Technológia és Tudomány
Az F-35-ösök titkos fegyvere: A hibás mesterséges intelligencia
Az F-35 Lightning, a világ egyik legmodernebb vadászgépének fejlesztése és üzembe helyezése számos kihívással küzd. A repülőgép, amelyet a Lockheed Martin gyárt, 10 ország légierejénél szolgál rendszeresen, és több ország is várja szállítását. A fejlesztés azonban a kezdetektől fogva problémákkal küzd, mint például csúszások, költségtúllépések és technikai hibák. Az egyik legfigyelemreméltóbb eset volt, amikor egy F-35-ös saját magát lőtte le.
A problémák egyik oka az Autonomic Logistics Information System (ALIS), egy mesterséges intelligencia rendszer, amely a karbantartást segíti. A rendszer feladata, hogy az F-35 szenzora által gyűjtött adatokat elemezze és meghatározza, mely alrendszereket kell ellenőrizni. A Pentagon legújabb jelentése szerint az ALIS gyakran hibás riasztásokat ad, így feleslegesen terheli a karbantartó személyzetet.
A rendszert hét éve vezették be, és azóta folyamatosan fejlesztik, de a hibák nem szűntek meg. A Lockheed a helyére egy új rendszert fejleszt, az Operational Data Integrated Network (ODIN)-t, de ez még nem tesztelték élesben. Így jelenleg nincs megoldás az F-35 karbantartását segítő hibás mesterséges intelligencia problémájára.
(Forrás: telex.hu)
Fotó: Pixabay: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/repules-repulojarat-repulogep-sugarhajtasu-repulogep-78786/
Technológia és Tudomány
Stanford kutatók étvágycsökkentő hormont fedeztek fel
OkosHír: A Stanford Medicine kutatói egy természetben előforduló hormont azonosítottak, amely állatkísérletekben étvágy- és súlycsökkenést idézett elő. A kutatás eredményeit a Gizmodo is közölte. A jelenleg elterjedt, eredetileg cukorbetegség kezelésére szolgáló gyógyszerek, amelyek szemaglutid vagy GLP-1 hatóanyagot tartalmaznak, sokaknál émelygést és más emésztőrendszeri problémákat okozhatnak. A Stanford kísérletében egerek és minidisznók esetében nem tapasztaltak ilyen mellékhatásokat a testsúlycsökkenés mellett.
A kutatók a molekulát mesterséges intelligencia segítségével találták meg. A Stanfordi molekulát további vizsgálatoknak vetik alá annak megállapítására, hogy embereknél is hasonló hatást vált-e ki, és hogy biztonságos-e a használata.
A testben bizonyos enzimek aktiválják a hormonokat a prohormonok szétvágásával. A kutatók a GLP-1 termelésében részt vevő enzimeket vizsgálták, hogy más, éhségérzettel kapcsolatos hormonokat találjanak. A kutatást algoritmus segítségével gyorsították fel.
A kutatás során 373 ígéretes prohormont azonosítottak, amelyek 2700 különböző peptidért felelhetnek. A peptidek a fehérjék felépítésében játszanak szerepet. A kutatók kiválasztottak 100 peptidet, amelyekről feltételezték, hogy befolyásolják az agyban zajló éhségérzetet. A mintába a GLP-1-et is bevették összehasonlítás céljából, és egy 12 aminosavból álló peptidet, a BRP-t találták, ami a BRINP2-höz köthető.
A BRP az egereken és minidisznókon (amelyek anyagcseréje hasonló az emberekéhez) étvágycsökkenést eredményezett, egyes esetekben megfelezve az állatok által elfogyasztott táplálék mennyiségét. A túlsúlyos egerek a BRP hatására két hét alatt testsúlyt vesztettek, főként zsírt.
A molekula nem érintette a GLP-1 receptorokat az agyban, és nem okozott emésztőrendszeri problémákat az állatoknál. Az állatok mozgásaktivitása, stressz-szintje és folyadékfogyasztása nem változott. A szemaglutiddal ellentétben a BRP feltehetően csak a hipotalamuszban aktiválódik.
Fontos hangsúlyozni, hogy ezek kezdeti kísérletek, és további vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy a molekulából biztonságos gyógyszer váljon. Nem garantált, hogy a molekula mellékhatások nélkül működik, vagy hogy engedélyt kap a forgalmazásra.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
Az eredeti cikk célja az volt, hogy bemutasson egy új kutatási eredményt, amely potenciálisan forradalmasíthatja a fogyókúrás gyógyszerek piacát. A cikk nyelvezete helyenként túlzó és érzelmileg befolyásoló volt, például a „elképesztően népszerű” kifejezés használata a fogyókúrás szerek kapcsán. A cikkben feltételezésként tálalt következtetések is szerepeltek, például amikor a BRP hatásait a jelenlegi gyógyszerek mellékhatásaihoz hasonlították anélkül, hogy ezt elegendő bizonyítékkal támasztották volna alá.
A cikkben tett állítások alapvetően megfelelnek a valóságnak, amennyiben egy konkrét kutatás eredményeit tükrözik. Azonban fontos kiemelni, hogy a kutatás még kezdeti szakaszban van, és az eredmények nem feltétlenül érvényesek az emberekre is.
A cikkben leírtakból arra a konklúzióra lehet jutni, hogy a BRP nevű peptid potenciális alternatívát jelenthet a jelenlegi fogyókúrás gyógyszerekkel szemben, mivel állatkísérletekben hatékonynak bizonyult és nem okozott mellékhatásokat. Azonban további kutatások szükségesek ahhoz, hogy a BRP biztonságos és hatékony legyen az emberek számára is.
Ez az esemény potenciálisan jelentős hatással lehet a magyar közéletre, különösen az egészségügyi szektorra. Ha a BRP sikeresen átmegy a klinikai vizsgálatokon, az új lehetőséget teremthet a túlsúly kezelésére, ami javíthatja a lakosság egészségi állapotát és csökkentheti az egészségügyi kiadásokat.
Technológia és Tudomány
Holland kutatók kvantumszámítógépekhez tervezett operációs rendszert fejlesztettek
OkosHír: A New Scientist beszámolója szerint holland kutatók létrehoztak egy operációs rendszert, amelyet kifejezetten kvantumszámítógépekhez terveztek. A QNodeOS célja a különböző típusú kvantumszámítógépek hálózatának kezelése, lehetővé téve a gépek közötti kommunikációt és a hagyományos számítógépek jeleinek fogadását. A kvantumszámítógépek a hagyományos számítógépektől eltérő elven működnek. Az információs alapegységük a qubit, amely a szuperpozíció jelenségét kihasználva egyszerre lehet 0 és 1 állapotban is. A kvantumszámítógépek számítási kapacitása elméletileg minden egyes qubittal exponenciálisan nő.
A kvantuminformatika területén folynak kutatások a használható és üzembiztos kvantumszámítógépek fejlesztésére és a hibák minimalizálására. A qubitok és a rájuk épülő gépek felépítése változó, ami kihívásokat jelent.
A Delfti Műszaki Egyetem kutatói által fejlesztett QNodeOS célja, hogy megkönnyítse a különböző felépítésű kvantumszámítógépek hálózatba kapcsolását, valamint a kvantuminformáció megosztását és a hagyományos számítógépek jeleinek fogadását.
A kutatók a rendszert két különböző típusú kvantumszámítógéppel tesztelték, amelyek gyémántokra és elektromosan töltött atomokra épültek. A tesztek során több feladatot oldottak meg, és a QNodeOS multitasking képességét is vizsgálták. Az eredményeket a Nature folyóiratban publikálták.
Joe Fitzsimons, a Horizon Quantum kutatója szerint a QNodeOS előrelépést jelenthet a kvantuminternet alapjainak lerakásában.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
- Nyelvi eszközök: Az eredeti cikk helyenként dramatizáló nyelvezetet használt, például „a határ a csillagos ég”, „emberi ésszel felfoghatatlanul hosszú ideig tartana”. Ezek a kifejezések érzelmi hatást gyakorolhatnak az olvasóra.
- Feltételezések: A cikkben szerepel egy feltételezés a kvantumszámítógépek fejlődésének hatásairól a titkosításra, ami nem feltétlenül megalapozott. Bár a kvantumszámítógépek potenciálisan veszélyeztethetik a jelenlegi titkosítási módszereket, a cikk azt is megemlíti, hogy új, biztonságosabb kvantumalgoritmusok is kifejlesztésre kerülhetnek.
- Állítások helyessége: Az állítások a kvantumszámítógépek működéséről és a QNodeOS céljáról alapvetően helyesek, de a cikk nem tartalmaz hivatkozásokat, így az információk ellenőrzése nehezebb.
- Konklúzió: A cikk leírja egy új operációs rendszer fejlesztését kvantumszámítógépekhez, ami előrelépést jelenthet a területen. A cikk sugallja, hogy ez a fejlesztés hozzájárulhat a kvantuminternet létrehozásához.
- Hatás a magyar közéletre: A cikk közvetlen hatása a magyar közéletre valószínűleg csekély, de a kvantuminformatika fejlődése hosszú távon befolyásolhatja a technológiai szektort és a kutatás-fejlesztést Magyarországon is.
(Forrás: telex.hu)
Kép: Delfti Műszaki Egyetem
-
Hírek1 napja
Kocsis Máté reagált Orbán Viktor március 15-i beszédére
-
Hírek2 napja
Kovács Zoltán tájékoztatást adott a március 15-i rendezvényekről
-
Hírek16 órája
A Fidesz módosító javaslatot nyújtott be a gyülekezési törvényhez
-
Hírek14 órája
Az Országos Bírói Tanács reagált Orbán Viktor kijelentésére, majd a miniszterelnök is kontrázott
-
Bulvár2 napja
Nyomozás indult Lakatos Márk ellen egy 13 éves gyermek ügyében
-
Hírek2 napja
Kósa Lajos és az orosz főkonzul együtt koszorúztak Debrecenben március 15-én
-
Külföld2 napja
Autó hajtott a tüntetők közé Belgrádban, sérültek is vannak
-
Hírek13 órája
Karácsony Gergely bejelentette a Pride megrendezését Budapesten