A Fővárosi Törvényszék módosította az elsőfokú bíróság Novák Előd ellen hozott ítéletét. Bár a garázdaság bűncselekményét nem állapították meg, a pénzbüntetés mértéke változatlan maradt.

Novák Előd 2019-ben egy „melegpropaganda” plakátot festékkel rongált meg, majd 2020-ban egy szivárványos zászlót távolított el hasonló indokkal. A bíróság úgy ítélte meg, hogy cselekményei túlmutatnak a véleménynyilvánításon, és a társadalomra veszélyesek.

A vádlottat kötelezték a plakát és a zászló helyreállításának költségeinek megfizetésére. Novák Előd a védőbeszédében hangsúlyozta, hogy célja a „melegpropaganda” tárgyaknak a közterületekről való eltávolítása.

Az ítélet rávilágít a véleménynyilvánítás határainak fontosságára. A bíróság szerint a „veszélyesnek” minősített cselekmények nem tartoznak a véleménynyilvánítás kategóriájába. Az ítélet a közterületek használatának jogi és társadalmi vonatkozásaira is kitér, amelyek egyre fontosabb szerepet játszanak a társadalmi vitákban.

(Forrás: tisztahirek.info)

(A kép forrása: Unsplash.com, Mercedes Mehling)