Környezet
A klímaváltozás elleni harc: nehéz út, de elkerülhetetlen a fokozott támogatás és az ambíció
A tavalyi dubaji klímacsúcs után, melyet reményteli előrelépésként értékeltek, a globális felmelegedés elleni küzdelem továbbra is komoly kihívásokkal néz szembe.
A hőmérsékleti rekordok dőlésével és a szélsőséges időjárás egyre gyakoribbá válásával az idő szűkül.
Az idei klímacsúcs fókuszában a fejlődő országok támogatása áll. A cél, hogy a korábbi 100 milliárd dolláros klímaalapot jelentősen növeljék, akár 1000 milliárd dollárra is, hogy a legsebezhetőbb régiók alkalmazkodhassanak a klímaváltozás hatásaihoz. A fejlett országok számára kulcskérdés, hogy a fosszilis ipar is járuljon hozzá a finanszírozáshoz, figyelembe véve az iparág elmúlt évtizedekben szerzett hatalmas profitját.
A magánszektor bevonása elengedhetetlen a fenntartható fejlődéshez. Nemcsak a fosszilis ipar, hanem más gazdasági szereplők is vállalhatnak szerepet a klímavédelemben. A klímaváltozás elleni harcban a párizsi megállapodás hatodik cikkelyének végrehajtása és az emisszió-kereskedelmi rendszer szabályozása is kulcsfontosságú.
Az emisszió-kereskedelem célja, hogy a fejlett országok olcsóbban csökkentsék kibocsátásaikat más országokba való befektetések révén, de ennek szabályozása számos kihívással jár.
A globális hőmérséklet-emelkedés 1,5 Celsius-fok alatt tartásához elengedhetetlen az országok nemzetileg meghatározott hozzájárulásainak ambiciózusabbá tétele. Egyre több kormány fontolgatja a geomérnökség megoldásait, melyek bolygószinten igyekeznek csökkenteni a napsugárzás hatását a klímaváltozás negatív hatásainak mérséklése érdekében. Bár ezek a módszerek kezdetlegesek és kockázatosak, a jelenlegi kötelezettségvállalásokkal a 21. század végére még mindig 3,2 Celsius-fokos emelkedés várható, ami meghaladja a párizsi célokat.
A klímacsúcsok helyszínének választása is komoly vitákat generál. Sokan felvetik a kérdést, hogy mennyire megfelelő, ha fosszilis energiában érdekelt országok adnak otthont a klímacsúcsoknak. A döntés elsősorban az országok pénzügyi kapacitásával és logisztikai lehetőségeivel magyarázható, azonban sokan kétségbe vonják, hogy ez a megoldás mennyire független a fosszilis energia érdekeitől.
A klímaváltozás elleni küzdelem globális együttműködést és ambiciózusabb lépéseket igényel. Az idei klímacsúcs fontos mérföldkő lehet ebben a folyamatban, és a siker nagyban függ a résztvevők akaratától és a kötelezettségvállalások mértékétől.
(A kép forrása: Pexels.com, John Morales)
Környezet
Brazil kávétermelést befolyásolhatja a szárazság
OkosHír: A brazil kávétermelést, a világ legnagyobb kávétermelőjét, a 2024-es szárazság befolyásolhatja. A szárazság hatással lehet a 2025-ös és potenciálisan a 2026-os termésre is, mivel a kávépiacon a termelés növekedésére számítanak a rekordközeli árak mérséklése érdekében. Jose Eduardo Santos Junior, a Cooxupe szövetkezet felügyelője szerint a kávétermelésben bekövetkező ilyen események általában visszafordíthatatlanok. A kijelentés alátámasztására a cikk nem tartalmaz hivatkozást.
Minas Gerais és Sao Paulo államok egyes területein több mint 40 napig nem volt eső, és a hőmérséklet meghaladta az átlagot. Brazília arabica kávétermelésének körülbelül 80 százaléka ebből a két államból származik.
Az elmúlt napokban esőzések kezdődtek, ami potenciálisan enyhítheti a növények helyzetét. A Dél-Minas Gerais régió talajnedvessége azonban továbbra is az elmúlt hét év legalacsonyabb szintjén van.
Osvaldo Bachião Filho, a Cooxupe alelnöke szerint a száraz időszak a 2026-os termést is befolyásolhatja a fák fejlődésének visszavetése miatt. A jövő évi termésig azonban még van idő. A cikk nem ad információt arról, hogy a Cooxupe mekkora szerepet tölt be a brazil kávétermelésben.
Forrás: Reuters
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
- Érzelmi befolyásolás: Az eredeti cikk olyan kifejezéseket használt, mint „nem kedvez a helyzet”, „történelmi szárazság” és „visszafordíthatatlan”, melyek a helyzet súlyosságát hangsúlyozzák, és aggodalmat kelthetnek az olvasóban.
- Feltételezések: A cikk következtetésként tálalja Jose Eduardo Santos Junior véleményét a kávétermelésben bekövetkező események visszafordíthatatlanságáról, anélkül, hogy ezt tényként kezelné.
- Állítások valóságtartalma: A cikkben szereplő tények, mint például a szárazság időtartama és a hőmérsékleti adatok, ellenőrizhetőek a Reuters hírügynökség információi alapján. Az állítások valóságtartalma feltételezhetően helyes.
- Konklúzió: A cikkből az a konklúzió vonható le, hogy a brazil kávétermelést jelentősen befolyásolhatja a 2024-es szárazság, ami potenciálisan hatással lehet a globális kávépiacra.
- Hatás a magyar közéletre: A magyar közéletre közvetlen hatása valószínűleg nincs, de a kávé árának emelkedése közvetve érintheti a magyar fogyasztókat.
Környezet
Egy perui gazda pert indított a német RWE ellen a gleccserek olvadása miatt
OkosHír: Saul Luciano Lliuya perui gazda pert indított a német RWE energiavállalat ellen, azt állítva, hogy a cég fosszilis tüzelőanyagok égetéséből származó kibocsátásai hozzájárultak az Andok gleccsereinek olvadásához, ami növeli a Huaraz városát fenyegető árvízveszélyt. Lliuya azt követeli, hogy az RWE fizessen 17 000 eurót (körülbelül 6 789 111 forintot) a közösség árvízvédelmi intézkedéseire. A per 2015-ben indult Essenben, az RWE székhelyén. Bár a keresetet első fokon elutasították, a fellebbezést követően a regionális felsőbíróság 2017-ben engedélyezte a per folytatását.
A bíróság feladata annak megállapítása, hogy a gleccserek olvadása valóban emeli-e a Palcacocha gleccsertó vízszintjét, és hogy ez a vízszintemelkedés a következő 30 évben közvetlen kockázatot jelent-e Lliuya huarazi otthonára. A bíróság 2022-ben szakértőket küldött a helyszínre, akik 2023-ban és 2024-ben jelentéseket készítettek. Ezeket a jelentéseket a március 17-én kezdődő kétnapos tárgyaláson vitatják meg.
Amennyiben a bíróság megállapítja, hogy Lliuya otthona árvízveszélyben van, a következő lépés a klímaváltozás és az üvegházhatású gázok kibocsátásának hatásának vizsgálata az Andok gleccsereinek olvadására és a kockázat növekedésére. Ez a vizsgálat akár két évig is eltarthat.
Egy 2021-es, az Oxfordi és a Washingtoni Egyetem által készített tanulmány szerint a perui Andokban található gleccserek olvadását az emberi tevékenységből eredő globális felmelegedés okozta. Lliuya ügyvédje szerint az, hogy a bíróság egyáltalán foglalkozik az üggyel, már önmagában is eredménynek tekinthető.
Az RWE, amely fokozatosan leállítja a széntüzelésű erőműveit, álláspontja szerint egyetlen kibocsátó sem tehető felelőssé a globális felmelegedésért. A cég közleményében az áll, hogy ha a német jog lehetővé tenné az ilyen követeléseket, akkor minden autóst felelősségre lehetne vonni.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
- Az eredeti cikk elsősorban tényszerű információkat tartalmaz, de a „német energiaóriás” kifejezés használata enyhe negatív felhangot adhat a cikknek.
- A cikkben nem szerepelnek közvetlen következtetésként tálalt feltételezések, azonban az olvasóban kialakulhat az a kép, hogy az RWE felelős a perui gazda helyzetéért.
- A cikkben szereplő állítások a Reuters cikkére hivatkoznak, így valószínűsíthető, hogy megfelelnek a valóságnak, de a forrás ellenőrzése nélkül ez nem állítható teljes bizonyossággal.
- A cikkben leírtakból arra lehet következtetni, hogy a bíróság komolyan veszi a pert, és alaposan kivizsgálja az ügyet. A végső kimenetel azonban még bizonytalan.
- Az esemény hatása a magyar közéletre közvetett, de felhívhatja a figyelmet a klímaváltozás okozta károkra és a vállalatok felelősségére.
(Forrás: telex.hu)
Kép: Reuters
-
Hírek1 napja
Orbán Balázs szerint az MNB alapítványok ügyében a felelősség a korábbi jegybanki vezetést terheli
-
Hírek3 napja
Bayer Zsolt reagált a parlamenti akcióra, a Momentum válaszolt
-
Hírek1 napja
Szentkirályi Alexandra nyilatkozata a fővárosi droghasználatról
-
Hírek1 napja
Deutsch Tamás a 2026-os uniós költségvetés tervezetéről nyilatkozott
-
Külföld2 napja
Törökországban 37 embert vettek őrizetbe közösségi média bejegyzések miatt
-
Közélet2 napja
Mészáros Lőrinc cégei 1000 milliárd forint feletti értékben nyertek közbeszerzéseket két év alatt
-
Hírek2 napja
Az Európai Bizottság vizsgálja a magyar szuverenitásvédelmi törvényt
-
Külföld2 napja
Zelenszkij Finnországban tárgyalt a tűzszüneti javaslatról