A G20-ak találkozóján Recep Tayyip Erdogan török elnök tervezetet mutatott be az orosz-ukrán konfliktus békés lezárására. A javaslat szerint a harcok a jelenlegi frontvonalon szünetelnének, Volodomir Zelenszkij ukrán elnök pedig 10 évvel későbbre halasztaná a NATO-hoz való csatlakozás tárgyalásait.

Erdogan továbbá egy demilitarizált övezet létrehozását szorgalmazná a Donbászban, ahol orosz erők tartanak jelentős területeket 2014 óta. Ennek védelmére nemzetközi csapatokat telepítenének, ezzel garantálva Ukrajna biztonságát és katonai utánpótlását a NATO-csatlakozás tárgyalásainak elhalasztásáért cserébe.

Török tisztviselők elismerik, hogy a javaslatot Ukrajna nehezen fogadhatja el, de a legreálisabb megközelítésnek tartják. Céljuk a tűzszünet mielőbbi biztosítása, hogy a megszállt területek sorsáról hosszabb távú tárgyalások kezdődhessenek. Erdogan reméli, hogy meggyőzheti Zelenszkijt az isztambuli béketárgyalásokban való részvételről, mivel állítása szerint információi szerint Ukrajna jelentős területeket veszíthet a következő hónapokban a harcok folytatása esetén.

(Forrás: 444.hu)

Fotó: Muharrem Aydın: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/hid-epiteszet-zaszlo-visszaverodes-1836580/