Hírek
Kína újabb fegyvert vet be a klímaváltozás ellen: metánkibocsátást figyelő műholdat állított pályára
Kína egy újabb lépést tett a globális felmelegedés elleni harcban: hétfőn sikeresen felbocsátották a „Hszikuang-1-04” műholdat az ország északnyugati részén lévő űrkutatási központból. A Xiopm SPACE űrkutatási vállalat által kifejlesztett műholdat a metánkibocsátás pontos nyomon követésére tervezték, ehhez pedig „metán, klorofill- és multispektrális kamerával” szerelték fel.
A „Hszikuang-1-04” nem csupán a metánkibocsátás megfigyelésére alkalmas, hanem segít azonosítani a szénlelőhelyeket, és kiértékelni az országok karbonsemlegességi képességét is. A műhold képes a metánkibocsátás helyeit is azonosítani, így technikai támogatást nyújtva a globális metánkibocsátás-figyelő rendszer kiépítéséhez.
A metán jelentős üvegházhatást okozó gáz, így a műhold felbocsátását áttörésnek tartják a klímaváltozás elleni harcban. A nagyfelbontású metánkibocsátás-figyelés fontos lépés a globális éghajlatváltozás kezelésében. „Ez a felbocsátás is bizonyítja Kína átfogó erejét az űrtechnológiában” – mondta Csin Csing, a Xiopm SPACE elnöke.
A „Hszikuang-1-04” mellett a „Hszikuang-1-05” műholdat is felbocsátották, amely hiperspektrális és pánkromatikus kamerákkal rendelkezik. Ezek széles körben használhatóak mezőgazdasági és ásványkincsekre vonatkozó megfigyelésekre, valamint a környezetvédelmi területen is.
Kép: SpaceX/Unsplash
Hírek
Egy amerikai influenszer halálos fenyegetéseket kapott egy vombatos videó miatt
OkosHír:
Egy amerikai influenszer, Sam Jones, több ezer halálos fenyegetést kapott online, miután egy videót tett közzé, amelyen egy vadon élő vombatbébit vesz fel Ausztráliában. A BBC szerint a videó azután készült, hogy az állat elvált az anyjától. Jones később azt mondta, sajnálja a történteket.
A felvételen Jones, aki magát „outdoor-rajongónak és vadásznak” nevezi, nevetve felveszi a vombatkölyköt egy út szélén, majd egy autóhoz fut, miközben egy anyavombat követi őt.
A videó széles körű reakciót váltott ki. Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök reagált az esetre. Tony Burke belügyminiszter bejelentette, hogy a minisztérium felülvizsgálja Jones vízumát, de a BBC információi szerint Jones végül saját döntése alapján hagyta el Ausztráliát.
A botrány után Jones nyilatkozatot tett közzé az Instagram-oldalán. Ebben azt állítja, hogy csupán az állatokat próbálta biztonságosan eltávolítani az útról. Azt írta, hogy a videón látható, ahogy az anyavombat leszalad az útról, de a kölyök nem, ezért vette fel. Állítása szerint nem azért futott át az úton, hogy elszakítsa a kölyköt az anyjától, hanem mert félt, hogy az anya megtámadja. Azt írta, hogy a döntését nem az a szándék vezérelte, hogy ártson vagy ellopja a kölyköt, és a jelenet nem volt megrendezett vagy szórakoztató célú. Elismerte, hogy a helyzet hevében túl gyorsan cselekedett, és elmulasztotta a körülmények ismertetését.
Nyilatkozatában Jones kritizálta az ausztrál állatok, köztük a vombatok, kenguruk, lovak, szarvasok és sertések vadászatára vonatkozó törvényeket. A vombatos posztot azonban később törölte.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
- Nyelvi eszközök: Az eredeti cikk érzelmileg túlfűtött nyelvezetet használt, például a „halálos fenyegetések” és „óriási visszhangja lett” kifejezésekkel. Ezek a megfogalmazások a drámaiságot fokozták.
- Feltételezések: A cikkben nem volt egyértelműen feltételezésként kezelt állítás, de a miniszterelnök reakciójának bemutatása sugallhatta, hogy az influenszer helytelenül cselekedett.
- Állítások valóságtartalma: A cikkben szereplő állítások a BBC jelentésén alapultak, így valószínűleg megfelelnek a valóságnak, bár a pontos körülmények (pl. a fenyegetések jellege) nem voltak részletezve.
- Konklúzió: A cikkből arra lehet következtetni, hogy egy influenszer cselekedetei negatív visszhangot válthatnak ki, különösen, ha az állatvédelemmel kapcsolatos érzékeny területeket érintenek.
- Hatás a magyar közéletre: Az esemény közvetlen hatása a magyar közéletre valószínűleg csekély, de felhívhatja a figyelmet az influenszerek felelősségére és a közösségi média erejére a véleményformálásban.
Hírek
Császár Attila Táncsics Mihály-díjat Kapott
OkosHír:
Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter március 14-én, pénteken a Pesti Vigadóban állami elismeréseket adott át március 15-e alkalmából. Az eseményen részt vett Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár, valamint Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár.
Az MTI híradása szerint Császár Attila, az MTVA riportere, Táncsics Mihály-díjban részesült „kiemelkedő újságírói tevékenységéért”. Császár Attila korábban Lovagkeresztet és Jótollú magyar újságíró elismerést is kapott.
Császár Attila a hírterület vezetője az MTVA-nál.
A 444.hu felidézte, hogy egy 2023-as diáktüntetésen Császár Attila azt állította, hogy Hadházy Ákos fiának viselkedése fenyegető volt. A portál emlékeztetett továbbá egy 2006-os eseményre, amikor Császár Attila, akkor a HírTV riportereként, az MTV Szabadság téri székházának ostromáról tudósított.
Egyes források szerint Császár Attila a brüsszeli reptéren megkérdezte Kollár Kingát, hogy Magyar Péter azért nem engedi nyilatkozni a képviselőket, mert „agyhalottak”.
Egyes források szerint Császár Attila korábban egy sajtótájékoztatón hazaárulózta a baloldalt.
Egy 2023-ban nyilvánosságra hozott lista szerint Császár Attila havi bruttó fizetése az állami tévénél 1,3 millió forint volt.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
Az eredeti cikk számos olyan nyelvi eszközt alkalmazott, amelyek befolyásolhatták az olvasó véleményét. Például a „legdurvább, az ellenzékhez kötődő személyeket támadó lejárató riportok” kifejezés negatív konnotációt hordoz, és a cikk feltételezi, hogy ezek a riportok valójában lejárató célúak. A „hamisításoktól sem retten meg” állítás szintén erős, de nem támasztja alá konkrét bizonyítékokkal a cikk.
A cikkben következtetésként tálalt feltételezések is szerepelnek. Például az, hogy Császár Attila fizetése „feltehetőleg azóta már tovább is nőhetett”. Ez egy spekulatív kijelentés, amely nincs alátámasztva adatokkal.
A cikkben leírtak egy része valósnak tűnik, például az, hogy Császár Attila díjat kapott, és hogy a neve összefüggésbe hozható bizonyos korábbi eseményekkel. Azonban a cikk általános hangvétele és a negatív jelzők használata kérdéseket vet fel a cikk objektivitásával kapcsolatban.
A cikkben leírtakból az a konklúzió vonható le, hogy Császár Attila vitatott személyiség a magyar médiában, és a díj elnyerése megosztó véleményeket válthat ki.
Az esemény hatása a magyar közéletre az lehet, hogy tovább élezheti a politikai polarizációt, és erősítheti a média szerepének megítélésével kapcsolatos vitákat.
-
Közélet2 napja
Sajtótájékoztató: Politikai vihart kavart Magyar Péter neve az EP határozaton
-
Közélet2 napja
Kormányinfó: „Szörnyű, ahogy Brüsszel működik, de Magyarország esetében jóval több érv szól az uniós tagság mellett, mint ellene”
-
Bulvár2 napja
TV2 módosítja a Hunyadi sorozat adását március 15-én
-
Közélet1 napja
Szalay-Bobrovniczky: Magyarországnak fel kell készülnie a szabadság árára
-
Hírek2 napja
Pankotai Lili pert nyert volt gimnáziuma ellen másodfokon
-
Hírek2 napja
A BND 2020-ban laboratóriumi balesetre utaló következtetéseket vont le a COVID-19 eredetével kapcsolatban
-
Hírek2 napja
Szijjártó Péter a „színes forradalmakról” és Szerbiáról nyilatkozott
-
Hírek2 napja
Jogászok véleménye a Fidesz állampolgárság felfüggesztésére vonatkozó tervéről