Belföld
Informatikai rendszerzavar a Mentőszolgálatnál 2025. január 8-án
2025. január 8-án délután az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) informatikai rendszere részlegesen leállt, írta a Kontroll hírportál. Ennek következtében a mentésirányításban fennakadások jelentkeztek. Egyes források arról számoltak be, hogy a központi telefonszámok nem voltak elérhetők, és a mentőautók nem voltak elérhetők a központból a hivatalos rendszeren keresztül. A Kontroll nevű online hírportál által közölt információ szerint délután fél három körül a hívásfogadás gyakorlatilag teljesen leállt. Ezen felül a belső telefonok, a számítógépek és a chipkártyás ajtónyitó rendszer is működésképtelenné váltak, mivel ugyanarra az informatikai hálózatra támaszkodtak.
Az OMSZ a Facebookon jelezte a rendszerben történt fennakadást. Később, az MTI-nek adott nyilatkozatban a leállást „komoly fennakadásként” jellemezték. A hivatalos közlemény megerősítette, hogy az alacsonyabb sürgősségi szintű mentőfeladatok (például a kórházak közötti betegszállítás) végrehajtása lelassult.
Az OMSZ arról számolt be, hogy a lehető leghamarabb átálltak analóg EDR rádiós kapcsolattartásra és papíralapú dokumentációra.
A rendszer állapota
A Kontroll információi szerint a mentésirányítás informatikai rendszerének hardvere több mint tízéves, a szoftver pedig már nem frissíthető, elavult operációs rendszert használ. Az OMSZ ezt az információt nem erősítette meg.
Korábbi hírek
A Mentőszolgálat infrastruktúrájával kapcsolatos problémákra korábban is felhívták a figyelmet. Egy 2024. decemberi hír arról számolt be, hogy a mentésirányításban mindössze egyetlen működőképes vécé volt, a férfiak és nők számára egyaránt. Később mobilvécéket helyeztek üzembe.
Elemzés
A cikkben leírtak alapján az OMSZ informatikai rendszere meghibásodott, ami a mentőszolgálat működésében jelentős fennakadásokat okozott. Az állítások igazságtartalma teljes mértékben nem ellenőrizhető az itt közölt információk alapján. A Kontroll által közölt információkat az OMSZ nem erősítette meg hivatalosan. A rendszer elavultsága valószínűsíthető okként merül fel, de ez nem bizonyított tény. A leállás hatása a sürgősségi ellátásra a jelentések szerint változó volt; a sürgősségi esetek ellátása valószínűleg nem szenvedett jelentős károkat, de az alacsonyabb sürgősségi szintű feladatok végrehajtása lelassult.
A magyar közéletre gyakorolt hatás kétségtelenül aggodalmat kelthet a lakosság körében a mentőszolgálat megbízhatóságával kapcsolatban rövidtávon. Hosszútávon az eset felhívhatja a figyelmet az informatikai infrastruktúra fejlesztésének szükségességére az egészségügyi ellátásban.
Fontos megjegyezni, hogy a cikkben szereplő egyes információk forrásai nem hivatalosak, ezért az események pontos részleteinek kiderítése további vizsgálatot igényel.
(Forrás: 444.hu)
(Kép: Facebook)