Belföld
Ünnepi hangulat Budapest szívében: Advent Bazilika és Vörösmarty Classic Xmas
A karácsony közeledtével Budapest két emblematikus tere, a Szent István tér és a Vörösmarty tér is ünnepi díszbe öltözik. Az Advent Bazilika és a Vörösmarty Classic Xmas számos programmal, kézműves és gasztronómiai kínálattal várja a látogatókat, akik szeretnék átélni a karácsony előtti varázslatos hangulatot.
Advent Bazilika: Fények, koncertek és jótékonyság
A Szent István téren 12 méter magas karácsonyfa ragyog, melyet egy csillagos égboltot idéző fényháló tesz még varázslatosabbá. A köré épített színpadon hetente élő koncertek és kulturális programok szórakoztatják a közönséget. A Bazilika homlokzatára vetített 3D fényfestés naponta 17.30-tól látható félóránként. A betlehemi jászol és a monumentális adventi koszorú szintén meghatározó elemei a térnek.
Az Advent Bazilika idén is helyet biztosít jótékonysági kezdeményezéseknek. A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet és az Együtt az Autistákért Alapítvány is tájékoztatja a közönséget a kezdeményezésről.
Vörösmarty Classic Xmas: Hógömb, kisvasút és kézművesek
A Vörösmarty tér közepén a Vörösmarty szobrot hógömb és ledfal veszi körül, mely multimédiás információs pontként is szolgál. QR-kóddal aktiválható közösségi játék várja a látogatókat, amely idén is nagy népszerűségnek örvend. A látványműhelyben kovácsmesterek mutatják be szakmájuk fortélyait, a gyerekek pedig ingyenesen utazhatnak a kisvasúton. A Váci utca felől érkezőket zöld és piros színekben pompázó karácsonyfa üdvözli.
Gasztro élmények és tematikus hétvégék
Mindkét vásáron válogatott hazai kézműves és gasztronómiai árusok kínálják portékáikat. Az ínyencségek között fix áras ételeket is találhatnak a látogatók. A vásárok tematikus gasztro hétvégéket is tartanak, így sorra kerülnek a liba-, disznó- és halételek, lesz az édességeknek, a pörköltnek és a gulyásnak, a töltött káposztának, valamint az alkoholos ételeknek szentelt hétvége. Az Advent Bazilikánál január 1-jén lencsenapot tartanak.
A karácsonyi vásárok idén is színes programokkal, kézműves és gasztronómiai kínálattal várják a látogatókat Budapest két ikonikus terén, a Szent István téren és a Vörösmarty téren. Az Advent Bazilika és a Vörösmarty Classic Xmas kulturális programokkal teszik még ünnepibbvé a karácsony előtti időszakot.
(A kép forrása: Pexels.com, Tim Mossholder)
Tetszett a cikkünk?
Az Okoshír 2024 novemberében azzal a céllal indult, hogy egy új, tiszta hangot képviseljen a magyar médiában.
A három alapító a kezdetektől fogva, főállás mellett, önerőből készíti a tartalmakat.
Mégis, az Okoshír rengeteg interjút, beszámolót és hírt szállít az olvasóknak.
Ahhoz, hogy még több emberhez eljuthassunk, és magasabb minőségben még több interjút készíthessünk, kérjük, támogass minket!
👉 Támogasd az Okoshírt itt!
Belföld
Ismét megrongálták a dunavecsei Mária-szobrot
A település határában álló alkotás fejét ismeretlen személy távolította el az éjszaka folyamán. A Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint a rendőrségi szemle a bejelentést követően azonnal megkezdődött.
A szobor elleni korábbi támadások
A Béke Királynője elnevezésű szobor az elmúlt években többször is célponttá vált. A 2023 májusi felszentelést követően alig két hét telt el az első rongálásig. Ezt követően az egyházközség adományokból biztonsági kamerákat szerelt fel, illetve a KDNP parlamenti frakciójának támogatásával pótolták a megrongált műalkotást.
A szoborral szembeni újabb incidensre 2023 szilveszterén került sor. Akkor az elkövető a szobor fejének letörése mellett fizikai behatással rongálta meg a szobor maradványait. Az eset miatt a tervezett újévi szoborszentelés elmaradt.
Hatósági eljárás
A rendőrség a rongálás bűncselekmény gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen folytat büntetőeljárást. A nyomozás során a hatóságok vizsgálják a korábbi esetek és a mostani cselekmény közötti esetleges összefüggéseket.
Tiszta.AI Manipuláció Elemzés
A cikk célja a köznyugalom megzavarására alkalmas, ismétlődő vandalizmus tényének közlése, miközben a korábbi események felelevenítésével a bűncselekmény súlyosságát emeli ki.
Az eredeti szöveg „szétverte”, illetve „megtaposta” kifejezései a narratívában a felháborodás keltését szolgálják. Az elemzés során ezeket semleges, leíró jellegű megfogalmazásokra cseréltem, hogy a hírértékre koncentráljak.
A cikk a rendőrséget tekinti elsődleges forrásnak, azonban nem tér ki a biztonsági kamerák hatékonyságára, amelyek a korábbi rongálások után kerültek kihelyezésre.
Nem derül ki, hogy a korábban felszerelt kamerák rögzítették-e a mostani eseményt, illetve milyen eredményre jutottak a korábbi nyomozások az elkövetők azonosításával kapcsolatban.
🖤
Tetszett a cikkünk?
Napi 33 Ft-tal segítheted, hogy függetlenek maradjunk!
👉 Támogasd az Okoshírt itt!
Belföld
Megszűnhetnek a Mediaworks megyei napilapjai a változó támogatási rendszer miatt
Két korábbi Mediaworks-újságíró, Zsuzsa és József a Deutsche Welle riportjában számolt be a szerkesztőségi munka körülményeiről. A beszámolók szerint a megyei lapoknál belső nyomásgyakorlás, központosítás és öncenzúra jellemezte a mindennapokat az elmúlt években. Míg József a munkaviszonyának fenntartása mellett döntött, Zsuzsa tavalyi nyugdíjazását a szakmai korlátok alóli felszabadulásként értékelte.
A megyei újságírás átalakulása
Polyák Gábor, az ELTE Média tanszékvezetője szerint a megyei sajtó elveszítette eredeti, helyi jellegét a KESMA-hoz tartozó Mediaworks irányítása alatt. A szakértő álláspontja szerint a tartalmi változások közvetlen összefüggésben állnak a példányszámok csökkenésével. Az olvasottsági adatok minden megyében drasztikus visszaesést mutatnak, ahogy a helyi híreket felváltotta a központilag irányított tartalom.
Pénzügyi bizonytalanság és a nyomtatott sajtó jövője
A lapok gazdálkodását korábban jelentős részben állami hirdetések támogatták. Az új kormányzati tervek azonban ezen források megszüntetését irányozzák elő, ami alapjaiban kérdőjelezi meg a nyomtatott megyei napilapok fenntarthatóságát. A bevételi források elapadása miatt a szakértők a nyomtatott sajtó teljes eltűnését sem tartják kizártnak Magyarországon. A témát feldolgozó videóanyag a Deutsche Welle és a Telex együttműködésében készült.
Tiszta.AI Manipuláció Elemzés
A cikk célja a megyei sajtó jelenlegi válságának ok-okozati bemutatása, összekapcsolva a szerkesztőségi folyamatokat a gazdasági fenntarthatósággal.
Az eredeti forrás érzelmi töltetű kifejezéseit (pl. „felszabadulásként élte meg”) objektív leíró állításokra cseréltem (pl. „szakmai korlátok alóli felszabadulásként értékelte”), elkerülve a szubjektív minősítést.
A szöveg egyensúlyt teremt a személyes érintettségű beszámolók (újságírók) és a szakmai-akadémiai álláspont (médiajogász) között, a tényeket a gazdasági folyamatokra fókuszálva rögzíti.
Az eredeti szöveg nem tér ki arra, hogy a Mediaworksön kívüli, független helyi médiumok milyen gazdasági modellel próbálnak fennmaradni, ami árnyalhatná az „egységes megszűnés” képét.
(Kép: Illusztráció, pexels.com)
🖤
Tetszett a cikkünk?
Napi 33 Ft-tal segítheted, hogy függetlenek maradjunk!
👉 Támogasd az Okoshírt itt!
-
Közélet-Politika3 napjaFolytatódik a NAV nyomozása Rogán Antal találmányának ügyében
-
Közélet-Politika3 napjaBuda Péter irányítja a kormány nemzetbiztonsági stratégiai munkáját
-
Belföld2 napjaA Tisza.kormány kivezeti a pedagógusképzést és a pedagógus-továbbképzést a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről.
-
Közélet-Politika3 napjaVitézy Dávid: Lázár János felperzselt földet hagyott maga után
-
Közélet-Politika2 napjaFrissítette ingatlanjai adatait Kapitány István a vagyonnyilatkozatában
-
Közélet-Politika2 napjaSulyok Tamás az Alkotmánybírósághoz fordul a közjogi tisztségviselők leváltását célzó módosítások miatt
-
Közélet-Politika2 napjaTarr Zoltán visszavonta a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatójának megbízatását
-
Belföld3 napjaMagyar légtérbe lépő izraeli utasszállító miatt riasztották a Gripeneket
