Környezet
Komáromi Akkumulátorgyár NMP-Kibocsátása: Tények és álláspontok
A Greenpeace környezetvédelmi szervezet kifogásokat fogalmazott meg a komáromi akkumulátorgyár NMP (N-metil-2-pirrolidon) kibocsátási határértékével kapcsolatban. A cikk a Greenpeace állításait és a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatal válaszait tekinti át, tényszerű információkat közölve a kérdésről.
Az NMP Kibocsátási Határértékek
A Greenpeace szerint a komáromi SK akkumulátorgyár és a szomszédos JWH Kft. engedélyezett NMP kibocsátási határértéke túlzottan magas. A szervezet szerint a vonatkozó rendelet alapján a szaporodási képességeket károsító anyagokra, mint amilyen az NMP is lehet, 2 mg/m³ a maximális megengedett érték. Jelenleg azonban 150 mg/m³ az engedélyezett határérték. Ez a Greenpeace szerint 75-szörös eltérés a jogszabályi előírástól. A Greenpeace álláspontja szerint a határértékek meghatározása nem felel meg a jogszabályoknak.
A Gyárak és az Engedélyezési Eljárás
A Greenpeace kiemeli, hogy a komáromi telephelyen több, NMP-t használó üzem működik: az SK Battery Manufacturing Kft., az SK On Hungary Kft., valamint a JWH Kft. A szervezet úgy véli, hogy a kibocsátásokat az egymás melletti üzemek esetében össze kellene számítani. A Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatal július 16-án válaszolt a Greenpeace beadványára. A válasz szerint az SK Battery Manufacturing Kft. maga is kérte engedélyének felülvizsgálatát. A JWH Kft. viszont vitatja, hogy rá vonatkozna a kibocsátásokra vonatkozó kormányrendelet. Az SK üzemek engedélye a Greenpeace beadványa óta megújult.
Az NMP Hatásai
Az NMP egy oldószer, melyet az akkumulátorgyártás során használnak. Ismert, hogy bőr-, szem- és bőrirritációt okozhat, valamint magzatkárosító és vetélést előidéző hatásai is lehetnek. (Fontos megjegyzés: A Greenpeace által említett egészségügyi hatások szakértői véleményeken alapulnak, melyek objektivitása további vizsgálatot igényelhet.)
Következtetések és Elemzés
A cikkben szereplő állítások igazságtartalmát független forrásokból történő ellenőrzéssel lehetne megerősíteni. A Greenpeace állításai a vonatkozó jogszabályok és a kibocsátási mérési adatok alapos vizsgálatát igénylik. A Kormányhivatal válasza és az SK, valamint a JWH Kft. álláspontja egyaránt fontos információ, de ezek önmagukban nem elegendőek a helyzet teljeskörű megértéséhez.
A leírtakból arra lehet következtetni, hogy fennáll a jogszabályi megfelelés és a környezetvédelmi, valamint az egészségügyi kockázatok felmérése szükségessége. A kérdés tisztázása független szakértői vizsgálatot igényel.
A komáromi akkumulátorgyár NMP-kibocsátásának ügye hatással lehet a magyar közéletre, hiszen érinti a környezetvédelem, az ipari termelés, valamint a jogalkalmazás kérdéseit. A nyilvánosság tájékoztatása és a hatósági vizsgálatok eredményeinek nyilvánosságra hozatala kulcsfontosságú a helyzet kezelésében. A további esetleges jogi lépések, valamint a közvélemény alakulása jelentősen befolyásolhatja a jövőbeli hasonló beruházások engedélyezési folyamatait.
(Forrás: telex.hu)
A kép forrása: Greenpeace Magyarország/Facebook
Környezet
Egy perui gazda pert indított a német RWE ellen a gleccserek olvadása miatt
OkosHír: Saul Luciano Lliuya perui gazda pert indított a német RWE energiavállalat ellen, azt állítva, hogy a cég fosszilis tüzelőanyagok égetéséből származó kibocsátásai hozzájárultak az Andok gleccsereinek olvadásához, ami növeli a Huaraz városát fenyegető árvízveszélyt. Lliuya azt követeli, hogy az RWE fizessen 17 000 eurót (körülbelül 6 789 111 forintot) a közösség árvízvédelmi intézkedéseire. A per 2015-ben indult Essenben, az RWE székhelyén. Bár a keresetet első fokon elutasították, a fellebbezést követően a regionális felsőbíróság 2017-ben engedélyezte a per folytatását.
A bíróság feladata annak megállapítása, hogy a gleccserek olvadása valóban emeli-e a Palcacocha gleccsertó vízszintjét, és hogy ez a vízszintemelkedés a következő 30 évben közvetlen kockázatot jelent-e Lliuya huarazi otthonára. A bíróság 2022-ben szakértőket küldött a helyszínre, akik 2023-ban és 2024-ben jelentéseket készítettek. Ezeket a jelentéseket a március 17-én kezdődő kétnapos tárgyaláson vitatják meg.
Amennyiben a bíróság megállapítja, hogy Lliuya otthona árvízveszélyben van, a következő lépés a klímaváltozás és az üvegházhatású gázok kibocsátásának hatásának vizsgálata az Andok gleccsereinek olvadására és a kockázat növekedésére. Ez a vizsgálat akár két évig is eltarthat.
Egy 2021-es, az Oxfordi és a Washingtoni Egyetem által készített tanulmány szerint a perui Andokban található gleccserek olvadását az emberi tevékenységből eredő globális felmelegedés okozta. Lliuya ügyvédje szerint az, hogy a bíróság egyáltalán foglalkozik az üggyel, már önmagában is eredménynek tekinthető.
Az RWE, amely fokozatosan leállítja a széntüzelésű erőműveit, álláspontja szerint egyetlen kibocsátó sem tehető felelőssé a globális felmelegedésért. A cég közleményében az áll, hogy ha a német jog lehetővé tenné az ilyen követeléseket, akkor minden autóst felelősségre lehetne vonni.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
- Az eredeti cikk elsősorban tényszerű információkat tartalmaz, de a „német energiaóriás” kifejezés használata enyhe negatív felhangot adhat a cikknek.
- A cikkben nem szerepelnek közvetlen következtetésként tálalt feltételezések, azonban az olvasóban kialakulhat az a kép, hogy az RWE felelős a perui gazda helyzetéért.
- A cikkben szereplő állítások a Reuters cikkére hivatkoznak, így valószínűsíthető, hogy megfelelnek a valóságnak, de a forrás ellenőrzése nélkül ez nem állítható teljes bizonyossággal.
- A cikkben leírtakból arra lehet következtetni, hogy a bíróság komolyan veszi a pert, és alaposan kivizsgálja az ügyet. A végső kimenetel azonban még bizonytalan.
- Az esemény hatása a magyar közéletre közvetett, de felhívhatja a figyelmet a klímaváltozás okozta károkra és a vállalatok felelősségére.
(Forrás: telex.hu)
Kép: Reuters
Környezet
A halászat fenyegeti a cápák egyharmadát
OkosHír: A cápafajok becslések szerint közel egyharmada globálisan a kihalás veszélyével néz szembe, elsősorban a halászati tevékenységek következtében. Kutatások szerint a kifogott cápák kötelező visszaengedése önmagában nem biztos, hogy elegendő a cápapopulációk csökkenésének megállításához. A Fish & Fisheries folyóiratban publikált tanulmány szerint a cápapopulációk monitorozása és a különböző védelmi stratégiák kombinálása szükséges.
A tanulmány egyik szerzője, Darcy Bradley szerint a kifogott és elpusztult cápák több mint fele véletlenül kerül a halászhálókba, majd a halászok visszaengedik őket. A tonhalhalászat során véletlenül kifogott 17 óceáni cápafajra jelenleg visszaengedési kötelezettség vonatkozik.
A kutatók vizsgálták, hogy a különböző fajok mekkora hányada pusztul el a kifogás során vagy röviddel a visszaengedés után. Az eredmények szerint a kisebb méretű cápák és a veszélyeztetett fajok, például a rókacápák és a pörölycápák esetében a mortalitási arány magasabb.
Szimulációk azt mutatták, hogy a visszaengedési kötelezettség átlagosan harmadával csökkentheti a cápák pusztulását, de ez nem feltétlenül elegendő a túlhalászott fajok, például a makócápák és a selyemcápák állományának fenntartható szintre emeléséhez.
Bradley szerint a visszaengedési tilalmak hasznosak lehetnek, de más stratégiákkal is ki kell egészíteni őket, például területi korlátozásokkal, fogási kvótákkal és halászati felszerelésekre vonatkozó előírásokkal.
A gyorsabban szaporodó fajok, mint a kékcápák és angyalcápák esetében a tilalmak hatékonyabbak lehetnek, mivel populációik gyorsabban regenerálódnak. Más fajok esetében további védelmi intézkedésekre lehet szükség, például a cápák szaporodási területeinek lezárására vagy az acélhuzalos horogsorok használatának betiltására.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
- Nyelvi eszközök: Az eredeti cikk érzelmi hatást próbált elérni a „rettegnek” szó használatával a cápákkal kapcsolatban, valamint azzal, hogy az embereknek „több okuk van félni”. Ez a megfogalmazás sugallja, hogy a cápák áldozatok, az emberek pedig felelősek a helyzetükért.
- Feltételezések: A cikk feltételezi, hogy a cápák védelme automatikusan jó dolog, anélkül, hogy bemutatná a cápák ökológiai szerepét vagy a halászati ipar gazdasági szempontjait.
- Állítások valóságtartalma: A cikkben szereplő állítások a halászati tevékenységek hatásairól és a visszaengedési kötelezettség hatékonyságáról tudományos kutatásokon alapulnak, de a forrásokat nem adja meg.
- Konklúzió: A cikk arra a következtetésre jut, hogy a cápák védelme érdekében további intézkedésekre van szükség a halászati gyakorlatok szabályozása terén.
- Hatás a magyar közéletre: A cikkben leírtak közvetlenül nem érintik a magyar közéletet, de felhívják a figyelmet a globális környezetvédelmi problémákra és a fenntartható halászat fontosságára, ami közvetve befolyásolhatja a magyar állampolgárok véleményét és viselkedését.
-
Hírek2 napja
Mészáros János cégei 40 milliárd forint értékű közbeszerzést nyertek el
-
Hírek2 napja
Sulyok Tamás reagált Orbán Viktor március 15-i beszédére
-
Bulvár1 napja
Magyar Péter közös fotót posztolt a barátnőjével
-
Hírek3 napja
A Fidesz módosító javaslatot nyújtott be a gyülekezési törvényhez
-
Hírek3 napja
Az Országos Bírói Tanács reagált Orbán Viktor kijelentésére, majd a miniszterelnök is kontrázott
-
Hírek15 órája
Bayer Zsolt reagált a parlamenti akcióra, a Momentum válaszolt
-
Hírek3 napja
Karácsony Gergely bejelentette a Pride megrendezését Budapesten
-
Hírek2 napja
Szijjártó Péter a Raisina Párbeszéden: Magyarország béketárgyalásokat szorgalmaz