Connect with us

Gazdaság

Az EU ipari újraindítása: Az EU Clean Industrial Deal tervei

Az Európai Bizottság a következő öt év gazdasági stratégiájának kidolgozásán dolgozik, amely várhatóan a 2025-ös év folyamán kerül nyilvánosságra. A tervek szerint a stratégia tartalmazza a Clean Industrial Deal-t, egy több milliárd eurós támogatási programot, mely a kohéziós források átirányításával segíti az uniós vállalatokat.

A Clean Industrial Deal egyes ágazatok számára sürgősségi segítséget, mások számára hosszú távú stratégiai támogatást biztosítana. A terv kiemelt figyelmet szentel az energiaigényes iparágaknak, mint például a cement-, acél- és alumíniumgyártásnak. A vegyipar is stratégiai ágazatként szerepel a tervekben.

Az EU zöld közbeszerzési piac létrehozását tervezi, például „zöld acél” számára. Jelenleg ilyen piac nem létezik. Ez a kijelentés egy szakértői véleményen alapul, amelynek pontosságát független forrásokból még ellenőrizni szükséges.

Egy versenyképességi alap létrehozását tervezik, amely az uniós ipar nehézségekkel küzdő szereplőit segíti, és az innovációt ösztönzi. Ez az alap a tervek szerint később, az év folyamán válik elérhetővé.

Adminisztráció egyszerűsítése

A tervek között szerepel az adminisztráció egyszerűsítése is. Ez többek között az adatszolgáltatási követelmények csökkentését és az EU-s finanszírozási programokhoz való könnyebb hozzáférést jelenti.

Az EU és az USA kapcsolata

Séjourné (az idézett személy kiléte és pozíciója a cikkből hiányzik, ami nehezíti az állítás ellenőrizhetőségét) „defenzív és offenzív” stratégiát javasol az Egyesült Államokkal való kapcsolatokban, különös tekintettel Donald Trump lehetséges visszatérésére az elnöki székbe. Egy gyors kereskedelmi megállapodás lehetőségét veti fel a költséges kereskedelmi háború elkerülése érdekében. A javaslat hangsúlyozza az EU 27 tagállamának egységes támogatásának fontosságát az amerikai stratégiával kapcsolatban.

Séjourné (az idézett személy kiléte és pozíciója a cikkből hiányzik, ami nehezíti az állítás ellenőrizhetőségét) véleménye szerint Európának felül kell vizsgálnia korábbi megközelítését, és be kell vetnie a „made in Europe” stratégiát, amely uniós termékeket részesít előnyben. Ez a kijelentés szubjektív véleménynek tűnik, és nem feltétlenül tükrözi az Európai Bizottság hivatalos álláspontját.

Elemzés

A cikkben szereplő állítások nagyrészt a forrásra (Politico) hivatkoznak, amelyek hitelességét önmagában nem lehet megítélni a jelenlegi információkkal. A cikkben szereplő szakértői vélemények és prognózisok a véleménynyilvánítás szabadságának keretében megfogalmazottak, de nem feltétlenül tükrözik a valóságot vagy egyértelműen bizonyítottak. A Clean Industrial Deal részleteinek ellenőrzése független forrásokból szükséges a teljeskörű értékeléshez.

A leírtakból arra lehet következtetni, hogy az EU jelentős gazdasági átalakuláson megy keresztül, amely célja az ipari versenyképesség növelése és a fenntarthatóság előmozdítása. A siker függ a programok hatékony végrehajtásától és az EU tagállamainak együttműködésétől.

A Clean Industrial Deal és az ezzel kapcsolatos intézkedések hatása a magyar közéletre jelentős lehet. A program Magyarország iparára gyakorolt hatása függ a támogatások elosztásától, a magyar ipar ágazati összetételétől és versenyképességétől. Az ágazati átállás társadalmi hatásai és a munkaerőpiacra gyakorolt ​​befolyása további vizsgálatot igényel.

(Forrás: portfolio.hu)
Címlapkép forrása: Pexels/Kaboompics.com

Advertisement