Közélet
Kocsis Máté szerint a Telex, a 444 és a Partizán is érintett lehet a Szuverenitásvédelmi Hivatal által vizsgált szervezetek között
OkosHír: Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője a Hír Tv-nek adott válaszában kijelentette, hogy a Telex, a 444 és a Partizán feltételezhetően érintett lehet a Szuverenitásvédelmi Hivatal által vizsgált szervezetek körében, a nagytakarítási törvényjavaslat alapján. A törvényjavaslat lehetővé teszi a Hivatal számára, hogy listázza és szankcionálja azokat a szervezeteket, amelyekről úgy véli, hogy külföldi befolyás alatt állnak. Kocsis Máté szerint a sajtószabadság megszűnésével kapcsolatos állítások, melyek 2011 óta időről időre felmerülnek, nem felelnek meg a valóságnak. Emlékeztetett arra, hogy a Népszabadság korábban címlapon hozta a sajtószabadság megszűnésének hírét. Kocsis Máté szerint Magyarországon mindenki azt ír és jelentet meg, amit akar, de a háttérszándékok és a finanszírozás kérdéseket vetnek fel.
A Telex munkatársai kérdéseket próbáltak feltenni Kocsis Máténak, aki azonban nem válaszolt és távozott.
A nagytakarítási törvényt Halász János nyújtotta be, melyhez Orbán Viktor, Rogán Antal és 107 másik képviselő is csatlakozott.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
- Az eredeti cikkben a „nagytakarítási törvény” kifejezés használata, bár a közbeszédben elterjedt, sugallhat egy negatív konnotációt, mintha valamilyen tisztogatásról lenne szó.
- A cikkben Kocsis Máté szavainak idézésekor („Magyarországon minden hónapban megszűnik a sajtószabadság”, „ez egy lejárt lemez”) a szerző ironikus felhangot használ, ami nem objektív újságírói megközelítés.
- A „bezáratott (!)” megjegyzés a Népszabadság kapcsán érzelmi töltetet ad a tényközlésnek, ami nem feltétlenül indokolt.
- A cikk konklúziója, hogy a Telex, a 444 és a Partizán érintett lehet a törvényben, egy feltételezésen alapul, Kocsis Máté kijelentése alapján. Ennek valóságtartalma a jövőben derülhet ki.
- A cikkben leírtak alapján a törvény elfogadása esetén a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak nagyobb befolyása lehet a média működésére, ami potenciálisan hatással lehet a magyar közéletre, bár ennek mértéke és iránya jelenleg nem megjósolható.
Közélet
Az RMDSZ adománygyűjtést szervezett Parajd megsegítésére
OkosHír: Az RMDSZ közleménye szerint a beérkezett adományokkal a parajdi családokat, a helyi turizmus újraindítását és a háromszéki árvízkárosultakat kívánják támogatni.
Az RMDSZ egy hete indította el a Segitsparajdon.ro weboldalt a Sóvidék megsegítésére. Az adományokat a Székelyudvarhelyi Református Egyházmegye, a Sóvidék-Hegyalja Turisztikai Egyesület és a Hargita Közösségi Fejlesztési Társulás gyűjti. A közlemény szerint a politikai szervezet kizárólag a kampány lebonyolításában vesz részt.
Az elmúlt napokban jótékonysági koncertsorozatot szerveztek Erdélyben Mága Zoltán hegedűművésszel. A Bagossy Brothers Company csíksomlyói koncertjén is adományokat gyűjtöttek.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke szerint a honlap román nyelvű felületén (Ajutapraid.ro) is adományoznak.
Kelemen Hunor szerint a kulturális élet szereplői, köztük írók, zenészek, színészek, a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) és a Bukaresti Nemzeti Opera is támogatja a kezdeményezést.
Az RMDSZ folytatja a kampány népszerűsítését, és kéri a közösség tagjait, magánszemélyeket, intézményeket, fesztiválokat, hogy csatlakozzanak a felhíváshoz.
A Segítsparajdon.ro honlap célja, hogy a bányakatasztrófa sújtotta Hargita megyei település megsegítésére indult helyi kezdeményezésekhez gyűjtsön adományokat. A támogatók a parajdi családok megsegítésére, a turizmusból élők támogatására és a turizmus újraindítására adakozhatnak.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
Az eredeti cikk célja az adománygyűjtés népszerűsítése volt. Érzelmi hatást próbált elérni a „bámulatos szolidaritás” és „példamutatóan mellénk álltak” kifejezésekkel. A cikk konklúziója az, hogy a kampány sikeres, és további támogatásra van szükség. A cikkben tett állítások valóságtartalma nem ellenőrizhető teljes mértékben, de az adománygyűjtés ténye megerősíthető. A cikkben leírtak hatása a magyar közéletre az adományozási hajlandóság növekedése lehet.
(Forrás: demokrata.hu)
Kép: RMDSZ/Facebook
Közélet
A Válasz Online beperli a Szuverenitásvédelmi Hivatalt
OkosHír: A Válasz Online jogi lépéseket tesz a Szuverenitásvédelmi Hivatallal (SzH) szemben, miután a hivatal egy elemzésében azt állította, hogy a lap Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel készített interjúja összefüggésben áll az ukrán propaganda céljaival. A Válasz Online szerint a hivatal megsértette a lap jó hírnévhez fűződő jogát és hitelességét.
Az SzH elemzése szerint a Válasz Online és Vörös Szabolcs újságíró, aki az interjút készítette, az Európai Bizottság által finanszírozott médiahálózat részévé váltak. Ezt arra alapozták, hogy Vörös korábban több cikket is írt az n-ost nevű szervezet közreműködésével, amely európai újságírók ukrajnai tudósítását segíti. A Válasz Online elismeri, hogy egyes cikkeik az n-ost Europe-Ukraine Desk Grant Programme támogatásával jelentek meg, de hangsúlyozzák, hogy a Zelenszkij-interjú nem tartozott ezek közé. A hivatal álláspontja szerint azonban Vörös korábbi kapcsolata a szervezettel elegendő ahhoz, hogy a hálózat részesének tekintsék.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal közleményében az szerepel, hogy véleményük szerint „egy háborút viselő állam vezetője csak olyan lapnak ad interjút, amely kiszolgálja háborús propagandacéljait”. A Válasz Online erre reagálva közölte, hogy az ukrán elnök más, az ukrán támogatással szkeptikus médiumoknak is adott interjút.
A Válasz Online közleményében az áll, hogy személyiségi jogi pert indítanak a Szuverenitásvédelmi Hivatallal szemben a valótlan tényállítások miatt. Hozzátették, hogy a hivatal állításait a „kormánypropaganda ismételgeti”, és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter „külföldről is finanszírozott magyar miniportálnak” nevezte a lapot.
A lap közleményében azt is kiemelték, hogy alapításuk óta nem pályáztak EU-s, amerikai vagy más külföldi forrásokra, bevételeik jelentős része támogatásokból származik.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
- Nyelvi eszközök: Az eredeti cikk szóhasználata („propagandagépezet”, „kiszolgálja háborús propagandacéljait”, „hitelrontás”) érzelmileg befolyásoló lehet, és a Szuverenitásvédelmi Hivatal álláspontjának negatív megítélésére irányul.
- Feltételezések: A cikk tartalmaz egy következtetésként tálalt feltételezést, miszerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal állításait a „kormánypropaganda ismételgeti”. Ezt az állítást nem támasztja alá konkrét bizonyíték.
- Állítások valóságtartalma: A cikkben szereplő állítások, miszerint a Válasz Online soha nem pályázott külföldi forrásokra, és hogy bevételeik jelentős része támogatásokból származik, ellenőrizhető tények. Azonban a „kormánypropaganda” ismétlésére vonatkozó állítás nem bizonyított.
- Konklúzió: A cikkből az a konklúzió vonható le, hogy a Válasz Online vitatja a Szuverenitásvédelmi Hivatal elemzését, és jogi úton kíván elégtételt venni a szerinte valótlan állítások miatt.
- Hatás a magyar közéletre: Az eset tovább élezheti a kormány és a független média közötti feszültséget, és a közéleti viták polarizációjához vezethet.
-
Közélet2 napja
Magyar Péter: Hazaárulás a hadiipar privatizálása, a Fidesz retteg és dezinformációval támad
-
Belföld2 napja
Letartóztattak egy férfit Orbán Viktor elleni fenyegetések miatt
-
Közélet2 napja
A Duna Médiaszolgáltató visszavonta Aranyosi Péter Karinthy-gyűrűjét
-
Közélet2 napja
Magyar Péter adatbázis-szivárgásról számolt be a Tisza Párttal kapcsolatban
-
Közélet2 napja
Orbán Viktor a Fidesz és a Tisza Párt online tevékenységét hasonlította össze
-
Közélet24 órája
Szentkirályi a Fővárosi Közgyűlés elé terjeszti a Budapest Pride rendezvény kérdését
-
Közélet2 napja
Orbán Viktor videót tett közzé Nagy Imre újratemetésének évfordulóján
-
Közélet21 órája
Bírósági döntés: Felfüggesztették a szolidaritási hozzájárulás beszedését Budapesttől