Belföld
A veszprémi Törvényszék cégbírósági ügye
A Veszprémi Törvényszéken egy összeférhetetlenségi helyzet merült fel, amelyben Szentgyörgyi-Bíró Enikő, a Törvényszék Cégbíróságának csoportvezető bírója és elnökhelyettese, valamint sógora, Hock Ernő ajkai ügyvéd is érintett. Az ügy lényege, hogy Hock Ernő több olyan ügyben járt el jogi képviselőként, amelyeket a cégbíróság tárgyalt, miközben sógornője vezető pozíciót töltött be az érintett bíróságon. Ez felveti az összeférhetetlenség kérdését, amelyet a bírósági szabályok szigorúan tiltanak.
Az összeférhetetlenség szabályai
A hatályos jogszabályok értelmében bíró nem vehet részt olyan ügyekben, amelyekben közeli hozzátartozója érintett. Ha ilyen helyzet áll elő, a bírónak kötelessége bejelenteni a kizárási indokot, és az ügyet másik bíróságra kell áthelyezni. Ennek célja a bírósági eljárások pártatlanságának és függetlenségének biztosítása.
A vizsgálatok menete és eredményei
Az ügyet a Veszprémi Törvényszék leköszönő elnöke, Dr. Némethné dr. Szent-Gály Edit vizsgálta ki, majd az Országos Bírói Hivatal (OBH) elé terjesztette. Az OBH „átfogó vizsgálatot” folytatott le, azonban a vizsgálat részleteiről és eredményeiről csak szűkszavú tájékoztatás történt. Az OBH elnöke, Senyei György Barna az Országgyűlés Igazságügyi Bizottságának ülésén megerősítette a vizsgálat tényét, de nem közölte, milyen intézkedéseket tettek, illetve hogy az érintett ügyekkel kapcsolatban milyen következmények várhatók.
A helyzet következményei
Szentgyörgyi-Bíró Enikőt a vizsgálatot követően megbízták a Veszprémi Törvényszék elnöki jogkörének gyakorlásával, ami további kérdéseket vet fel az ügy kezelésével kapcsolatban. Az érintett cégbírósági ügyek száma és azok jogi következményei jelenleg nem ismertek.
Felmerülő kérdések
Az eset kapcsán több fontos kérdés megválaszolása várat magára, például:
- Összesen hány ügyet érintett az összeférhetetlenségi helyzet?
- Ezek az ügyek érvényesek maradnak-e, vagy szükség van jogi korrekcióra?
- Az érintettek jelentették-e a kizárási indokot, és ha nem, miért nem történt meg ez időben?
Összegzés
Az ügy egyértelműen rávilágít az összeférhetetlenségi szabályok fontosságára, valamint arra, hogy az ilyen helyzetek kezelése kiemelt figyelmet és átláthatóságot igényel. Az OBH vizsgálati eredményeinek és az érintett ügyek pontos körülményeinek megismerése kulcsfontosságú ahhoz, hogy biztosítani lehessen a bírósági rendszerekbe vetett bizalmat.
(Fotó: KATRIN BOLOVTSOVA: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/faasztal-egyensuly-szobrocska-kis-figura-6077297/)
Belföld
A NAV kémeszközöket foglalt le egy budapesti üzletben
OkosHír: A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) közleménye szerint egy budapesti üzletben, amely nem rendelkezett a szükséges haditechnikai tevékenységi engedéllyel, számos, külföldről behozott kémeszközt foglalt le. A NAV szerint az üzlet nem rendelkezett a haditechnikai külkereskedelemre is feljogosító forgalmi engedéllyel. A NAV tájékoztatása szerint az eszközök titkosszolgálati eszköznek minősülnek. A pénzügyi nyomozók az üzletben ultrahangos zavaróeszközöket, lehallgató berendezéseket, különböző eszközökbe rejtett kémkamerákat, valamint egyéb hangrögzítő- és megfigyelőeszközöket találtak. A lefoglalt eszközöket elszállították.
A NAV munkatársait haditechnikai szakértő és operatív informatikai ellenőrök segítették. A nyomozók haditechnikai termékkel vagy szolgáltatással visszaélés, valamint engedély nélküli nemzetközi kereskedelmi tevékenység gyanúja miatt indítottak büntetőeljárást. A nyomozás kiterjed minden olyan személyre vagy gazdasági társaságra, aki az érintett üzletből kémeszközt szerzett be vagy birtokol.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
Az eredeti cikk több ponton is feltételezéseket fogalmaz meg tényként, például az eszközök „kémeszköz” jellegét, anélkül, hogy ezt részletezné vagy alátámasztaná. A cikk hangsúlyozza a NAV álláspontját, miszerint az eszközök „titkosszolgálati eszköznek minősülnek”, de nem mutat be más lehetséges értelmezéseket vagy felhasználási módokat. A cikk konklúziója, hogy a NAV eljárása jogszerű, és a lefoglalás indokolt volt, azonban ez a következtetés a nyomozás jelenlegi szakaszában még nem feltétlenül megalapozott. Az esemény hatása a magyar közéletre jelenleg nem meghatározható, de a nyomozás eredményei befolyásolhatják a haditechnikai eszközökkel kapcsolatos szabályozást és ellenőrzést.
(Forrás: telex.hu)
Kép: Pexels.com
Belföld
Elektronikus dohánytermékeket találtak iskolákban
OkosHír: Az utóbbi időben több hír is megjelent arról, hogy általános és középiskolákban Elfbar, Pocobar és más hasonló ízesített elektronikus dohánytermékeket találtak diákoknál. A fiatalok körében az elektronikus cigaretta népszerűnek tűnik, beleértve azokat az ízesített változatokat is, amelyek Magyarországon illegálisak. Az Elfbar és hasonló ízesített, elektronikus eszközökbe töltött folyadékok a hatályos szabályozás szerint dohánygyártmánynak minősülnek. A dohánygyártmányok jövedékiadó-kötelesek, és Magyarországon kizárólag dohányboltokban értékesíthetők. Ugyanakkor, az ízesítés tilalma miatt ezek a termékek jelenleg nem kaphatók a dohányboltokban sem.
A hatóságok szerint az ilyen termékek egészségügyi kockázatot jelenthetnek a fiatalok számára. Az ízesítés állítólag elősegítheti a rászokást, ami nikotinfüggőség kialakulásához vezethet. Az elmúlt időszakban a hatóság THC (marihuána) tartalmú termékeket is talált az ilyen termékek között. Az illegális forrásból beszerzett dohánytermékek összetevői nem ellenőrzöttek.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
Az eredeti cikk célja felhívni a figyelmet az iskolákban megjelenő illegális elektronikus dohánytermékekre és azok potenciális veszélyeire. A cikk elsősorban a fiatalok egészségére gyakorolt hatásokra fókuszál, kiemelve a nikotinfüggőség és a THC tartalom kockázatát. A cikk nyelvezete helyenként aggodalmat sugall, például a „súlyos egészségügyi kockázatok” és a „különösen veszélyesek lehetnek” kifejezések használatával. Ezek a megfogalmazások erősíthetik az olvasóban a negatív érzéseket a termékekkel kapcsolatban.
A cikkben tett állítások – miszerint az ízesített elektronikus cigaretták illegálisak és egészségügyi kockázatot jelentenek – megfelelnek a valóságnak, feltéve, hogy a hatóságok által közölt információk helytállóak. Azonban a cikk nem tartalmaz konkrét bizonyítékokat a THC tartalommal kapcsolatban, csupán a hatóságok állítására hivatkozik. A cikk konklúziója az, hogy az illegális forrásból származó elektronikus dohánytermékek veszélyesek a fiatalokra, és felhívja a figyelmet az ellenőrizetlen összetevők kockázatára.
Ez az esemény potenciálisan hatással lehet a magyar közéletre azáltal, hogy felerősíti a dohánytermékekkel kapcsolatos szabályozási vitákat, és növelheti a szülők és pedagógusok aggodalmát a fiatalok egészségével kapcsolatban. A téma valószínűleg további intézkedéseket generálhat a hatóságok részéről az illegális termékek terjesztésének megakadályozására.
(Forrás: demokrata.hu)
Fotó: Ruslan Alekso/Pexels.com
-
Hírek1 napja
Kocsis Máté reagált Orbán Viktor március 15-i beszédére
-
Hírek2 napja
Kovács Zoltán tájékoztatást adott a március 15-i rendezvényekről
-
Hírek16 órája
A Fidesz módosító javaslatot nyújtott be a gyülekezési törvényhez
-
Hírek14 órája
Az Országos Bírói Tanács reagált Orbán Viktor kijelentésére, majd a miniszterelnök is kontrázott
-
Bulvár2 napja
Nyomozás indult Lakatos Márk ellen egy 13 éves gyermek ügyében
-
Hírek2 napja
Kósa Lajos és az orosz főkonzul együtt koszorúztak Debrecenben március 15-én
-
Külföld2 napja
Autó hajtott a tüntetők közé Belgrádban, sérültek is vannak
-
Hírek13 órája
Karácsony Gergely bejelentette a Pride megrendezését Budapesten