Külföld
Moszkva elutasítja a háború befagyasztását
A Kreml szerint a háború befagyasztása nem jöhet szóba, az aktuális frontvonalak mentén történő fegyverszünet elfogadhatatlan. Ezt mondta Dmitri Peszkov Kreml-szóvivő, a közelmúltban megfogalmazott, török kezdeményezésre vonatkozó kérdésre reagálva. A szóvivő kitért rá, hogy az elmúlt hónapokban Vlagyimir Putyin elnök a háború lezárására vonatkozó egyértelmű feltételeket fogalmazott meg, és bármely, azokat nem figyelembe vevő megállapodás a Kreml számára nem lenne elfogadható.
Putyin júniusban, a háború kitörését követően megfogalmazta békefeltételeit, ezek között a Donyec-medence függetlenségének elismerése, valamint a NATO-hoz történő csatlakozási folyamat leállítása szerepel. Peszkov közleménye szerint a török javaslat, amely a jelenlegi határvonalak mentén történő fegyverszünetet és a terület mentén demilitarizált zóna kialakítását javasolta, nem veszi figyelembe az említett feltételeket, így az nem fogadható el. A török javaslat szerint a NATO-hoz történő csatlakozás legalább 10 évig felfüggesztésre kerülne, míg az ukrajnai fél az 1991-es határvonalak visszaállítását szorgalmazza, így a békefeltételek megfogalmazása továbbra is homályos.
A közlemény nem tér ki a közelmúltban Ukrajnában tapasztalható hangulatváltásra, ami szerint a béke elérése érdekében egyes területek átadása is szóba jöhetne, ez azonban jelenleg nem szerepel a Kreml célkitűzései között.
Fotó: Pixabay: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/tajekozodasi-pont-nevezetesseg-epulet-epiteszet-236294/
Külföld
Litván nyomozás: Az IKEA elleni gyújtogatás és az orosz kapcsolat
OkosHír: A litván főügyészség szervezett bűnözéssel és korrupciós ügyek nyomozásával foglalkozó osztályának vezető ügyésze, Arturas Urbelis a litván rádiónak és televíziónak adott nyilatkozatában közölte, hogy a litván hatóságok nyomozása szerint az Ikeában történt gyújtogatás közvetítőkön keresztül Oroszországhoz köthető.
Urbelis szerint a szálak a katonai hírszerzéshez és a biztonsági szolgálatokhoz vezetnek. Az ügyész tájékoztatása szerint a támadást, melyet terrorcselekményként kezelnek, feltételezhetően két ukrán állampolgár követte el. Az egyik gyanúsított kiskorú, ezért további információkat róla nem közölnek. A másik gyanúsítottat a bűncselekmény elkövetése után Litvániában tartóztatták le.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
Az eredeti cikk közvetett módon sugallja Oroszország felelősségét az IKEA elleni gyújtogatásban, összekapcsolva az eseményt az orosz katonai hírszerzéssel és biztonsági szolgálatokkal. Az „ez a katonai hírszerzéshez, a biztonsági szolgálatokhoz kötődik” mondat egy következtetésként tálalt feltételezés, ami nem feltétlenül van alátámasztva bizonyítékokkal a cikkben. A cikkben tett állítások valóságtartalma függ a litván hatóságok nyomozásának eredményességétől és a bemutatott bizonyítékoktól. A cikkben leírtakból arra lehet következtetni, hogy a litván hatóságok komolyan veszik az ügyet és nemzetközi szálakat feltételeznek. Az esemény hatása a magyar közéletre közvetett, de erősítheti az Oroszországgal kapcsolatos általános bizalmatlanságot.
Külföld
Az USA folytatja a határfal építését Arizonában
OkosHír: Kristi Noem belbiztonsági miniszter bejelentette, hogy az Egyesült Államok folytatja a határfal építését a mexikói határ mentén. A bejelentés az X közösségi hálózaton történt. Noem egy Arizonában készült videóban közölte, hogy egy új, hét mérföldes szakasz építése kezdődik meg. A videón az amerikai határőrség baseball sapkáját és kabátját viselte.
A New York Post szerint Donald Trump elnöksége alatt az illegális határátlépések 95 százalékkal csökkentek. A cikk nem ad meg forrást az állítás alátámasztására.
Donald Trump elnökségének első napján aláírt egy rendeletet, amely hatályon kívül helyezte Joe Biden korábbi elnök 78 határozatát. Trump szükségállapotot hirdetett az Egyesült Államok déli határán a fal építésének befejezése érdekében.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
Az eredeti cikk több ponton is elfogult módon közvetítette az információkat. A „folytatjuk, hogy Amerikát újra biztonságossá tegyük” mondat például egy szubjektív véleményt tartalmaz, és nem egy objektív tényt. Emellett a New York Post állításának, miszerint az illegális határátlépések 95 százalékkal csökkentek Trump elnöksége alatt, nincs megadva a forrása, így nem ellenőrizhető a valóságtartalma. A cikk konklúziója, hogy Trump intézkedései sikeresek a határvédelemben, azonban ez a következtetés nem feltétlenül helytálló, mivel más tényezők is befolyásolhatják a határátlépések számát. A cikk hatással lehet a közvéleményre a bevándorlással és a határvédelemmel kapcsolatban, mivel egyoldalúan mutatja be a helyzetet.
(Forrás: demokrata.hu)
Kép: Reuters
-
Hírek1 napja
Kocsis Máté reagált Orbán Viktor március 15-i beszédére
-
Hírek2 napja
Kovács Zoltán tájékoztatást adott a március 15-i rendezvényekről
-
Hírek16 órája
A Fidesz módosító javaslatot nyújtott be a gyülekezési törvényhez
-
Hírek13 órája
Az Országos Bírói Tanács reagált Orbán Viktor kijelentésére, majd a miniszterelnök is kontrázott
-
Bulvár2 napja
Nyomozás indult Lakatos Márk ellen egy 13 éves gyermek ügyében
-
Hírek2 napja
Kósa Lajos és az orosz főkonzul együtt koszorúztak Debrecenben március 15-én
-
Külföld2 napja
Autó hajtott a tüntetők közé Belgrádban, sérültek is vannak
-
Hírek2 napja
A Mi Hazánk Mozgalom tüntetést tartott Budapesten