofőr motivációiról, így a konklúziók levonása korlátozott.
A cikkben leírt esemény potenciálisan befolyásolhatja a szerb közéletet, különösen, ha a tüntetések folytatódnak vagy eszkalálódnak. Az autóbaleset tovább fokozhatja a feszültséget a tüntetők és a hatóságok között.
(Forrás: telex.hu)
Kép: Gemist/Facebook
Külföld
Szerbia 30 éves gázszerződést tervez Oroszországgal
OkosHír:
Szerbia egy 30 évre szóló szerződést tervez kötni Oroszországgal a földgázellátás biztosítása érdekében. A tárgyalások részleteiről Dušan Bajatović, a szerb Srbijagas állami földgázszolgáltató elnöke számolt be.
Bajatović szerint a felek megállapodtak a szállítási mennyiségről, és a szerződés alapja a piaci árnál kedvezőbb árképzés lesz. A szerződés értelmében Szerbia évente 2,5 milliárd köbméter gázt kap a Balkán Áramlat vezetéken keresztül.
A jelenlegi, 2022-ben életbe lépett hároméves gázszállítási szerződés 2025 májusában jár le, amely alapján Szerbia jelenleg 2,2 milliárd köbméter gázt importál. Szerbia 2023-tól Azerbajdzsánból is vásárol gázt Bulgárián keresztül, de továbbra is nagymértékben támaszkodik az orosz szállításokra.
Aleksandar Vučić szerb elnök korábban aláírt egy Ukrajnát támogató, Oroszországot elítélő nyilatkozatot, majd ezt követően telefonbeszélgetést folytatott az orosz vezetéssel. Az egyeztetés során Vučić megköszönte az orosz segítséget az ország téli gázellátásának biztosításában.
Szerbia nem csatlakozott az Oroszország elleni szankciókhoz. A kormány álláspontja szerint a diverzifikáció hosszú távon fontos cél, de jelenleg a gazdaság és a lakosság ellátása elsődleges szempont. A tervezett orosz szerződés kulcsszerepet játszik az ország energetikai stratégiájában.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
- Az eredeti cikk több ponton is érzelmileg befolyásoló nyelvezetet használt. Például a „baráti hangvételű telefonbeszélgetés” kifejezés szubjektív értékelést tartalmaz, és a „nyugati országok nyomása” megfogalmazás is sugallhat elfogultságot.
- Az eredeti cikkben a Vučić nyilatkozatának és az azt követő orosz kapcsolatairól szóló rész azt a feltételezést sugallhatja, hogy Vučić taktikát váltott. Ez a feltételezés nincs közvetlenül bizonyítva, hanem inkább a tények egymás mellé helyezéséből adódik.
- A cikkben leírt tények megfelelnek a valóságnak, amennyiben a közölt információk a hivatkozott forrásokból származnak. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a cikk nem tartalmaz közvetlen hivatkozásokat, így az állítások ellenőrzése nehezebb.
- A cikkben leírtakból arra lehet következtetni, hogy Szerbia továbbra is az orosz energiaforrásokra támaszkodik, annak ellenére, hogy elvileg támogatja Ukrajnát.
- Az esemény hatása a magyar közéletre közvetett lehet. Amennyiben Szerbia továbbra is kedvező áron jut orosz gázhoz, az befolyásolhatja a regionális energiaárakat, és Magyarország energiaellátására is hatással lehet.
-
Közélet2 napja
Sajtótájékoztató: Politikai vihart kavart Magyar Péter neve az EP határozaton
-
Közélet2 napja
Kormányinfó: „Szörnyű, ahogy Brüsszel működik, de Magyarország esetében jóval több érv szól az uniós tagság mellett, mint ellene”
-
Közélet1 napja
Szalay-Bobrovniczky: Magyarországnak fel kell készülnie a szabadság árára
-
Bulvár2 napja
TV2 módosítja a Hunyadi sorozat adását március 15-én
-
Hírek2 napja
Pankotai Lili pert nyert volt gimnáziuma ellen másodfokon
-
Hírek2 napja
A BND 2020-ban laboratóriumi balesetre utaló következtetéseket vont le a COVID-19 eredetével kapcsolatban
-
Hírek2 napja
Szijjártó Péter a „színes forradalmakról” és Szerbiáról nyilatkozott
-
Hírek3 napja
Jogászok véleménye a Fidesz állampolgárság felfüggesztésére vonatkozó tervéről