Connect with us
Hirdetés

Környezet

A klímaváltozás elleni harc: nehéz út, de elkerülhetetlen a fokozott támogatás és az ambíció

A tavalyi dubaji klímacsúcs után, melyet reményteli előrelépésként értékeltek, a globális felmelegedés elleni küzdelem továbbra is komoly kihívásokkal néz szembe.

A hőmérsékleti rekordok dőlésével és a szélsőséges időjárás egyre gyakoribbá válásával az idő szűkül.

Az idei klímacsúcs fókuszában a fejlődő országok támogatása áll. A cél, hogy a korábbi 100 milliárd dolláros klímaalapot jelentősen növeljék, akár 1000 milliárd dollárra is, hogy a legsebezhetőbb régiók alkalmazkodhassanak a klímaváltozás hatásaihoz. A fejlett országok számára kulcskérdés, hogy a fosszilis ipar is járuljon hozzá a finanszírozáshoz, figyelembe véve az iparág elmúlt évtizedekben szerzett hatalmas profitját.

A magánszektor bevonása elengedhetetlen a fenntartható fejlődéshez. Nemcsak a fosszilis ipar, hanem más gazdasági szereplők is vállalhatnak szerepet a klímavédelemben. A klímaváltozás elleni harcban a párizsi megállapodás hatodik cikkelyének végrehajtása és az emisszió-kereskedelmi rendszer szabályozása is kulcsfontosságú.

Az emisszió-kereskedelem célja, hogy a fejlett országok olcsóbban csökkentsék kibocsátásaikat más országokba való befektetések révén, de ennek szabályozása számos kihívással jár.

A globális hőmérséklet-emelkedés 1,5 Celsius-fok alatt tartásához elengedhetetlen az országok nemzetileg meghatározott hozzájárulásainak ambiciózusabbá tétele. Egyre több kormány fontolgatja a geomérnökség megoldásait, melyek bolygószinten igyekeznek csökkenteni a napsugárzás hatását a klímaváltozás negatív hatásainak mérséklése érdekében. Bár ezek a módszerek kezdetlegesek és kockázatosak, a jelenlegi kötelezettségvállalásokkal a 21. század végére még mindig 3,2 Celsius-fokos emelkedés várható, ami meghaladja a párizsi célokat.

A klímacsúcsok helyszínének választása is komoly vitákat generál. Sokan felvetik a kérdést, hogy mennyire megfelelő, ha fosszilis energiában érdekelt országok adnak otthont a klímacsúcsoknak. A döntés elsősorban az országok pénzügyi kapacitásával és logisztikai lehetőségeivel magyarázható, azonban sokan kétségbe vonják, hogy ez a megoldás mennyire független a fosszilis energia érdekeitől.

A klímaváltozás elleni küzdelem globális együttműködést és ambiciózusabb lépéseket igényel. Az idei klímacsúcs fontos mérföldkő lehet ebben a folyamatban, és a siker nagyban függ a résztvevők akaratától és a kötelezettségvállalások mértékétől.

(Forrás: tisztahirek.info)

(A kép forrása: Pexels.com, John Morales)

Környezet

Brazil kávétermelést befolyásolhatja a szárazság

OkosHír: A brazil kávétermelést, a világ legnagyobb kávétermelőjét, a 2024-es szárazság befolyásolhatja. A szárazság hatással lehet a 2025-ös és potenciálisan a 2026-os termésre is, mivel a kávépiacon a termelés növekedésére számítanak a rekordközeli árak mérséklése érdekében. Jose Eduardo Santos Junior, a Cooxupe szövetkezet felügyelője szerint a kávétermelésben bekövetkező ilyen események általában visszafordíthatatlanok. A kijelentés alátámasztására a cikk nem tartalmaz hivatkozást.

Minas Gerais és Sao Paulo államok egyes területein több mint 40 napig nem volt eső, és a hőmérséklet meghaladta az átlagot. Brazília arabica kávétermelésének körülbelül 80 százaléka ebből a két államból származik.

Az elmúlt napokban esőzések kezdődtek, ami potenciálisan enyhítheti a növények helyzetét. A Dél-Minas Gerais régió talajnedvessége azonban továbbra is az elmúlt hét év legalacsonyabb szintjén van.

Osvaldo Bachião Filho, a Cooxupe alelnöke szerint a száraz időszak a 2026-os termést is befolyásolhatja a fák fejlődésének visszavetése miatt. A jövő évi termésig azonban még van idő. A cikk nem ad információt arról, hogy a Cooxupe mekkora szerepet tölt be a brazil kávétermelésben.

Forrás: Reuters

Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése

  • Érzelmi befolyásolás: Az eredeti cikk olyan kifejezéseket használt, mint „nem kedvez a helyzet”, „történelmi szárazság” és „visszafordíthatatlan”, melyek a helyzet súlyosságát hangsúlyozzák, és aggodalmat kelthetnek az olvasóban.
  • Feltételezések: A cikk következtetésként tálalja Jose Eduardo Santos Junior véleményét a kávétermelésben bekövetkező események visszafordíthatatlanságáról, anélkül, hogy ezt tényként kezelné.
  • Állítások valóságtartalma: A cikkben szereplő tények, mint például a szárazság időtartama és a hőmérsékleti adatok, ellenőrizhetőek a Reuters hírügynökség információi alapján. Az állítások valóságtartalma feltételezhetően helyes.
  • Konklúzió: A cikkből az a konklúzió vonható le, hogy a brazil kávétermelést jelentősen befolyásolhatja a 2024-es szárazság, ami potenciálisan hatással lehet a globális kávépiacra.
  • Hatás a magyar közéletre: A magyar közéletre közvetlen hatása valószínűleg nincs, de a kávé árának emelkedése közvetve érintheti a magyar fogyasztókat.

(Forrás: portfolio.hu)

Tovább

Környezet

Egy perui gazda pert indított a német RWE ellen a gleccserek olvadása miatt

OkosHír: Saul Luciano Lliuya perui gazda pert indított a német RWE energiavállalat ellen, azt állítva, hogy a cég fosszilis tüzelőanyagok égetéséből származó kibocsátásai hozzájárultak az Andok gleccsereinek olvadásához, ami növeli a Huaraz városát fenyegető árvízveszélyt. Lliuya azt követeli, hogy az RWE fizessen 17 000 eurót (körülbelül 6 789 111 forintot) a közösség árvízvédelmi intézkedéseire. A per 2015-ben indult Essenben, az RWE székhelyén. Bár a keresetet első fokon elutasították, a fellebbezést követően a regionális felsőbíróság 2017-ben engedélyezte a per folytatását.

A bíróság feladata annak megállapítása, hogy a gleccserek olvadása valóban emeli-e a Palcacocha gleccsertó vízszintjét, és hogy ez a vízszintemelkedés a következő 30 évben közvetlen kockázatot jelent-e Lliuya huarazi otthonára. A bíróság 2022-ben szakértőket küldött a helyszínre, akik 2023-ban és 2024-ben jelentéseket készítettek. Ezeket a jelentéseket a március 17-én kezdődő kétnapos tárgyaláson vitatják meg.

Amennyiben a bíróság megállapítja, hogy Lliuya otthona árvízveszélyben van, a következő lépés a klímaváltozás és az üvegházhatású gázok kibocsátásának hatásának vizsgálata az Andok gleccsereinek olvadására és a kockázat növekedésére. Ez a vizsgálat akár két évig is eltarthat.

Egy 2021-es, az Oxfordi és a Washingtoni Egyetem által készített tanulmány szerint a perui Andokban található gleccserek olvadását az emberi tevékenységből eredő globális felmelegedés okozta. Lliuya ügyvédje szerint az, hogy a bíróság egyáltalán foglalkozik az üggyel, már önmagában is eredménynek tekinthető.

Az RWE, amely fokozatosan leállítja a széntüzelésű erőműveit, álláspontja szerint egyetlen kibocsátó sem tehető felelőssé a globális felmelegedésért. A cég közleményében az áll, hogy ha a német jog lehetővé tenné az ilyen követeléseket, akkor minden autóst felelősségre lehetne vonni.

Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése

  • Az eredeti cikk elsősorban tényszerű információkat tartalmaz, de a „német energiaóriás” kifejezés használata enyhe negatív felhangot adhat a cikknek.
  • A cikkben nem szerepelnek közvetlen következtetésként tálalt feltételezések, azonban az olvasóban kialakulhat az a kép, hogy az RWE felelős a perui gazda helyzetéért.
  • A cikkben szereplő állítások a Reuters cikkére hivatkoznak, így valószínűsíthető, hogy megfelelnek a valóságnak, de a forrás ellenőrzése nélkül ez nem állítható teljes bizonyossággal.
  • A cikkben leírtakból arra lehet következtetni, hogy a bíróság komolyan veszi a pert, és alaposan kivizsgálja az ügyet. A végső kimenetel azonban még bizonytalan.
  • Az esemény hatása a magyar közéletre közvetett, de felhívhatja a figyelmet a klímaváltozás okozta károkra és a vállalatok felelősségére.

(Forrás: telex.hu)
Kép: Reuters

Tovább
Hirdetés
friss35 perce ago

Soproni önkormányzat közterület-tisztítási díjat követel a tüntetés szervezőjétől

friss1 órája ago

Szerb Kurir: Szerbia és Magyarország katonai szövetséget köthet

friss1 órája ago

IOM: 2024-ben közel 9000 migráns vesztette életét a főbb migrációs útvonalakon

friss1 órája ago

Németország jóváhagyta Ukrajna számára a felfüggesztett segély folyósítását

friss2 órája ago

Teljes útzár az M7-es autópályán Szabadbattyán közelében baleset miatt

friss2 órája ago

Trump vámokkal kapcsolatos nyilatkozata és a kereskedelmi viszonyok

friss3 órája ago

Visszavonták az Optima Befektetési Alapkezelő Zrt. tulajdonosváltását

friss3 órája ago

Uniós pályázat támogatja a szociális partnerek kapacitásépítését

friss4 órája ago

Szponzorok visszalépése a San Francisco Pride rendezvénytől

friss4 órája ago

Szécsényi Bálint lemondott a GTC felügyelőbizottsági tagságáról

friss4 órája ago

Férfi szivárványos-Orbán pólóban állt be az M1 élő adásába

friss5 órája ago

Szentkirályi Alexandra felszólította Karácsony Gergelyt a „drogpárti stratégia” miatti egyeztetésre

friss5 órája ago

Áder János húga elvesztette a rágalmazási pert Gy. Németh Erzsébettel szemben

friss5 órája ago

Kirgizisztán és Tádzsikisztán aláírta a határmegállapodást

friss6 órája ago

Conor McGregor elnökjelöltként indulhat Írországban, népszavazást kezdeményezne a migrációs paktumról

friss6 órája ago

Szijjártó Péter bejelentette: Az USA újra meghosszabbította Magyarország mentességét a Gazprombank elleni szankciók alól

friss6 órája ago

Az Európai Bizottság visszavonja az óraátállítás megszüntetésére irányuló javaslatát

friss7 órája ago

Változó időjárás Európában: Ciklonok és csapadék, Magyarországon felhősödés várható

friss7 órája ago

Bírósági tárgyalás lesz a Nyíregyházán történt gyermekhalál ügyében

friss8 órája ago

Renge Zsolt kampányában felmerülő hasonlóságok a Mi Hazánk programjával Újpesten

friss8 órája ago

Szlovákia gáztranzit-újraindítást szorgalmaz Ukrajnával, az EU alternatívát vizsgál

friss8 órája ago

A World Aquatics ideiglenesen a Dunamelléki Református Egyházkerület Alkotmány utcai épületében működik

friss9 órája ago

Három férfit vettek őrizetbe gyermekpornográfia és zsarolás miatt

friss9 órája ago

A Mol és a TPAO megállapodást kötött magyarországi lelőhelyek feltárására

Hírek9 órája ago

Szivárványos Orbán Viktor pólóban tűnt fel egy férfi az M1 élő adásában

Hírek1 napja ago

Orbán Balázs szerint az MNB alapítványok ügyében a felelősség a korábbi jegybanki vezetést terheli

Hírek3 napja ago

Bayer Zsolt reagált a parlamenti akcióra, a Momentum válaszolt

Hírek1 napja ago

Szentkirályi Alexandra nyilatkozata a fővárosi droghasználatról

Hírek1 napja ago

Deutsch Tamás a 2026-os uniós költségvetés tervezetéről nyilatkozott

Külföld2 napja ago

Törökországban 37 embert vettek őrizetbe közösségi média bejegyzések miatt

Közélet2 napja ago

Mészáros Lőrinc cégei 1000 milliárd forint feletti értékben nyertek közbeszerzéseket két év alatt

Hírek2 napja ago

Az Európai Bizottság vizsgálja a magyar szuverenitásvédelmi törvényt

Külföld2 napja ago

Zelenszkij Finnországban tárgyalt a tűzszüneti javaslatról

Hírek9 órája ago

Szivárványos Orbán Viktor pólóban tűnt fel egy férfi az M1 élő adásában

Hírek1 napja ago

A szerb hatóságok vizsgálják a belgrádi tüntetésen felmerült hangágyú használatának vádját

Külföld2 napja ago

Donald Trump rendelete felülír egy korábbi, a szegregációt tiltó szabályozást

Hírek2 napja ago

Sulyok Tamás aláírta a gyülekezési jogot érintő törvényt

Külföld2 napja ago

Ukrajna EU-csatlakozása: A csatlakozási tárgyalások és a lehetséges kockázatok

Hírek14 órája ago

Titkosították a Budavári Palota északi szárnyának felújításáról szóló költségvetést

Hírek14 órája ago

Az Európai Bizottság reagálhat a magyar gyülekezési törvényre

Hírek11 órája ago

Conor McGregor bejelentette indulását az ír elnökválasztáson

Hírek15 órája ago

Orbán Viktor a Kossuth rádióban: „Brüsszelnek ehhez semmi köze”

Hírek13 órája ago

Elon Musk látogatást tesz a Pentagonban, ahol Kínával kapcsolatos tervek is szóba kerülhetnek

Közélet2 napja ago

A Mi Hazánk szegedi irodáját megrongálták

Külföld2 napja ago

Az Európai Bizottság bemutatta az EU védelmi stratégiájáról szóló Fehér Könyvet

Hírek16 órája ago

Donald Trump szerint „jól haladnak” az Ukrajnával folytatott tárgyalások

Hírek3 napja ago

Magyar Péter eltérően nyilatkozott Ukrajna EU-csatlakozásáról egy korábbi interjúban

Külföld2 napja ago

Merz 500 milliárd eurós infrastrukturális alapot javasol Németországban

Belföld3 napja ago

129 730-an jelentkeztek a felsőoktatásba, ami 12 éve a legmagasabb szám

Külföld3 napja ago

Gyülekezési törvény módosítása: Cseh Katalin az EU képviselőinek részvételére szólít fel a Pride-on

Népszerű