Közélet-Politika
Rogán Antal reagált a lehallgatási vádakra és a „mini-Pegasus” felvetésre
Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter a Techxpo technológiai konferencián tartott előadása során válaszolt a Digitális Állampolgársággal és az adatvédelemmel kapcsolatos kérdésekre. A kormány által tervezett Vodafone megvásárlással kapcsolatban elmondta, hogy a kormány sosem akart volna személyes adatokra szert tenni a tranzakció során. A „mini-Pegasus” felvetésre reagálva kijelentette, hogy senkinek nem kell attól tartania, hogy a Digitális Állampolgárság alkalmazás bármilyen módon veszélyeztetné az adatait.
A minisztert a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) adatbázisából ellopott katonai adatokról is kérdezték, amelyek szerda este kerültek le a hackerek weboldaláról. Rogán hangsúlyozta, hogy a kormány sosem enged a zsarolóknak. „Mindig érnek minket hackertámadások, ezekre nem lehet eléggé felkészülni, mert a hackerek sokszor előrébb járnak, mint a legkorszerűbb alkalmazások.”
A Vogel Evelin és a Tisza Párt körül kibontakozó lehallgatási botrányra reagálva Rogán azt mondta, hogy aberrált dolog, ha egy közösség tagjai titokban felveszik a beszélgetéseiket. Magyar Péter korábbi vádára, miszerint Rogán titkosszolgálati módszerekkel hallgatja le őt és párttársait, a miniszter azt mondta, hogy nem foglalkozik vele.
„Azt látom, hogy nem szeret, de ez az ő személyes problémája. Nem veszem magamra.”
(A kép forrása: Facebook)
Tetszett a cikkünk?
Az Okoshír 2024 novemberében azzal a céllal indult, hogy egy új, tiszta hangot képviseljen a magyar médiában.
A három alapító a kezdetektől fogva, főállás mellett, önerőből készíti a tartalmakat.
Mégis, az Okoshír rengeteg interjút, beszámolót és hírt szállít az olvasóknak.
Ahhoz, hogy még több emberhez eljuthassunk, és magasabb minőségben még több interjút készíthessünk, kérjük, támogass minket!
👉 Támogasd az Okoshírt itt!
Közélet-Politika
Velkey György László: felülvizsgáljuk a diplomataútleveleket és a honosítási kérelmeket
Velkey György László, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára pénteki videóüzenetében közölte, hogy megkezdődött a visszaéléssel érintett diplomata útlevelek érvénytelenítése. Az államtitkár szerint a kiváltságok korszakának lezárását célzó intézkedés csak az első lépés egy átfogó vizsgálati folyamatban. A tárca vezetői szerint a korábbi években számos okmányt adtak ki indoklás nélkül, egyes esetekben külső politikai vagy üzleti körök kérésére.
Vizsgálat a diplomata útlevelek és a honosítások körül
A külügyi tárca jelenlegi vezetése a Szijjártó Péter minisztersége alatti időszak gyakorlatát elemzi. A vizsgálat nem korlátozódik az utazási okmányokra; a hatóságok az állami érdekből történő honosítások folyamatát is felülvizsgálják. A jelentések szerint olyan külföldi állampolgárok kaptak állampolgárságot, akiknek nem volt magyar kötődésük, és felmerült a pénzügyi előnyszerzés gyanúja is.
Velkey hangsúlyozta, hogy az útlevélről való önkéntes lemondás nem mentesíti az érintetteket a felelősségre vonás alól. Az államtitkár szerint a korábbi kormányzati retorika mögött magánérdekek és üzleti körök támogatása húzódhatott meg. A korábbi gyakorlatban több közéleti személyiség, így művészek és tanácsadók is részesültek diplomata útlevélben.
Konkrét esetek és az orosz ortodox metropolita ügye
A vizsgálat kiterjed Hilarion orosz ortodox metropolita ügyére is, aki magyar állampolgárságot és útlevelet kapott. A kormány az eljárást korábban nemzeti érdekre hivatkozva indokolta, részletesebb magyarázatot azonban nem adott. A metropolita ügye azután került ismét fókuszba, hogy autójában kábítószergyanús anyagot találtak.
Tiszta.AI Manipuláció Elemzés
A cikk célja az előző kormányzati ciklus alatt történt, visszaélésszerűnek minősített diplomáciai gyakorlatok nyilvánosságra hozatala és a jelenlegi kormányzati vizsgálat legitimálása.
Az eredeti forrás erős, ítélkező jelzőket használ („hangzatos szuverenista jelszavak”, „haverok támogatása”), amelyek a politikai állásfoglalást erősítik. A beszámolóban ezeket az államtitkár véleményeként azonosítjuk.
A szöveg kizárólag a jelenlegi kormányzati oldal állításait közli. Hiányzik az érintett felek (például a korábbi vezetés vagy a megnevezett személyek) reakciója vagy védekezése, ami egyoldalúvá teszi a tájékoztatást.
A diplomata útlevelek kiadásának pontos jogszabályi háttere és az „állami érdekű honosítás” kritériumrendszere nem tisztázott, így a „visszaélés” fogalma nehezen mérhető a hatályos jogszabályokhoz.
(Kép: Velkey György László/Facebook)
🖤
Tetszett a cikkünk?
Napi 33 Ft-tal segítheted, hogy függetlenek maradjunk!
👉 Támogasd az Okoshírt itt!
Közélet-Politika
Kiss László kezdeményezi az Olive Garden Lakópark kiemelt státuszának visszavonását
Kiss László, Óbuda-Békásmegyer polgármestere hivatalos kezdeményezést nyújtott be a kormánynál az Olive Garden Lakópark építési projektjének kiemelt beruházási státuszának megszüntetésére. A polgármester álláspontja szerint a fejlesztő által benyújtott módosított tervek jelentősen eltérnek a kerület hatályos stratégiájától.
A polgármesteri közlemény alapján a beruházó az eredeti elképzelésekhez képest módosította a paramétereket: növelné az épületek magasságát, miközben csökkentené a tervezett zöldterületek arányát. Mivel a projekt kiemelt státuszú, az önkormányzatnak korlátozott ráhatása van az engedélyezési folyamatra.
Jogszabályi háttér és hatáskörök
A beruházás alapját egy 2025 augusztusában megjelent kormányrendelet képezi, amely az Otthon Start Program keretében teszi lehetővé az ingatlanfejlesztések gyorsított engedélyezését. A szabályozás azokat a 250 lakásnál nagyobb projekteket érinti, amelyekben a lakások 70 százaléka megfelel a program előírásainak.
Ez a státusz mentesíti a fejlesztőket a helyi építési szabályzatok betartásától, ami gyorsabb ügyintézést tesz lehetővé.
Kiss László a helyzet rendezése érdekében levélben kereste meg Boda Nikolettát és Dr. Koncz Áront, Óbuda országgyűlési képviselőit. A polgármester azt várja a kormányzati szervektől, hogy a beruházás elveszítse különleges jogi besorolását, így az ismét a kerületi hatáskörbe tartozó szabályok alá esne.
Az önkormányzat már a tavalyi évben sem támogatta a beruházás eredeti terveit, hivatkozva a fejlesztési stratégiával való összeegyeztethetetlenségre.
Tiszta.AI Manipuláció Elemzés
A cikk célja a helyi önkormányzat és a központi kormányzat közötti konfliktus bemutatása egy városfejlesztési ügy kapcsán. A narratíva a „helyi érdekek kontra központi döntéshozatal” keretrendszerre épít.
Az eredeti szöveg olyan kifejezéseket használ, mint az „elfogadhatatlan” vagy a „meg sem kérdezve”, amelyek a polgármesteri narratívát erősítik. Az elemzés ezeket ténybeli leírásokra (pl. „korlátozott ráhatás”, „eltérés a stratégiától”) cserélte a semlegesség megőrzése érdekében.
A cikk nem részletezi a beruházó oldalának érveit, illetve a fejlesztés gazdasági vagy lakhatási célú indokait, amelyek az Otthon Start Program alapját képezik. A forráskérdés egyoldalú: csak a polgármesteri hivatal álláspontja jelenik meg.
(Kép: Kiss László/Facebook)
🖤
Tetszett a cikkünk?
Napi 33 Ft-tal segítheted, hogy függetlenek maradjunk!
👉 Támogasd az Okoshírt itt!
-
Közélet-Politika3 napjaA volt megafonos Szűcs Gábor egyszerre 9 helyről is kapott fizetést a vagyonnyilatkozata alapján
-
Közélet-Politika3 napjaMagyar Péter: Megvan a titkos kormányhatározat a Vitnyédre tervezett menekülttáborról, kedves Pócs János!
-
Közélet-Politika23 órájaFolytatódik a NAV nyomozása Rogán Antal találmányának ügyében
-
Közélet-Politika2 napjaTöbb mint hatvan bejelentést kezelt a Fidesz Védvonala az elmúlt két hétben
-
Közélet-Politika3 napjaÁtalakítja szervezeti struktúráját a Fidesz a júniusi tisztújításon
-
Közélet-Politika2 napjaSzabó Bence: Szeretném újra hivatásosként szolgálni a hazámat!
-
Közélet-Politika2 napjaMagyar Péter: Büszke vagyok, hogy ilyen gyorsan sikerült felállnia az új kormánynak, máris sok szimbolikus lépést tettünk!
-
Közélet-Politika2 napjaMilliárdokat különített el a TISZA kormány kórházi klímákra
