Hírek
Magyarország: viták a „Transzparencia Törvény” tervezetéről és a sajtószabadságról
OkosHír: Május 15-én a Magyar Országgyűlés előtt öt nagyobb, független szerkesztőség – a 24.hu, a Telex, a HVG.hu, a Partizán és a 444 – közös élő adásban demonstrált a parlament elé terjesztett „Transzparencia Törvény” ellen. A több órás vitasorozatot egyébként egymással versenyző újságírók szerkesztették közösen. Egy Fidesz-es képviselő által benyújtott törvényjavaslat korlátozhatja a véleménynyilvánítás szabadságát és a szervezkedést Magyarországon. A törvény a szabad sajtó működését is érintheti. Május 18-án körülbelül 30-40 ezer ember tüntetett a törvény ellen a Parlament előtt. A kormánytöbbség a hírek szerint a nyilvános tiltakozás ellenére is elfogadhatja a törvényt, politikai vita és szakmai konzultáció nélkül.
A törvény a hírek szerint az orosz „külföldi ügynök” törvény mintájára készült, és különleges jogköröket adna a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak (SPO). A hivatal a kormány kommunikációs eszközeként működött eddig. A törvény alapján a hivatal listát készíthetne azokról a szervezetekről, amelyek „veszélyeztetik Magyarország szuverenitását”.
A listára kerülhet minden olyan szervezet vagy sajtótermék, amely külföldi forrásból – például EU-s intézményektől, magánszemélyektől vagy kettős állampolgároktól – fogad el támogatást. A törvénytervezet szerint elegendő lehet egy politikai vélemény, amely „negatívan tükrözi Magyarország független, demokratikus és alkotmányos jellegét”, vagy megkérdőjelezi „a házasság, a család és a biológiai nem elsődlegességét”, vagy „Magyarország alkotmányos identitását és keresztény kultúráját”. A törvénytervezet szándékosan megfogalmazott módon bizonytalanságot kelthet a szervezetekben, a sajtótermékekben, az újságírókban és támogatóikban, és öncenzúrát válthat ki.
A Szuverenitásvédelmi Hivatalt Lánczi Tamás vezeti. A hivatal „kutatási anyagokat” (a cikk szerint rágalmazó kiadványokat) jelentet meg, és hirdetésekben kampányol bizonyos szerkesztőségek ellen a YouTube-on, a Facebookon és más platformokon. A SPO azt állítja, hogy ezek a hírportálok „csalják” a támogatóikat, és dollármilliókat kapnak külföldről. A cikk szerint ezek az állítások nem felelnek meg a valóságnak, mert ezek a médiumok csak kisebb magánadományokat kapnak külföldről, sok magyarországi előfizetőjük van külföldön, és nemzetközi projekteket valósítanak meg uniós és más pályázati forrásokból.
Ha a törvény hatályba lép, a hivatal által összeállított listán szereplő szervezetek nem kaphatnának adományokat az adófizetőktől (a magyar adófizetők adójuk 1%-át ajánlhatják fel egy nonprofit szervezetnek), támogatóiknak támogatási nyilatkozatot kellene tenniük, vezetőiknek pedig vagyonnyilatkozatot kellene benyújtaniuk. A listán szereplő szervezeteket a hatóságok ellenőrizhetnék, és pénzbírsággal sújthatják őket jogosulatlan adományok miatt. Az adóhatóságok ellenőrizhetnék a számítógépeiket és dokumentumaikat, átkutathatják a helyiségeiket, és a szabályok be nem tartása esetén betilthatják őket. A cikk szerint nem lenne lehetőség jogorvoslatra.
A kormány korábban azzal vádolta a civileket és a sajtót, hogy háborús propagandát folytatnak egy Brüsszelből és Kijevből irányított összeesküvés részeként. A kormány képviselői korábban azt ígérték, hogy eltávolítják azokat, akik külföldi érdekeket szolgálnak, és a politikai ellenfeleket „bogarakhoz” hasonlították.
A kormány és a kormánypárti média a cikk szerint szisztematikusan provokálja és hitelteleníti a független sajtó munkatársait, külföldi érdekek szolgáiként, zsoldosokként és árulókként bemutatva az újságírókat. A tavaly elfogadott szuverenitásvédelmi törvény lehetővé tette a „közéleti szereplők”, köztük az újságírók megfigyelését, indoklás és bírói engedély nélkül. A Pegasus-botrány során kiderült, hogy izraeli kémprogramot telepítettek több oknyomozó újságíró telefonjára, akik kormányzati korrupciót tártak fel.
A cikk szerint a kormány lépésről lépésre szorította ki a külföldi befektetőket, monopolizálta az állami hirdetéseket, és a kritikus újságok nem kaptak állami támogatást. A kormány befolyást szerzett a közszolgálati médiában, kormánypárti szócsövekké alakította a korábban független hírportálokat (Index, Origo), felvásárolta a vidéki lapokat, megszerezte a legnagyobb kereskedelmi TV-csatornát (TV2), befolyást szerzett a bulvárlapokban, és befolyásolni kezdte az ellenzéki médiát is. A kormányhoz közeli befektetők megjelentek a reklámpiac minden területén, és az állami hirdetések mellett a reklámok jelentős részét is ellenőrzésük alá vonták. A kormányhoz közeli vállalatok befolyást szereztek a reklámpiac stratégiai ágazataiban is, például a banki, a távközlési és az energetikai szektorban. A kritikus újságok a cikk szerint kiszorultak a reklámpiacról.
A megszűnt szerkesztőségekből elmenekült újságírók és a megmaradt kritikus újságok projektjei olvasói támogatásokból, előfizetésekből és pályázatokból próbálnak bevételt szerezni. A törvénytervezet alapján a kormány a cikk szerint megpróbálja elvágni a sajtót a megmaradt bevételi forrásoktól.
A törvény célja a cikk szerint az, hogy elriassza az adományozókat az újságoktól, és ellehetetlenítse a független sajtót. Ha a törvény átmegy a parlamenten, a cikk szerint megszűnik a véleménynyilvánítás szabadsága Magyarországon, ami az egész Európára hatással lehet. A cikk szerint problémás, hogy egy EU-s ország bünteti a szervezeteket azért, mert külföldről fogadnak el pénzt.
A cikk végén a szerző támogatást kér az olvasóktól.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
- Nyelvi eszközök: Az eredeti cikk érzelmileg túlfűtött nyelvezetet használt, dramatizálta a helyzetet, és negatív konnotációkkal bíró kifejezéseket alkalmazott a kormányra és annak intézkedéseire vonatkozóan. A cikkben feltételezések szerepeltek tényként bemutatva.
- Feltételezések: A cikkben több feltételezés is szerepelt, például a törvénytervezet szándékos kétértelműségére és a kormány végső céljaira vonatkozóan. Ezek a feltételezések nem voltak megfelelően alátámasztva.
- Állítások valóságtartalma: A cikkben szereplő állítások egy része nehezen ellenőrizhető, különösen a kormány szándékaira és a törvény várható hatásaira vonatkozóan. Az újságírók lejáratásával kapcsolatos állítások szintén további bizonyítást igényelnek.
- Konklúzió: A cikkben leírtakból arra lehet következtetni, hogy a „Transzparencia Törvény” elfogadása tovább korlátozhatja a sajtószabadságot Magyarországon, és ez negatív hatással lehet a közéletre.
- Hatás a magyar közéletre: Az esemény tovább polarizálhatja a magyar társadalmat, és növelheti a bizalmatlanságot a kormány és a független média között. A törvény elfogadása nemzetközi szinten is negatív visszhangot válthat ki.
Belföld
Koncz Zsófia a bölcsődei férőhelyek számának növekedéséről beszélt
OkosHír: Koncz Zsófia államtitkár szerint Miskolcon a bölcsődei férőhelyek száma az országos átlagot meghaladó mértékben emelkedett az elmúlt években. Hozzátette, hogy országosan is növekedés figyelhető meg: a 2010-es 32 500 férőhelyhez képest jelenleg 70 ezer bölcsődei férőhely áll rendelkezésre.
Koncz Zsófia bejelentette, hogy 2025. június 27-én pályázatot hirdetnek munkahelyi bölcsődék létrehozásának támogatására. A pályázat célja 7-8 fős minicsoportokat működtető intézmények kialakításának támogatása.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
- Nyelvi eszközök: Az eredeti cikk pozitív hangvételű, a „méltatta” szó használatával Koncz Zsófia kijelentéseinek fontosságát hangsúlyozza. A „komoly előrelépést jelent” kifejezés az elért eredményeket emeli ki.
- Feltételezések: A cikk nem tartalmaz közvetlen feltételezéseket, de a tények bemutatásának módja azt sugallhatja, hogy a bölcsődei férőhelyek számának növekedése egyértelműen pozitív fejlemény.
- Állítások valóságtartalma: A cikkben szereplő adatok (bölcsődei férőhelyek száma 2010-ben és jelenleg) ellenőrzésre szorulnak a releváns statisztikai hivataloknál. A pályázat kiírásának dátuma és célja konkrét tények, amelyek a bejelentés hivatalos közleményéből ellenőrizhetők.
- Konklúzió: A cikk a bölcsődei férőhelyek számának növekedését és egy új pályázatot mutat be. A cikk alapján arra lehet következtetni, hogy a kormányzat kiemelt figyelmet fordít a kisgyermekes családok támogatására.
- Hatás a magyar közéletre: A bölcsődei férőhelyek számának növekedése és a munkahelyi bölcsődék támogatása potenciálisan javíthatja a kisgyermekes szülők munkaerőpiaci helyzetét, valamint hozzájárulhat a családok életminőségének javulásához.
Hírek
Szijjártó Péter a magyar-görög kapcsolatokról és az energiaellátás biztonságáról tárgyalt Athénban
OkosHír: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Athénban tárgyalt görög kollégájával, Jorgosz Gerapetritisszel. A megbeszélést követően tartott sajtótájékoztatón Szijjártó kiemelte a két ország közötti stabil kapcsolatok fontosságát a jelenlegi geopolitikai helyzetben.
A miniszter részt vett egy energetikai konferencián is, ahol Magyarország energiaellátásának biztonságáról beszélt. Szijjártó szerint egy, az Európai Bizottság által javasolt terv kihívást jelenthet Magyarország számára az energiaellátás terén, és az energiaárak emelkedéséhez vezethet.
Szijjártó Péter kritizálta az oroszországi energiaforrások importjának esetleges betiltását, mivel ez Magyarországot kiszolgáltatott helyzetbe hozhatja. Hangsúlyozta, hogy a nemzeti energiamix összeállítása tagállami hatáskörbe tartozik.
A miniszter utalt arra, hogy az Európai Bizottság korábban elutasította Magyarország, Bulgária, Görögország, Szerbia és Szlovákia közös kérelmét a délkelet-európai csőhálózat kapacitásának bővítésére irányuló pénzügyi támogatásra.
Szijjártó Péter megemlítette, hogy Magyarország és Görögország egyetértenek az európai uniós külső határok védelmének szükségességében. Hozzátette, hogy Magyarország nem enged be illegális migránsokat, és magyar rendőrök segítik a görög határvédelmet.
A kétoldalú kapcsolatokat sikeresnek nevezte, megjegyezve, hogy a Görögországba irányuló magyar export tavaly elérte a 800 millió eurót, ami rekordnak számít. Emellett a Görögországból Magyarországra látogató turisták száma is megközelítette az évi százezret.
Szijjártó Péter hangsúlyozta a magyarországi görög közösség támogatásának fontosságát, és reményét fejezte ki a két kormány közötti együttműködés folytatására.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
- Nyelvi eszközök: Az eredeti cikk olyan kifejezéseket használt, mint „veszélyek kora”, „pusztító háborúk”, „fenyegetés Brüsszel és Kijev részéről”, „védtelen, súlyosan függő helyzet”, „képmutató mivolt”, melyek érzelmi hatást gyakorolnak az olvasóra.
- Feltételezések: A cikkben az „Von der Leyen-Zelenszkij terv fenyegetést jelent hazánk energiaellátásának biztonságára” állítás feltételezésként szerepel, mivel nem támasztja alá konkrét bizonyítékokkal, hogy a terv milyen módon veszélyezteti az energiaellátást.
- Állítások valóságtartalma: A cikkben szereplő tények (pl. exportadatok, turisták száma, a görög közösség támogatása) valószínűleg megfelelnek a valóságnak, de a politikai állítások (pl. „fenyegetés Brüsszel és Kijev részéről”) értelmezéstől függnek.
- Konklúzió: A cikk a magyar-görög kapcsolatok fontosságát hangsúlyozza, miközben kritikusan viszonyul az Európai Unió energiapolitikájához és Ukrajnához.
- Hatás a magyar közéletre: A cikk erősítheti a kormány narratíváját az EU-val és Ukrajnával szemben, és támogathatja a keleti nyitás politikáját.
-
Közélet2 napja
Magyar Péter: Hazaárulás a hadiipar privatizálása, a Fidesz retteg és dezinformációval támad
-
Belföld2 napja
Letartóztattak egy férfit Orbán Viktor elleni fenyegetések miatt
-
Közélet2 napja
A Duna Médiaszolgáltató visszavonta Aranyosi Péter Karinthy-gyűrűjét
-
Közélet2 napja
Magyar Péter adatbázis-szivárgásról számolt be a Tisza Párttal kapcsolatban
-
Közélet2 napja
Orbán Viktor a Fidesz és a Tisza Párt online tevékenységét hasonlította össze
-
Közélet1 napja
Szentkirályi a Fővárosi Közgyűlés elé terjeszti a Budapest Pride rendezvény kérdését
-
Közélet1 napja
Bírósági döntés: Felfüggesztették a szolidaritási hozzájárulás beszedését Budapesttől
-
Közélet2 napja
Orbán Viktor videót tett közzé Nagy Imre újratemetésének évfordulóján