Közélet
Kocsis Máté nyilatkozata a tervezett törvényről és a külföldi finanszírozásról
OkosHír: Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője egy sajtótájékoztatón válaszolt kérdésekre a tervezett törvénnyel és a külföldi finanszírozással kapcsolatban. Emlékeztetett arra, hogy 2022 után felmerült, hogy egyes külföldi államok adófizetői pénzekből más országok szuverenitását érintő tevékenységeket folytatnak, beleértve szervezetek építését belpolitikai nyomásgyakorlás céljából és média finanszírozását. Kocsis Máté szerint 2022-ben több millió dollárral támogatták a baloldali összefogás kampányát. Úgy véli, hogy a USAID botrány megnyitotta az utat az amerikai kormányzat számára, hogy felülvizsgálja ezt a gyakorlatot. Kocsis Máté kijelentette, hogy a tervezett törvény kapcsán azoknak nincs okuk aggodalomra, akik nem külföldi pénzből, az ország szuverenitásának sérelmére végzik tevékenységüket a közélet befolyásolására.
Arra a kérdésre, hogy a javaslat elfogadása után Magyarországot demokráciának lehet-e majd nevezni, Kocsis Máté azt válaszolta, hogy ha az Egyesült Államokat annak lehet nevezni, akkor Magyarországot is.
A törvényjavaslat minden olyan szervezetet érint, amely a közélet befolyásolására irányuló tevékenységet folytat, külföldi pénzből, és ez a tevékenység veszélyeztetheti a magyar szuverenitást.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal tesz javaslatot az Igazságügyi Minisztériumnak arra, hogy mely szervezetek kerüljenek fel egy jegyzékre, majd a kormány dönt erről. Lesz jogorvoslati lehetőség. Azt is elmondta, hogy visszamenőleg vizsgálni fogják a külföldi források felhasználását, de a következmények nem lesznek visszamenőleges hatályúak.
A jegyzék nyilvános lesz. Az első szankció az lehet, hogy az ilyen szervezetek vezetői kiemelt közszereplőnek minősülnek és vagyonnyilatkozatot kell tenniük. Kocsis Máté szerint akik a politikát akarják irányítani külföldről finanszírozva, azok sokszor nagyobb hatással vannak a magyar közéletre, mint a választásokon induló politikusok.
Kocsis Máté szerint az ellenzék egy amerikai demokrata mintára megvásárolt politikai közösség, amelynek nem tetszik a magyar kormány háborúellenes és bevándorlásellenes politikája. Hozzátette, hogy az ellenzéknek az sem tetszik, hogy a kormány a magyar nép véleményét kérdezi az ukrán gyorsított EU-csatlakozás ügyében.
Gyurcsány Ferenc visszavonulására vonatkozó kérdésre Kocsis Máté azt mondta, hogy erről még nem hallott Gyurcsány Ferenc személyétől, csak a feleségétől. Véleménye szerint, ha Gyurcsány Ferenc vissza is vonul, a pártja továbbra is a magyar közélet része marad.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
Az eredeti cikk több ponton is érzelmi hatást gyakorolhatott az olvasóra. Például a „nem szimpatikus kormányok eltávolítására médiát finanszíroznak” kifejezés sugalmazó, és feltételezi, hogy a külföldi finanszírozás célja automatikusan a kormány megbuktatása. A „álcivil szervezetek” kifejezés pejoratív, és megbélyegzi a civil szervezeteket. Az „orosz mintára készült” megjegyzés negatív konnotációt hordoz, és az ellenzék véleményét elfogultan mutatja be.
A cikkben több feltételezés is szerepel, például az, hogy a külföldi finanszírozás automatikusan a magyar szuverenitást veszélyezteti. Ez a feltételezés nem feltétlenül igaz, hiszen a külföldi támogatás felhasználható például emberi jogi vagy környezetvédelmi célokra is.
A cikkben leírtakból arra lehet következtetni, hogy a kormány szigorítani kívánja a külföldi finanszírozású szervezetek ellenőrzését. Ennek hatása lehet a civil szféra működésére és a politikai vitákra.
Az esemény hatással lehet a magyar közéletre, mivel a törvény elfogadása esetén a külföldi finanszírozású szervezetek működése átláthatóbbá válhat, ugyanakkor a civil szféra mozgástere szűkülhet.
Közélet
Az RMDSZ adománygyűjtést szervezett Parajd megsegítésére
OkosHír: Az RMDSZ közleménye szerint a beérkezett adományokkal a parajdi családokat, a helyi turizmus újraindítását és a háromszéki árvízkárosultakat kívánják támogatni.
Az RMDSZ egy hete indította el a Segitsparajdon.ro weboldalt a Sóvidék megsegítésére. Az adományokat a Székelyudvarhelyi Református Egyházmegye, a Sóvidék-Hegyalja Turisztikai Egyesület és a Hargita Közösségi Fejlesztési Társulás gyűjti. A közlemény szerint a politikai szervezet kizárólag a kampány lebonyolításában vesz részt.
Az elmúlt napokban jótékonysági koncertsorozatot szerveztek Erdélyben Mága Zoltán hegedűművésszel. A Bagossy Brothers Company csíksomlyói koncertjén is adományokat gyűjtöttek.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke szerint a honlap román nyelvű felületén (Ajutapraid.ro) is adományoznak.
Kelemen Hunor szerint a kulturális élet szereplői, köztük írók, zenészek, színészek, a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) és a Bukaresti Nemzeti Opera is támogatja a kezdeményezést.
Az RMDSZ folytatja a kampány népszerűsítését, és kéri a közösség tagjait, magánszemélyeket, intézményeket, fesztiválokat, hogy csatlakozzanak a felhíváshoz.
A Segítsparajdon.ro honlap célja, hogy a bányakatasztrófa sújtotta Hargita megyei település megsegítésére indult helyi kezdeményezésekhez gyűjtsön adományokat. A támogatók a parajdi családok megsegítésére, a turizmusból élők támogatására és a turizmus újraindítására adakozhatnak.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
Az eredeti cikk célja az adománygyűjtés népszerűsítése volt. Érzelmi hatást próbált elérni a „bámulatos szolidaritás” és „példamutatóan mellénk álltak” kifejezésekkel. A cikk konklúziója az, hogy a kampány sikeres, és további támogatásra van szükség. A cikkben tett állítások valóságtartalma nem ellenőrizhető teljes mértékben, de az adománygyűjtés ténye megerősíthető. A cikkben leírtak hatása a magyar közéletre az adományozási hajlandóság növekedése lehet.
(Forrás: demokrata.hu)
Kép: RMDSZ/Facebook
Közélet
A Válasz Online beperli a Szuverenitásvédelmi Hivatalt
OkosHír: A Válasz Online jogi lépéseket tesz a Szuverenitásvédelmi Hivatallal (SzH) szemben, miután a hivatal egy elemzésében azt állította, hogy a lap Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel készített interjúja összefüggésben áll az ukrán propaganda céljaival. A Válasz Online szerint a hivatal megsértette a lap jó hírnévhez fűződő jogát és hitelességét.
Az SzH elemzése szerint a Válasz Online és Vörös Szabolcs újságíró, aki az interjút készítette, az Európai Bizottság által finanszírozott médiahálózat részévé váltak. Ezt arra alapozták, hogy Vörös korábban több cikket is írt az n-ost nevű szervezet közreműködésével, amely európai újságírók ukrajnai tudósítását segíti. A Válasz Online elismeri, hogy egyes cikkeik az n-ost Europe-Ukraine Desk Grant Programme támogatásával jelentek meg, de hangsúlyozzák, hogy a Zelenszkij-interjú nem tartozott ezek közé. A hivatal álláspontja szerint azonban Vörös korábbi kapcsolata a szervezettel elegendő ahhoz, hogy a hálózat részesének tekintsék.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal közleményében az szerepel, hogy véleményük szerint „egy háborút viselő állam vezetője csak olyan lapnak ad interjút, amely kiszolgálja háborús propagandacéljait”. A Válasz Online erre reagálva közölte, hogy az ukrán elnök más, az ukrán támogatással szkeptikus médiumoknak is adott interjút.
A Válasz Online közleményében az áll, hogy személyiségi jogi pert indítanak a Szuverenitásvédelmi Hivatallal szemben a valótlan tényállítások miatt. Hozzátették, hogy a hivatal állításait a „kormánypropaganda ismételgeti”, és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter „külföldről is finanszírozott magyar miniportálnak” nevezte a lapot.
A lap közleményében azt is kiemelték, hogy alapításuk óta nem pályáztak EU-s, amerikai vagy más külföldi forrásokra, bevételeik jelentős része támogatásokból származik.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
- Nyelvi eszközök: Az eredeti cikk szóhasználata („propagandagépezet”, „kiszolgálja háborús propagandacéljait”, „hitelrontás”) érzelmileg befolyásoló lehet, és a Szuverenitásvédelmi Hivatal álláspontjának negatív megítélésére irányul.
- Feltételezések: A cikk tartalmaz egy következtetésként tálalt feltételezést, miszerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal állításait a „kormánypropaganda ismételgeti”. Ezt az állítást nem támasztja alá konkrét bizonyíték.
- Állítások valóságtartalma: A cikkben szereplő állítások, miszerint a Válasz Online soha nem pályázott külföldi forrásokra, és hogy bevételeik jelentős része támogatásokból származik, ellenőrizhető tények. Azonban a „kormánypropaganda” ismétlésére vonatkozó állítás nem bizonyított.
- Konklúzió: A cikkből az a konklúzió vonható le, hogy a Válasz Online vitatja a Szuverenitásvédelmi Hivatal elemzését, és jogi úton kíván elégtételt venni a szerinte valótlan állítások miatt.
- Hatás a magyar közéletre: Az eset tovább élezheti a kormány és a független média közötti feszültséget, és a közéleti viták polarizációjához vezethet.
-
Közélet2 napja
Magyar Péter: Hazaárulás a hadiipar privatizálása, a Fidesz retteg és dezinformációval támad
-
Belföld2 napja
Letartóztattak egy férfit Orbán Viktor elleni fenyegetések miatt
-
Közélet2 napja
A Duna Médiaszolgáltató visszavonta Aranyosi Péter Karinthy-gyűrűjét
-
Közélet2 napja
Magyar Péter adatbázis-szivárgásról számolt be a Tisza Párttal kapcsolatban
-
Közélet2 napja
Orbán Viktor a Fidesz és a Tisza Párt online tevékenységét hasonlította össze
-
Közélet23 órája
Szentkirályi a Fővárosi Közgyűlés elé terjeszti a Budapest Pride rendezvény kérdését
-
Közélet2 napja
Orbán Viktor videót tett közzé Nagy Imre újratemetésének évfordulóján
-
Közélet21 órája
Bírósági döntés: Felfüggesztették a szolidaritási hozzájárulás beszedését Budapesttől