Ukrajna egy újfajta légvédelmi rendszer kifejlesztésén dolgozik, hogy ellensúlyozza a legújabb orosz ballisztikus rakéta bevetésének veszélyét. Vlagyimir Zelenszkij elnök szerint az országnak „komoly választ” kell adnia a rakéta alkalmazására, hogy Vlagyimir Putyin elrettenjen a háború esetleges kiterjesztésétől. Zelenszkij szerint egyértelműen nemzetközi bűncselekmény, ha egy másik országot arra használnak, hogy „új fegyvereket teszteljenek a terror számára”.

Putyin bejelentette, hogy Oroszország folytatja az „Oresnyik” hiperszonikus rakéta tesztelését, amelyet tegnap lőtt ki Ukrajnára.

Állítása szerint a rakéta elfoghatatlan:

„Hozzáteszem, hogy egy ilyen rakétának nincs ellenintézkedése, ma nincs olyan eszköz a világon, amellyel elfogható lenne.”

A Kreml szerint az Ukrajnára mért csapás célja az volt, hogy figyelmeztesse a Nyugatot: Moszkva válaszolni fog az Egyesült Államoknak és Nagy-Britanniának, akik engedélyezték az ukránoknak, hogy az általuk szállított fegyvereket Oroszországban vessék be.

Az amerikai hadsereg szerint az orosz rakéta kísérleti jellegű, és Oroszország valószínűleg csak néhány darabot birtokol belőle. A rakétát hagyományos robbanófejjel lőtték ki, de Moszkva módosíthatná azt, ha akarná. A Pentagon szóvivője szerint „át lehetne alakítani, hogy különböző típusú hagyományos vagy nukleáris robbanófejeket hordozzon”.

Jeffrey Lewis nonproliferációs szakértő szerint Putyin korábban utalt arra, hogy Oroszország befejezi egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétarendszer kifejlesztését, miután Washington és Berlin megállapodott abban, hogy 2026-tól nagy hatótávolságú amerikai rakétákat telepít Németországba.

A rakéta új változatát a Pentagon „kísérleti jellegűnek” tekinti, mert „ez az első alkalom, hogy harctéren alkalmazva látjuk.” Amerikai és brit források szerint a Dnyiprora kilőtt rakéta egy kísérleti, nukleáris célra alkalmas IRBM volt, amelynek hatótávolsága kevesebb mint 5500 km. Ez elegendő ahhoz, hogy a délnyugat-oroszországi kilövési helyről elérje Európát, de az Egyesült Államokat nem.

Annalena Baerbock német külügyminiszter szerint Ukrajna önvédelmének támogatása a „legjobb garancia” európai békéjére. A kérdésre, hogy Berlin újragondolja-e az Ukrajnának adott engedélyt a nagy hatótávolságú Taurus rakéták használatára, Baerbock azt mondta, hogy Vlagyimir Putyin „olyan rakétákat használt, amelyeket korábban még nem használtak”, azzal a céllal, hogy az európai országokat eltántorítsa Ukrajna támogatásától.

„A félelemmel való játék egy olyan recept volt, amelyet Putyin már alkalmazott”

– tette hozzá. „Az európai békét akkor tudjuk megvédeni, ha támogatjuk Ukrajnát az önvédelemben, amíg Putyin le nem állítja ezt a szörnyű háborút.” Olaf Scholz kancellár a múlt héten egyórás telefonbeszélgetést folytatott Putyinnal, és vonakodott a Taurus cirkálórakéták Ukrajnának történő biztosításától.

Az ukrán parlament lemondta pénteki ülését, mert orosz rakétatámadás veszélye fenyegeti Kijev azon kerületét, ahol a kormányépületek találhatók.

„A kormányhoz intézett kérdések óráját törölték”

– mondta Jevgenija Kravcsuk, a kormánypárt egyik képviselője. „Vannak jelek arra, hogy az elkövetkező napokban megnő a kormánynegyed elleni támadások
(Forrás: 444.hu)

(A kép forrása: Pexels.com)