Hírek
Polt Péter alkotmánybírói jelölése és bizottsági meghallgatása
OkosHír: Polt Péter, a jelenlegi legfőbb ügyész, aki 2028-ig szóló mandátummal rendelkezik, az Országgyűlés igazságügyi bizottságának meghallgatásán vett részt alkotmánybírói jelölése kapcsán. Polt Péter a bizottsági meghallgatáson azt mondta, hogy a legfőbb ügyészi poszt elnyerését eddigi pályája kiemelkedő eredményének tartja, és az esetleges alkotmánybírói megválasztását is, de már a jelölés is megtiszteltetés számára. Az alkotmánybíróvá választás feltétele, hogy a jelölt ne töltse be a 70. életévét. Polt Péter 69 éves, így megfelel ennek a feltételnek.
A Fidesz többségű igazságügyi bizottság támogatta Polt Péter alkotmánybírói jelölését, amelyet a szintén Fidesz többségű Országgyűlés elé terjesztenek. Amennyiben az Országgyűlés megszavazza, Polt Péter 12 évre kaphat alkotmánybírói megbízatást.
A 24.hu korábban arról írt, hogy Polt Péter lehet az Alkotmánybíróság új elnöke is, akit az Országgyűlés választ az alkotmánybírók közül.
Polt Péter a bemutatkozásában ismertette végzettségeit, szakdolgozatának témáját, korábbi munkahelyeit, könyveinek számát, és azt, hogy a Fidesz többször is megválasztotta legfőbb ügyésznek.
Polt Péter a bizottsági ülésen elmondta, megtiszteltetés számára, hogy a Fidesz-KDNP frakciója alkalmasnak tartja az alkotmánybírói pozícióra. Hozzátette, hogy az alkotmányjog, különösen az alkotmányos identitás, a hatalmi ágak megosztása és a szuverenitás mindig is érdekelte.
A meghallgatáson az ellenzéki frakciók közül Sebián-Petrovszki László (DK) és Apáti István (Mi Hazánk) vett részt.
Sebián-Petrovszki László kijelentette, hogy a DK véleménye szerint az Alkotmánybíróság nem független intézmény, hanem a Fideszhez kötődik. Szerinte Polt Péter nem független szakember, hanem a Fidesz jelöltje, mert megbízható kádere a pártnak. A DK képviselője szerint a Fidesz célja, hogy a választások előtt bebiztosítsa a különböző hatóságok vezetőinek pozícióit.
Vejkey Imre (KDNP), az igazságügyi bizottság elnöke visszautasította azokat az állításokat, amelyek szerint az Alkotmánybíróság nem független intézmény Magyarországon.
Polt Péter válaszában kijelentette, hogy az ügyészi szervezet nem önálló hatalmi ág, de önálló alkotmányos tényező, és független.
Apáti István szerint az elmúlt 15 évben vagyonokat magánosítottak, és „maffiaszerű bűncselekmény” gyanúja merül fel, ami a Legfőbb Ügyészség figyelmét elkerülte. Az Alkotmánybíróság szerinte „politikai kimenekítőhely” lett a Fidesz számára, és az alkotmánybírói pozíciók „politikai jutalmazás eszközévé váltak”. Vejkey Imre erre reagálva megjegyezte, hogy Polt Péter nem legfőbb ügyészként van jelen, hanem alkotmánybírói jelöltként.
Polt Péter szerint ez nem a megfelelő fórum ezen kérdések megvitatására. Hozzátette, hogy a jogot szigorúan be kell tartani, mert ez az alkotmányosság alapja. Az ügyészségi tevékenységet az Országgyűlés és a bírói hatalom ellenőrzi. Az alkotmánybírónak az Alaptörvény oldalán kell állnia, és a magyar alkotmánynak a német és lengyel alkotmány útját kell járnia.
A cikk szerzője szerette volna kérdezni Polt Pétert a meghallgatás végén, de azt a választ kapta, hogy ez nem a megfelelő idő és fórum erre.
Polt Pétert, aki 1994-ben még fideszes képviselőjelöltként indult, először 2000-ben választották meg legfőbb ügyésznek. 2010-ben ismét őt nevezték ki legfőbb ügyésznek. Mandátuma 2028-ig tartott volna.
Gulyás Gergely miniszter egy kormányinfón elfogadhatatlannak nevezte, hogy Poltot elfogultsággal vádolják, csupán azért, mert a rendszerváltás után a Fidesz tagja volt.
Az Országgyűlés 2019-ben erősítette meg Poltot a pozíciójában újabb kilenc évre. Utódjáról még 2026 előtt dönthet a Fidesz többségű Országgyűlés. Gulyás Gergely szerint a váltás oka nem az, hogy a Fidesz tartana a következő évi választások elvesztésétől.
Összesen három megüresedett hely van az Alkotmánybíróságban, a Fidesz két jelöltet állított: Polt Pétert és Hende Csabát. A Mi Hazánk három jelöltet állított.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
Az eredeti cikk több ponton is elfogult megfogalmazásokat tartalmazott. Például, a „fideszes többségű” kifejezés ismételt használata a bizottság és az Országgyűlés kapcsán azt sugallja, hogy a döntések pusztán pártszimpátián alapulnak. A „bebetonozza” szó használata a legfőbb ügyész megválasztásával kapcsolatban negatív konnotációt hordoz, és azt sugallja, hogy a Fidesz visszaélésszerűen használja a hatalmát. Az „olyan korrupciós botrányok sem jutottak bíróság elé, mint az Elios-ügy vagy a trafikmutyi” mondat azt sugallja, hogy Polt Péter személyesen felelős a korrupciós ügyek elszabotálásáért, anélkül, hogy ezt bizonyítékokkal támasztaná alá. A cikkben szereplő állítások egy része nem volt megfelelően alátámasztva, például az Alkotmánybíróság Fideszhez való kötődésének állítása, ami csupán egy ellenzéki véleményként jelenik meg. A cikk konklúziója, miszerint a Fidesz „be akarja betonozni” a vezető pozíciókat, egy feltételezés, amely nem feltétlenül tükrözi a valóságot, és a cikk hangvétele összességében negatív képet fest Polt Péterről és a Fideszről.
(Forrás: telex.hu)
Kép: Huszti István/Telex
Hírek
Az Axiom-4 küldetés indítása legkorábban június 22-én
OkosHír: A SpaceX honlapján közzétett információk szerint a Falcon 9 rakéta az Axiom-4 küldetés legénységével várhatóan legkorábban június 22-én indul a Nemzetközi Űrállomásra. Az indítás helyszíne a floridai Kennedy Űrközpont 39A indítóállása.
A tervezett indítás időpontja június 22-én magyar idő szerint 9 óra 42 perc (helyi, keleti parti idő szerint 3 óra 42 perc). A SpaceX közlése szerint a tartalék időpont június 23-án, hétfőn magyar idő szerint 9 óra 20 perc (helyi idő szerint 3 óra 20 perc).
Az Axiom-4 misszió eredetileg június 19-én indult volna, de az indulást többször elhalasztották.
A legénység tagjai: Kapu Tibor (magyar), Shubhanshu Shukla (indiai), Slawosz Uznanski-Wisniewski (lengyel) és Peggy Whitson (korábbi NASA-űrhajós). A legénység egy SpaceX Crew Dragon kapszulában utazik a floridai Cape Canaveral űrrepülőtérről, Falcon 9 rakétával.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
- Az eredeti cikk tényszerű információkat közöl az Axiom-4 küldetés tervezett indításáról, a legénység összetételéről és a korábbi halasztásokról.
- Az eredeti cikk nem tartalmazott érzelmi befolyásolásra törekvő nyelvi eszközöket.
- A cikkben közölt állítások a SpaceX honlapján található információkon alapulnak, így valósnak tekinthetők.
- A cikk leírja a SpaceX Axiom-4 űrmissziójának legfontosabb tényeit.
- Az esemény a magyar közéletre közvetlen hatással nem bír, de Kapu Tibor részvétele miatt a magyar média figyelmét felkeltheti, és növelheti az űrkutatás iránti érdeklődést.
Hírek
Czomba Sándor a nyári diákmunka programról és a bruttó átlagkeresetről nyilatkozott
OkosHír: Czomba Sándor államtitkár tájékoztatása szerint a nyári diákmunka programban 16 és 23 év közötti, nappali tagozatos diákok vehetnek részt, regisztrációt követően a munkaügyi központokban. A regisztráció célja a diákok és a potenciális munkáltatók összekapcsolása.
Az államtitkár szerint a 2013-ban indult programban az önkormányzatok, azok alaptevékenységéhez tartozó vállalkozásaik, egyházi szervezetek, valamint a vendéglátás, az idegenforgalom és a mezőgazdaság vesznek részt. A programban résztvevő diákok 80 százaléka az önkormányzati szektorban helyezkedik el.
Czomba Sándor kiemelte, hogy a program célja, hogy a fiatalok munkatapasztalatot szerezzenek. A munkatapasztalat nem feltétlenül kapcsolódik a tanulmányi területükhöz, de a program lehetőséget nyújt a munkavállalói készségek fejlesztésére.
A Kossuth rádióban Czomba Sándor a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb jelentésével kapcsolatban elmondta, hogy a bruttó átlagkereset Magyarországon meghaladja a 700 ezer forintot. A növekedés 9,8 százalékos, a versenyszférában 9,9 százalékos volt. Az államtitkár szerint a növekedés minden szektort érintette, az IT-, pénzügyi és energiaszektorban az átlagkereset meghaladja az egymillió forintot. A szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás területén az átlagkereset nem éri el az 500 ezer forintot.
Czomba Sándor szerint a mediánkereset nagyobb mértékben nőtt, mint a bruttó átlagkereset. 2024 hasonló időszakában Szabolcs-Szatmár-Bereg és Békés vármegyében a bruttó átlagkereset nem érte el a félmillió forintot, de mára mindkét vármegyében meghaladta azt.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
- Az eredeti cikk egyes megfogalmazásai („óriási siker”, „vastagabb láb”) nem objektívek, hanem véleményt tükröznek.
- A cikk feltételezi, hogy a nyári diákmunka program minden résztvevő számára előnyös, ezt azonban nem támasztja alá bizonyítékokkal.
- A cikkben szereplő adatok a KSH jelentésén alapulnak, azonban a cikk nem ad pontos forráshivatkozást.
- A cikk konklúziója az, hogy a nyári diákmunka program és a bérek növekedése pozitív folyamatok, amelyek javítják a fiatalok és a munkavállalók helyzetét.
- A nyári diákmunka program hatása a magyar közéletre abban állhat, hogy segíti a fiatalok munkavállalói készségeinek fejlesztését és a munkaerőpiacra való beilleszkedést. A bérek növekedése pedig javíthatja a lakosság életszínvonalát és a gazdasági helyzetet.
-
Közélet2 napja
Magyar Péter: Hazaárulás a hadiipar privatizálása, a Fidesz retteg és dezinformációval támad
-
Belföld2 napja
Letartóztattak egy férfit Orbán Viktor elleni fenyegetések miatt
-
Közélet2 napja
A Duna Médiaszolgáltató visszavonta Aranyosi Péter Karinthy-gyűrűjét
-
Közélet2 napja
Magyar Péter adatbázis-szivárgásról számolt be a Tisza Párttal kapcsolatban
-
Közélet2 napja
Orbán Viktor a Fidesz és a Tisza Párt online tevékenységét hasonlította össze
-
Közélet23 órája
Szentkirályi a Fővárosi Közgyűlés elé terjeszti a Budapest Pride rendezvény kérdését
-
Közélet2 napja
Orbán Viktor videót tett közzé Nagy Imre újratemetésének évfordulóján
-
Közélet21 órája
Bírósági döntés: Felfüggesztették a szolidaritási hozzájárulás beszedését Budapesttől