Belföld
Szerbia Paksi atomerőmű-részvényeket szerezne
Szerbia elnöke, Aleksandar Vučić Budapesten tett látogatása során felajánlotta Magyarországnak a Paksi Atomerőműben való részesedést. A szerb elnök a sajtótájékoztatón 5-10%-os tulajdonrészt említett, teljes vételárat vállalva. A magyar fél egyelőre nem reagált a javaslatra.
Vučić nem határozta meg konkrétan, hogy a meglévő Paksi Atomerőműre vagy a Paks II. projektre vonatkozik-e az ajánlat. Hasonló megkeresés történt már 2021 őszén is, akkor szintén 5-10%-os részesedést és 0,5-1 milliárd eurós vételárat említettek, először a Paks II.-re, majd a meglévő erőműre vonatkozóan. A magyar kormány akkor elutasította a javaslatot.
A mostani kezdeményezés hátterében Szerbia energiaellátásának diverzifikációjára való törekvés áll. Az országnak nincs atomerőműve, a csernobili katasztrófa után moratóriumot vezetett be az építésükre. Energiaellátása jelentősen függ a környezetszennyező szénerőművektől (70%), valamint az orosz gázszállításoktól. A diverzifikáció érdekében tavaly elkészült a bulgáriai gázvezeték, biztosítva az azerbajdzsáni gáz és az alexandroupolisi LNG-terminál elérését.
(A kép forrása: Pexels.com, Pixabay)
Tetszett a cikkünk?
Az Okoshír 2024 novemberében azzal a céllal indult, hogy egy új, tiszta hangot képviseljen a magyar médiában.
A három alapító a kezdetektől fogva, főállás mellett, önerőből készíti a tartalmakat.
Mégis, az Okoshír rengeteg interjút, beszámolót és hírt szállít az olvasóknak.
Ahhoz, hogy még több emberhez eljuthassunk, és magasabb minőségben még több interjút készíthessünk, kérjük, támogass minket!
👉 Támogasd az Okoshírt itt!
Belföld
Ismét megrongálták a dunavecsei Mária-szobrot
A település határában álló alkotás fejét ismeretlen személy távolította el az éjszaka folyamán. A Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint a rendőrségi szemle a bejelentést követően azonnal megkezdődött.
A szobor elleni korábbi támadások
A Béke Királynője elnevezésű szobor az elmúlt években többször is célponttá vált. A 2023 májusi felszentelést követően alig két hét telt el az első rongálásig. Ezt követően az egyházközség adományokból biztonsági kamerákat szerelt fel, illetve a KDNP parlamenti frakciójának támogatásával pótolták a megrongált műalkotást.
A szoborral szembeni újabb incidensre 2023 szilveszterén került sor. Akkor az elkövető a szobor fejének letörése mellett fizikai behatással rongálta meg a szobor maradványait. Az eset miatt a tervezett újévi szoborszentelés elmaradt.
Hatósági eljárás
A rendőrség a rongálás bűncselekmény gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen folytat büntetőeljárást. A nyomozás során a hatóságok vizsgálják a korábbi esetek és a mostani cselekmény közötti esetleges összefüggéseket.
Tiszta.AI Manipuláció Elemzés
A cikk célja a köznyugalom megzavarására alkalmas, ismétlődő vandalizmus tényének közlése, miközben a korábbi események felelevenítésével a bűncselekmény súlyosságát emeli ki.
Az eredeti szöveg „szétverte”, illetve „megtaposta” kifejezései a narratívában a felháborodás keltését szolgálják. Az elemzés során ezeket semleges, leíró jellegű megfogalmazásokra cseréltem, hogy a hírértékre koncentráljak.
A cikk a rendőrséget tekinti elsődleges forrásnak, azonban nem tér ki a biztonsági kamerák hatékonyságára, amelyek a korábbi rongálások után kerültek kihelyezésre.
Nem derül ki, hogy a korábban felszerelt kamerák rögzítették-e a mostani eseményt, illetve milyen eredményre jutottak a korábbi nyomozások az elkövetők azonosításával kapcsolatban.
🖤
Tetszett a cikkünk?
Napi 33 Ft-tal segítheted, hogy függetlenek maradjunk!
👉 Támogasd az Okoshírt itt!
Belföld
Megszűnhetnek a Mediaworks megyei napilapjai a változó támogatási rendszer miatt
Két korábbi Mediaworks-újságíró, Zsuzsa és József a Deutsche Welle riportjában számolt be a szerkesztőségi munka körülményeiről. A beszámolók szerint a megyei lapoknál belső nyomásgyakorlás, központosítás és öncenzúra jellemezte a mindennapokat az elmúlt években. Míg József a munkaviszonyának fenntartása mellett döntött, Zsuzsa tavalyi nyugdíjazását a szakmai korlátok alóli felszabadulásként értékelte.
A megyei újságírás átalakulása
Polyák Gábor, az ELTE Média tanszékvezetője szerint a megyei sajtó elveszítette eredeti, helyi jellegét a KESMA-hoz tartozó Mediaworks irányítása alatt. A szakértő álláspontja szerint a tartalmi változások közvetlen összefüggésben állnak a példányszámok csökkenésével. Az olvasottsági adatok minden megyében drasztikus visszaesést mutatnak, ahogy a helyi híreket felváltotta a központilag irányított tartalom.
Pénzügyi bizonytalanság és a nyomtatott sajtó jövője
A lapok gazdálkodását korábban jelentős részben állami hirdetések támogatták. Az új kormányzati tervek azonban ezen források megszüntetését irányozzák elő, ami alapjaiban kérdőjelezi meg a nyomtatott megyei napilapok fenntarthatóságát. A bevételi források elapadása miatt a szakértők a nyomtatott sajtó teljes eltűnését sem tartják kizártnak Magyarországon. A témát feldolgozó videóanyag a Deutsche Welle és a Telex együttműködésében készült.
Tiszta.AI Manipuláció Elemzés
A cikk célja a megyei sajtó jelenlegi válságának ok-okozati bemutatása, összekapcsolva a szerkesztőségi folyamatokat a gazdasági fenntarthatósággal.
Az eredeti forrás érzelmi töltetű kifejezéseit (pl. „felszabadulásként élte meg”) objektív leíró állításokra cseréltem (pl. „szakmai korlátok alóli felszabadulásként értékelte”), elkerülve a szubjektív minősítést.
A szöveg egyensúlyt teremt a személyes érintettségű beszámolók (újságírók) és a szakmai-akadémiai álláspont (médiajogász) között, a tényeket a gazdasági folyamatokra fókuszálva rögzíti.
Az eredeti szöveg nem tér ki arra, hogy a Mediaworksön kívüli, független helyi médiumok milyen gazdasági modellel próbálnak fennmaradni, ami árnyalhatná az „egységes megszűnés” képét.
(Kép: Illusztráció, pexels.com)
🖤
Tetszett a cikkünk?
Napi 33 Ft-tal segítheted, hogy függetlenek maradjunk!
👉 Támogasd az Okoshírt itt!
-
Közélet-Politika3 napjaFolytatódik a NAV nyomozása Rogán Antal találmányának ügyében
-
Közélet-Politika2 napjaBuda Péter irányítja a kormány nemzetbiztonsági stratégiai munkáját
-
Belföld2 napjaA Tisza.kormány kivezeti a pedagógusképzést és a pedagógus-továbbképzést a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről.
-
Közélet-Politika3 napjaVitézy Dávid: Lázár János felperzselt földet hagyott maga után
-
Közélet-Politika2 napjaFrissítette ingatlanjai adatait Kapitány István a vagyonnyilatkozatában
-
Közélet-Politika2 napjaSulyok Tamás az Alkotmánybírósághoz fordul a közjogi tisztségviselők leváltását célzó módosítások miatt
-
Belföld2 napjaMagyar légtérbe lépő izraeli utasszállító miatt riasztották a Gripeneket
-
Közélet-Politika2 napjaTarr Zoltán visszavonta a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatójának megbízatását
