A dán kormány több új intézkedést is bejelentett, amelyekkel ösztönözni kívánja a fenntarthatóbb gazdálkodást. Az új adók a tehenekre vonatkoznak, és a gazdálkodóknak is segítenek a kevesebb nitrogént tartalmazó trágya használatában. A dán kormány továbbá elhatározza, hogy a termőföldek 15%-át visszaadja a természetnek.

Az intézkedések célja, hogy 2030-ra az ország karbonlábnyoma 70%-kal csökkenjen. A mezőgazdaság jelentős szerepet játszik a dán karbonkibocsátásban, így az új intézkedéseknek is célja, hogy a gazdálkodás fenntarthatóbbá váljon.

A szakértők szerint a dán kormány már számos intézkedést hozott a fenntarthatóságért, így a mezőgazdaság a kibocsátás 50-75%-ért lesz felelős, miközben a GDP-nek csak 1%-át teszi ki.

Az új intézkedések várhatóan áremelkedéshez vezetnek a tej, tejtermékek és a hús árában. Az importált tejtermékek, vagy a tejalternatívák alapanyagainak (például a szójababnak) a behozatalával a karbonkibocsátás csak kiszerveződik más országokba, ami nem hosszú távú megoldás.

A dán kormány intézkedései egyike a legambíciózusabb a fenntarthatóság területén. A cél, hogy a gazdálkodás fenntarthatóbbá váljon, és az ország karbonlábnyoma csökkenjen. A lépések azonban nem minden esetben vezetnek a kívánt eredményre, így további kutatásokra és fejlesztésekre van szükség a fenntartható gazdálkodás biztosításához.


(Forrás: telex.hu)

(Fotó: Jahoo Clouseau: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/388415/)