Közélet
13 milliárd forintos veszteséget könyveltek el a Vodafone adásvétele során
A száz százalékban állami tulajdonban lévő Corvinus Zrt. 2023. január 31-én 49%-os részesedést szerzett a Vodafone Magyarország Zrt.-ben. A közölt adatok szerint ekkor a teljes állami tulajdonban lévő részvénycsomag 323,4 milliárd forintot ért. Ebből a később elcserélt 19,5%-os részvénycsomag értéke 128,7 milliárd forintra tehető.
Részvénycsere és Értékcsökkenés
Két nappal később a Corvinus Zrt. elcserélte a 19,5%-os Vodafone-részvénycsomagját Yettel- és Cetin-részvényekre. Az ügylet során a Vodafone-részvények értéke 125,7 milliárd forintra lett becsülve, ami 3 milliárd forinttal alacsonyabb, mint az előző értékelés.
A Yettel és Cetin Részvények Eladása
2023 decemberében a Corvinus Zrt. értékesítette a Yettel és Cetin részvényeket 115,8 milliárd forintért. Ez további 9,9 milliárd forintos veszteséget eredményezett.
Összesített Veszteség és Feljelentés
Az MSZP frakcióvezetője, Tóth Bertalan feljelentést tett ismeretlen tettesek ellen hűtlen vagy hanyag kezelés gyanújával. A feljelentés a Corvinus Zrt. Vodafone-ügylete során keletkezett, összesen mintegy 13 milliárd forintos veszteségre hivatkozik. Az állítás szerint az állam előnytelen részvénycseréket hajtott végre, ami az Antenna Hungária Zrt. többségi tulajdonosának, a 4iG Nyrt.-nek a piaci pozíciójának javítását szolgálta. (Megjegyzés: Ez a kijelentés a feljelentés állítása, amelyet független forrásokból még nem lehet megerősíteni).
Elemzés
A cikkben szereplő adatok alapján a Corvinus Zrt. jelentős pénzügyi veszteséget szenvedett el a Vodafone-részvényekkel kapcsolatos tranzakciók során. A veszteség pontos okai és a tranzakciók körülményei további vizsgálatot igényelnek. A feljelentésben foglalt hűtlen kezelés és hanyag kezelés gyanúja jelenleg vizsgálat alatt áll, így a valóságtartalma egyelőre nem bizonyított. A hatósági vizsgálat eredménye fogja meghatározni, hogy a tranzakciók jogszerűek voltak-e.
A lehetséges következmények a magyar közéletre nézve a következők lehetnek: a nyilvánosság bizalmának csökkenése az állami tulajdonú vállalatok működésével kapcsolatban, politikai viták, és potenciális jogi eljárások.
Fontos megjegyezni, hogy a cikkben szereplő pénzügyi adatok a közölt adatokon alapulnak, melyek független ellenőrzése még nem történt meg. A végleges következtetés csak a hatósági vizsgálat és a független szakértői elemzések után vonható le.
(Forrás: 444.hu)
(Kép: Facebook)