Külföld
Ukrajna védekezik: új típusú légvédelem fejlesztése
Ukrajna egy újfajta légvédelmi rendszer kifejlesztésén dolgozik, hogy ellensúlyozza a legújabb orosz ballisztikus rakéta bevetésének veszélyét. Vlagyimir Zelenszkij elnök szerint az országnak „komoly választ” kell adnia a rakéta alkalmazására, hogy Vlagyimir Putyin elrettenjen a háború esetleges kiterjesztésétől. Zelenszkij szerint egyértelműen nemzetközi bűncselekmény, ha egy másik országot arra használnak, hogy „új fegyvereket teszteljenek a terror számára”.
Putyin bejelentette, hogy Oroszország folytatja az „Oresnyik” hiperszonikus rakéta tesztelését, amelyet tegnap lőtt ki Ukrajnára.
Állítása szerint a rakéta elfoghatatlan:
„Hozzáteszem, hogy egy ilyen rakétának nincs ellenintézkedése, ma nincs olyan eszköz a világon, amellyel elfogható lenne.”
A Kreml szerint az Ukrajnára mért csapás célja az volt, hogy figyelmeztesse a Nyugatot: Moszkva válaszolni fog az Egyesült Államoknak és Nagy-Britanniának, akik engedélyezték az ukránoknak, hogy az általuk szállított fegyvereket Oroszországban vessék be.
Az amerikai hadsereg szerint az orosz rakéta kísérleti jellegű, és Oroszország valószínűleg csak néhány darabot birtokol belőle. A rakétát hagyományos robbanófejjel lőtték ki, de Moszkva módosíthatná azt, ha akarná. A Pentagon szóvivője szerint „át lehetne alakítani, hogy különböző típusú hagyományos vagy nukleáris robbanófejeket hordozzon”.
Jeffrey Lewis nonproliferációs szakértő szerint Putyin korábban utalt arra, hogy Oroszország befejezi egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétarendszer kifejlesztését, miután Washington és Berlin megállapodott abban, hogy 2026-tól nagy hatótávolságú amerikai rakétákat telepít Németországba.
A rakéta új változatát a Pentagon „kísérleti jellegűnek” tekinti, mert „ez az első alkalom, hogy harctéren alkalmazva látjuk.” Amerikai és brit források szerint a Dnyiprora kilőtt rakéta egy kísérleti, nukleáris célra alkalmas IRBM volt, amelynek hatótávolsága kevesebb mint 5500 km. Ez elegendő ahhoz, hogy a délnyugat-oroszországi kilövési helyről elérje Európát, de az Egyesült Államokat nem.
Annalena Baerbock német külügyminiszter szerint Ukrajna önvédelmének támogatása a „legjobb garancia” európai békéjére. A kérdésre, hogy Berlin újragondolja-e az Ukrajnának adott engedélyt a nagy hatótávolságú Taurus rakéták használatára, Baerbock azt mondta, hogy Vlagyimir Putyin „olyan rakétákat használt, amelyeket korábban még nem használtak”, azzal a céllal, hogy az európai országokat eltántorítsa Ukrajna támogatásától.
„A félelemmel való játék egy olyan recept volt, amelyet Putyin már alkalmazott”
– tette hozzá. „Az európai békét akkor tudjuk megvédeni, ha támogatjuk Ukrajnát az önvédelemben, amíg Putyin le nem állítja ezt a szörnyű háborút.” Olaf Scholz kancellár a múlt héten egyórás telefonbeszélgetést folytatott Putyinnal, és vonakodott a Taurus cirkálórakéták Ukrajnának történő biztosításától.
Az ukrán parlament lemondta pénteki ülését, mert orosz rakétatámadás veszélye fenyegeti Kijev azon kerületét, ahol a kormányépületek találhatók.
„A kormányhoz intézett kérdések óráját törölték”
– mondta Jevgenija Kravcsuk, a kormánypárt egyik képviselője. „Vannak jelek arra, hogy az elkövetkező napokban megnő a kormánynegyed elleni támadások
(Forrás: 444.hu)
(A kép forrása: Pexels.com)
Külföld
Szerbia 30 éves gázszerződést tervez Oroszországgal
OkosHír:
Szerbia egy 30 évre szóló szerződést tervez kötni Oroszországgal a földgázellátás biztosítása érdekében. A tárgyalások részleteiről Dušan Bajatović, a szerb Srbijagas állami földgázszolgáltató elnöke számolt be.
Bajatović szerint a felek megállapodtak a szállítási mennyiségről, és a szerződés alapja a piaci árnál kedvezőbb árképzés lesz. A szerződés értelmében Szerbia évente 2,5 milliárd köbméter gázt kap a Balkán Áramlat vezetéken keresztül.
A jelenlegi, 2022-ben életbe lépett hároméves gázszállítási szerződés 2025 májusában jár le, amely alapján Szerbia jelenleg 2,2 milliárd köbméter gázt importál. Szerbia 2023-tól Azerbajdzsánból is vásárol gázt Bulgárián keresztül, de továbbra is nagymértékben támaszkodik az orosz szállításokra.
Aleksandar Vučić szerb elnök korábban aláírt egy Ukrajnát támogató, Oroszországot elítélő nyilatkozatot, majd ezt követően telefonbeszélgetést folytatott az orosz vezetéssel. Az egyeztetés során Vučić megköszönte az orosz segítséget az ország téli gázellátásának biztosításában.
Szerbia nem csatlakozott az Oroszország elleni szankciókhoz. A kormány álláspontja szerint a diverzifikáció hosszú távon fontos cél, de jelenleg a gazdaság és a lakosság ellátása elsődleges szempont. A tervezett orosz szerződés kulcsszerepet játszik az ország energetikai stratégiájában.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
- Az eredeti cikk több ponton is érzelmileg befolyásoló nyelvezetet használt. Például a „baráti hangvételű telefonbeszélgetés” kifejezés szubjektív értékelést tartalmaz, és a „nyugati országok nyomása” megfogalmazás is sugallhat elfogultságot.
- Az eredeti cikkben a Vučić nyilatkozatának és az azt követő orosz kapcsolatairól szóló rész azt a feltételezést sugallhatja, hogy Vučić taktikát váltott. Ez a feltételezés nincs közvetlenül bizonyítva, hanem inkább a tények egymás mellé helyezéséből adódik.
- A cikkben leírt tények megfelelnek a valóságnak, amennyiben a közölt információk a hivatkozott forrásokból származnak. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a cikk nem tartalmaz közvetlen hivatkozásokat, így az állítások ellenőrzése nehezebb.
- A cikkben leírtakból arra lehet következtetni, hogy Szerbia továbbra is az orosz energiaforrásokra támaszkodik, annak ellenére, hogy elvileg támogatja Ukrajnát.
- Az esemény hatása a magyar közéletre közvetett lehet. Amennyiben Szerbia továbbra is kedvező áron jut orosz gázhoz, az befolyásolhatja a regionális energiaárakat, és Magyarország energiaellátására is hatással lehet.
Külföld
Zelenszkij Putyint vádolja a tűzszüneti tárgyalások akadályozásával
OkosHír: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egy videóüzenetben azzal vádolta Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy akadályozza az orosz-ukrán háború befejezésére irányuló tűzszüneti tárgyalásokat. A videóüzenetet Zelenszkij a Telegram csatornáján publikálta.
Zelenszkij szerint Moszkva a fegyverszüneti tárgyalások során olyan előfeltételeket támaszt, amelyek megnehezítik a megegyezést. Az ukrán elnök szerint egy amerikai javaslat érkezett a feltétel nélküli tűzszünetre a levegőben, a tengeren és a frontvonalakon, amit Ukrajna elfogadott. Az amerikai fél állítólag jelezte, hogy készek megszervezni a tűzszünet ellenőrzését. Zelenszkij szerint a tűzszünet lehetőséget teremtene a hosszú távú biztonsággal és a békével kapcsolatos kérdések megvitatására, valamint a háború lezárására vonatkozó tervek kidolgozására.
Vlagyimir Putyin Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnökkel tartott moszkvai sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy elvben támogatja a tűzszünetet, de számos kérdés még tisztázásra vár, és további tárgyalásokra van szükség, beleértve Donald Trump amerikai elnökkel folytatott egyeztetést is.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
Az eredeti cikkben Zelenszkij állításait elfogadó hangnem dominál. A „Putyin nyilvánvalóan fél” kezdetű mondat például egy feltételezést implikál tényként. A cikk emellett manipulációs technikákat tulajdonít Putyinnak („nem mond egyenesen nemet, hanem ímmel-ámmal csinálja a dolgokat”), ami elfogult megközelítést sugall. Az eredeti cikk konklúziója, hogy Putyin szándékosan akadályozza a béketárgyalásokat, azonban ez nem feltétlenül tükrözi a teljes valóságot, mivel a helyzet ennél összetettebb lehet.
Kép: ZelenskyyUa/x.com
-
Közélet2 napja
Sajtótájékoztató: Politikai vihart kavart Magyar Péter neve az EP határozaton
-
Közélet2 napja
Kormányinfó: „Szörnyű, ahogy Brüsszel működik, de Magyarország esetében jóval több érv szól az uniós tagság mellett, mint ellene”
-
Közélet1 napja
Szalay-Bobrovniczky: Magyarországnak fel kell készülnie a szabadság árára
-
Bulvár2 napja
TV2 módosítja a Hunyadi sorozat adását március 15-én
-
Hírek2 napja
Pankotai Lili pert nyert volt gimnáziuma ellen másodfokon
-
Hírek2 napja
A BND 2020-ban laboratóriumi balesetre utaló következtetéseket vont le a COVID-19 eredetével kapcsolatban
-
Hírek2 napja
Szijjártó Péter a „színes forradalmakról” és Szerbiáról nyilatkozott
-
Hírek3 napja
Jogászok véleménye a Fidesz állampolgárság felfüggesztésére vonatkozó tervéről