A szegedi önkormányzat a közelmúltban az épülő BYD gyár számára értékesített egy 14 hektáros területet, az egykori Állami Gazdaság tehenészetét. Az ügylet azonban több aggályos kérdést is felvet. A város a területet egy hazai Kft-től vásárolta volna meg mindössze 60 millió forintért az értesülések szerint, miközben a jelzáloghitel bejegyző bank szerint az legalább 400 milliót ér.
A cég jogi képviselője szerint az önkormányzat a terület kisajátításánál közérdekre hivatkozott, de a konkrét közérdeket nem közölte. Hozzátette, hogy többször is próbáltak az önkormányzattal egyezkedni az ügyben, de nem hallgatták meg őket.
Ez nem az első eset, hogy az önkormányzat a BYD gyár miatt földeket sajátít ki. Korábban is kiderült, hogy az önkormányzat több esetben is 17-szer többet kapott a földekért a BYD-tól, mint amennyit a gazdáknak fizetett. Korábban egy másik cég földjeinek kisajátításakor is hasonló képet mutatott a helyzet, a város 72 millió forintos hektáronkénti árat fizetett a gyárnak, miközben a szántókért csak 3-4 milliót kínált. A bíróság több értékbecslésről is kimondta, hogy a szakértő által használt adatok a szakértői törvénybe ütköznek.
A kínai BYD autógyár 2023-ban jelentette be óriásberuházását Magyarországon. A szegedi gyárban mintegy 10 ezer embert foglalkoztatnak majd, az első járművek 2025 második felében készülnek el.
(Forrás: telex.hu)
(A kép forrása: Pexels.com)