Hírek
A sopronbánfalvi kolostor története és jelenlegi funkciói
OkosHír: A sopronbánfalvi kolostor a településen található, mellette egy templom áll. Az épületet a magyar alapítású pálos rend építtette, később a rend noviciátusa is itt működött. Jelenleg a magyar kormány alkalmanként kihelyezett ülések helyszínéül szolgál. A kolostor falai között a történelem során Napóleon katonái, szénbányászok és pszichiátriai betegek is éltek. A magyar kormány az elmúlt négy évben öt alkalommal tartott kihelyezett ülést a sopronbánfalvi kolostorban. Ezekre az alkalmakra az épületet lezárják a látogatók elől, és biztonsági intézkedéseket vezetnek be.
A helyi lakosok információi szerint Szijjártó Péter külügyminiszter a kormányülések napjain futással kezdi a reggelt a kolostor környékén, TEK-es őrző kíséretében.
A kormánytagok esti programjairól nincsenek nyilvános információk. A kormányülések napirendje szerint a résztvevők reggeli után a kolostor egykori noviciátusában folytatják a munkát, kávészünetekkel megszakítva, majd délután és gyakran vacsora után is üléseznek.
Az elmúlt évek sopronbánfalvi kormányülései során egy alkalommal a résztvevők egy része teremfocizni ment az egyetemi csarnokba.
Kormányülések idején az épületet nehezen lehet megközelíteni. Ha valakit beengednek, az általában meghívás alapján történik.
Az 1482-ben alapított pálos kolostort a török fenyegetés miatt 1532-ben elhagyták, de a XVII. század elején visszatértek és újjáépítették. 1643-tól közel másfél évszázadon át Sopronbánfalva volt a pálos rendtartomány noviciátusa. A szerzetes növendékek képzéséhez külön oktatótermet építettek, ahol jelenleg a kormány ülésezik. A teremben XVII. századi famennyezet és egy 14 méter hosszú faragott mestergerenda található. Széchényi Pál későbbi kalocsai érsek is itt tanult, akit 1710-ben itt temettek el.
A pálos rend feloszlatása után bányatiszteket költöztettek az épületbe, majd Napóleon csapatai kórházzá alakították. A XIX. század végén Esterházy Móric özvegye, Ignácia karmelita nővéreket hozott Sopronbánfalvára, miután a Habsburg trónörökös, Rudolf halála után Ferenc József a mayerlingi vadászkastély helyére apácarendet telepített.
A karmelita apácák nem érintkezhettek a külvilággal, az élelmiszert és egyéb szükséges dolgokat egy átadószekrényen keresztül kapták meg.
Amikor nincs zártkörű rendezvény, a sopronbánfalvi kolostor szállodaként és kiállítóhelyként működik. A szocializmus idején elmeszociális otthonként funkcionált. Huszárik Zoltán itt forgatta utolsó, Csontváry című filmjének egy részét.
A rendszerváltás után a karmelita rend visszakapta a kolostort, de nem volt pénzük a felújításra. Kovács Gábor üzletember és műgyűjtő 2004-ben megvásárolta, és felújíttatta.
A kolostor egyik látványossága a refektórium, ahol a kormánytagok étkeznek, de étteremként is funkcionál. A kormányülések menüjét előre egyeztetik, és a miniszterek a magyaros ételeket részesítik előnyben. Az étterem helyi alapanyagokból dolgozik, és a soproni borvidék borait kínálja.
A sopronbánfalvi kolostor az év néhány napján alakul át kormányzati helyszínné. A pálosok a hagyomány szerint körültekintően választották ki a kolostor helyét.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
Az eredeti cikk egyes részei szubjektív megfogalmazásokat és feltételezéseket tartalmazott, amelyek befolyásolhatták az olvasó véleményét. Például a „kedvelt elvonulási központja” kifejezés elfogult lehet. A cikk helyenként dramatizáló nyelvezetet használt, ami nem feltétlenül tükrözi a tényszerű tájékoztatást. A cikkben tett állítások alapvetően megfelelnek a valóságnak, de a források hiánya miatt egyes részletek nem ellenőrizhetőek teljes mértékben. A cikkből arra lehet következtetni, hogy a sopronbánfalvi kolostor fontos szerepet tölt be a magyar kormány életében, és az épület története sokrétű és érdekes.
Belföld
Egy kisfiú játékmotorral hajtott ki egy úttestre Pécsen
OkosHír: Egy kisfiú játékmotorral hajtott ki egy többsávos úttestre Pécsen. Az esetről felvétel készült, melyet a BpiAutosok.hu oldalon tettek közzé szerdán, melyen látható, ahogy a gyermek a forgalommal szemben halad a műanyag motorjával. Az édesapja megpróbálta megállítani, de nem járt sikerrel.
A felvétel szerint egy autós az autójával keresztbe állva akadályozta meg, hogy a szemből érkezők elgázolják a gyermeket. Egy másik sofőr kiszállt a járművéből, utolérte a kisfiút, és levitte az úttestről. Ekkor ért oda az édesapa is.
A rendőrség köszönetet mondott a segítségnyújtóknak, akik közreműködtek a baleset elkerülésében. A rendőrség szerint az eset a gyermekre felügyelő felnőtt figyelmetlensége miatt alakult ki. A rendőrség kéri, hogy az esemény szemtanúi jelentkezzenek, hogy személyesen is köszönetet mondhassanak nekik.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
- Az eredeti cikk érzelmileg túlfűtött nyelvezetet használt, például „bátor autósok”, „hétköznapi hősök”, „rémisztően valós”, „tragédia”, „önfeledten motorozó kisfiú”. Ezek a kifejezések a cikk olvasójára próbáltak érzelmi hatást gyakorolni.
- Az eredeti cikk következtetésként tálalta a rendőrség véleményét a szülő felelősségéről, ami feltételezésen alapul, bár valószínűsíthető.
- A cikkben leírt állítások valósnak tekinthetők, mivel egy videófelvétel is alátámasztja azokat.
- A cikkben leírtakból arra lehet következtetni, hogy a figyelmetlenség komoly veszélyekkel járhat, és a gyors reagálás segíthet megelőzni a tragédiát.
- Az esemény rávilágíthat a gyermekfelügyelet fontosságára és a közlekedésbiztonságra.
(Forrás: telex.hu)
Kép: Youtube
Hírek
A Maroson és a Kis-Küküllőn megnövekedett sótartalom miatt intézkedéseket hoztak
OkosHír: A Maroson érkező magas sótartalmú víz érinti a folyó magyarországi szakaszát is, ezért a román hatóságok várhatóan 2025. június 12-én tájékoztatják a magyar hatóságokat a helyzetről. A következő 24-48 órában a magas sótartalom terheli a környezetet.
A parajdi sóbányánál a Korond-patak elterelésén dolgozó kivitelező szerdán, a hatóságokkal való egyeztetés nélkül megbontotta a vízhozamcsökkentő gátakat. A jövőben bármilyen beavatkozáshoz jóváhagyás és hatósági együttműködés szükséges.
A miniszter szerint a parajdi bányakatasztrófa megelőzhető lett volna a szükséges munkálatok időbeni elvégzésével. A kialakult helyzet kezelése időigényesebb és költségesebb. A csütörtöki események következményeként halpusztulás is történt, ami a víz szennyezettségét jelzi.
Biológusok jelentős halpusztulásra figyelmeztettek a Kis-Küküllőn. Hartel Tibor ökológus felvételeket osztott meg elpusztult vagy a magas sótartalom miatt szenvedő halakról, köztük védett fajokról. Fülöp Tihamér biológus szerint a román természetvédelmi intézmények nem reagáltak gyorsan és hatékonyan a válságra.
A Kis-Küküllő vízének sótartalma megnőtt, miután a Korond-patak elterelésével megbízott kivitelező megbontotta a vízhozamcsökkentő gátakat. A sóbányavállalat (Salrom) szerint a szakemberekkel való konzultáció nélküli intézkedésre a munkagépek és a munkások védelmében volt szükség. Azt is állították, hogy a bajt a bányánál történt kisebb omlások okozták.
A román hatóságok a zeteváraljai és a bözödújfalusi víztározókból kiengedett vízzel hígították az érintett folyók vizét.
A Maros megyei vészhelyzeti bizottság bejelentette, hogy hétfőtől szünetel a jelenléti oktatás valamennyi évfolyam számára a Kis-Küküllő vizének megnőtt sótartalma miatt az érintett településeken. Dicsőszentmártonban, Ádámos, Szászbogács, Gyulakuta és Vámosgálfalva községekben csak az országos vizsgákon kell megjelenni a diákoknak.
A testület az érintett települések vízellátására is alternatív megoldásokat keresi, miután a gyulakutai vízüzem már a víztározója vízkészletét használta a Kis-Küküllő vize helyett.
A folyó magas sótartalma miatt a Kis-Küküllő alsó folyásán romlott a vezetékes víz minősége, és le kellett zárni a dicsőszentmártoni vízüzemet. A lakosságnak az ivóvíz mellett a háztartási vizet is a hatóságok biztosítják.
A Salrom működtette parajdi sóbányába májusban tört be ismét a Korond-patak vize. Az áradat elöntötte a bánya valamennyi részét, beleértve a turisztikai szintet és a Telegdy-bányát is. A parajdi sóbánya turisztikai látványosság, amelytől a bányászok és a környék vendéglátóhelyeinek megélhetése függ.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
- Az eredeti cikk több helyen érzelmi töltetű kifejezéseket használt, például a „bányakatasztrófa” szó használata, vagy a „biológiai sokféleség összeomlása épp a szemünk előtt zajlik” kijelentés.
- A cikkben következtetésként tálalt feltételezések is szerepeltek, például a miniszter véleménye, miszerint a bányakatasztrófa megelőzhető lett volna. Ezt tényként kezeli, holott ez egy szubjektív állítás.
- A cikkben tett állítások alapvetően megfelelnek a valóságnak, amennyiben a közölt információk tényeken alapulnak. Ugyanakkor a források hiánya megnehezíti az állítások teljes körű ellenőrzését.
- A cikkben leírtakból arra lehet következtetni, hogy a parajdi sóbánya környékén környezeti problémák merültek fel, amelyek hatással vannak a helyi élővilágra és a lakosság életminőségére.
- Az esemény a magyar közéletre potenciálisan hatással lehet a környezetvédelmi kérdések iránti figyelem növekedése, valamint a határon átnyúló környezeti problémák kezelésének fontossága miatt.
-
Közélet3 napja
A Tisza Párt erdélyi megjelenése: Kátai István nyilatkozata
-
Közélet18 órája
Radnai Márk darabját mutatják be a londoni Liszt Ferenc Intézetben
-
Közélet2 napja
Orbán Viktor zártkörű előadást tartott a Parlamentben
-
Közélet11 órája
Ungár Péter Bóka Jánossal találkozott Schmidt Mária éttermében
-
Közélet1 napja
Magyar Péter bejelentette 4iG részvényei eladását a hadiipari részesedés tervezett értékesítése miatt
-
Közélet2 napja
Lázár János fórumot tartott Jászberényben
-
Gazdaság2 napja
Az államháztartás központi alrendszerének május végi hiánya 2800,9 milliárd forint
-
Közélet3 napja
Deák Dániel az európai jobboldal helyzetéről és Orbán Viktor szerepéről