Connect with us
Hirdetés

Technológia és Tudomány

Az amerikai űrhajós, Jonny Kim részt vesz a Nemzetközi Űrállomás küldetésében

OkosHír: Jonny Kim, korábbi Navy SEAL orvos és űrhajós, részt vesz a Nemzetközi Űrállomás (ISS) egyik küldetésében. Kim életútja, mely a katonai szolgálattól az orvosi diplomán át az űrhajózásig ível, széles körben elismerést váltott ki.

Kim a Szojuz MS-27 fedélzetén repülőmérnökként van jelen. A NASA közleménye szerint a bajkonuri indítás sikeres volt, az űrhajó három óra utazás után megérkezett és dokkolt a Nemzetközi Űrállomásra, ahol két hétig 10 űrhajós fog tartózkodni (négy amerikai, öt orosz és egy japán). Április 19-én a tízből három űrhajós visszaindul a Földre: a NASA-tól Don Pettit, az orosz Roszkozmosztól pedig Alekszej Ovcsinyin és Iván Vágner. Az expedíció résztvevői ezután nyolc hónapon át lesznek az űrben, ahol Kim és társai tudományos kutatásokat fognak végezni a japán Onisi Takuja parancsnoksága alatt. Ezek a mélyűr felfedezését szolgáló kutatások, amik elősegíthetik majd a távolabbi bolygókra való utazást.

Kim szülei az 1980-as években Dél-Koreából vándoroltak ki az Egyesült Államokba. Apja italboltot nyitott Los Angeles déli részén, anyja tanítónő lett. Kim a NASA podcastjában elmondta, hogy édesanyja volt a hőse, és beszélt arról is, hogy milyen nehéz volt a szüleinek beilleszkedni az idegen közegbe bevándorlóként, és hogy gyerekként elszigetelten érezte magát. A Jocko Podcastban 2020-ban azt mondta, hogy sose volt kifejezetten az az álma, vagy életcélja, hogy orvos vagy asztronauta legyen. Viszont a filozófiája lényege mindig is az volt, hogy kitűzzön maga elé egy nagyobb célt, és mindent annak rendeljen alá, hogy ezt elérje.

Kim 2002-ben katonának állt, ami saját bevallása szerint ijedt fiúból önbizalommal teli férfivá tette. A tengerészgyalogsági karrierjét egy ultimate frizbizés közben szerzett bokasérülés nehezítette meg. Ahelyett, hogy a Navy SEAL műveleti specialistájává válhatott volna, egy toborzó az orvosi vonal felé irányította. A két karrier egy ideig összeért, miután alapvető orvosi képesítést szerzett, már orvosként és mesterlövészként ment ki Irakba a SEAL-lel 2005-ben. Veteránként hazatérve az államokba a San Diegó-i Egyetemen akart továbbtanulni, ahová a tandíjat úgy tudta előteremteni, hogy parkolójegyeket árult. San Diego és a 2012-es matematikusi BSc-diploma után a Harvardra is fölvették. Kim a Harvardon találkozott Scott Parazynskivel, aki orvosból lett űrhajós. Parazynskit lehengerelte Kim tudása, intellektusa, képességei, és jelezte neki, hogy jó asztronauta válna belőle. Később jelentkezett a NASA űrhajósprogramjába, egyből felvették a 18 300 jelentkezőből. Itt egy év alatt haditengerészeti pilóta és sebész végzettséget szerzett.

Kirill Dmitrijev, Vlagyimir Putyin orosz elnök megbízottja dicsérte az amerikai–orosz űrügyi együttműködést, ami amúgy 1975-ig nyúlik vissza.

Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése

Az eredeti cikk számos olyan nyelvi eszközt alkalmazott, amelyek célja az olvasó érzelmi befolyásolása és véleményének formálása volt. Például a „legrosszabb rémálom” kifejezés használata dramatizálja a helyzetet, és egyfajta szorongást sugall az ázsiai-amerikai közösségben. Emellett a cikkben feltételezések is szerepeltek, mint például az, hogy Kim sikere „enyhe szorongást” kelt a közösségben, ami nem feltétlenül tükrözi a valóságot, és nem támasztják alá konkrét adatok.

A cikkben leírtak alapvetően megfelelnek a valóságnak, de a tálalás módja és a szubjektív vélemények bevonása torzíthatja a képet. A cikkben leírtakból az a konklúzió vonható le, hogy Jonny Kim kiemelkedő életútja inspiráló lehet, de egyesek számára akár nyomasztó is lehet a magasra tett mérce miatt.

Az esemény – Kim űrutazása – valószínűleg pozitív hatással van az amerikai-ázsiai közösségre, de a cikkben felvetett kérdések rávilágítanak a sikerrel járó nyomásra és elvárásokra is. Ez a téma a magyar közéletben kevésbé releváns, de a sikeres emberekkel szembeni elvárások és a társadalmi nyomás kérdése általánosan érvényes lehet.

(Forrás: telex.hu)

Hirdetés

Technológia és Tudomány

Az Apple az iPhone-gyártást Indiába helyezheti át az Egyesült Államok számára

OkosHír: A Financial Times értesülései szerint az Apple azt tervezi, hogy 2026-ra az Egyesült Államok piacára szánt iPhone-ok teljes gyártását Kínából Indiába helyezi át. Az Engadget szerint a döntés hátterében az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi feszültségek és a Donald Trump által bevezetett vámok állnak.

Az Apple 2007 óta gyártja termékeinek nagy részét Kínában. A vállalat azzal számol, hogy az indiai gyártással elkerülheti a magasabb vámokat. Jelenleg az indiai áruk után 10 százalékos vámot kell fizetni az Egyesült Államokban, és az iPhone vámmentes. Ezzel szemben a kínai árukra kivetett vámok elérhetik a 145 százalékot, az elektronikai cikkek esetében pedig a 20 százalékot.

Az Apple 2017-ben kezdett iPhone-okat gyártani Indiában. 2023-ban a cég azt közölte, hogy három éven belül akár 50 millió iPhone-t is gyárthatnak az országban. A legfrissebb jelentések szerint a célkitűzés 60 millió darabra módosult, ami a jelenlegi termelés duplája lenne.

Április elején Donald Trump 90 napra felfüggesztette az USA által kivetett vámokat azon országok esetében, amelyek nem vezettek be ellenvámokat Amerikával szemben. Ez az intézkedés Indiára is vonatkozik. A 90 nap elteltével India ismét 26 százalékos vámokkal szembesülhet, ami az Egyesült Államok által eredetileg kivetett vám mértéke volt.

Korábbi hírek szerint az Apple 600 tonnányi, 1,5 millió darab iPhone-t szállított Indiából az USA-ba teherszállító repülőgépeken, hogy elkerülje a vámokat. A Reuters névtelenséget kérő forrásai szerint a cég Indiában növelte a termelést és a szállítás volumenét az Egyesült Államokba. Egy informátor azt állította, hogy az Apple lobbizott az indiai repülőtéri hatóságoknál a vámkezelési eljárás időtartamának csökkentése érdekében.

Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése

Az eredeti cikk a Financial Times és az Engadget értesüléseire hivatkozva mutatja be az Apple potenciális gyártásáthelyezését Indiába. A cikk említi Donald Trump szerepét a vámok bevezetésében, ami befolyásolhatta az Apple döntését. A cikkben szereplő állítások tényeken alapulnak, azonban a források megbízhatósága nem minden esetben ellenőrizhető. A cikk konklúziója, hogy az Apple a vámok elkerülése és a kedvezőbb indiai helyzet kihasználása érdekében helyezheti át a gyártást. Ez az esemény potenciálisan befolyásolhatja a nemzetközi kereskedelmi kapcsolatokat és az ellátási láncokat.

(Forrás: telex.hu)

Tovább

Technológia és Tudomány

A Lyme-kór tünetei antibiotikumos kezelés után is fennmaradhatnak a Northwestern Egyetem szerint

OkosHír: A Northwestern Egyetem közleménye szerint a Lyme-kór tünetei egyes esetekben a sikeres kezelés után is évekig fennállhatnak. A ScienceDaily által is közölt információk szerint ennek hátterében az állhat, hogy a szervezet a betegséget okozó baktérium maradványaira reagál. Egy 2022-es kutatás szerint a Lyme-kórban fertőzöttek 14 százalékánál jelentkezik antibiotikum-kezelés utáni Lyme-kór (Post Treatment Lyme Disease – PTLD). A Northwestern Egyetem kutatói szerint a Borrelia burgdorferi baktérium lebomlik a kezelés során, azonban sejtmembránjának maradványai a májban és az ízületekben megrekedhetnek. Brandon L. Jutras bakteriológus szerint hasonló mechanizmus állhat a hosszú-covid jelenség mögött is, bár a két betegséget eltérő kórokozók okozzák.

A legtöbb baktérium sejtmembránjában peptidoglikán található. Jutras leírása szerint ez az anyag védőrétegként veszi körül a baktériumokat. Sok antibiotikum, például a penicillin, ezt a peptidoglikánt támadja, mivel ez az anyag a baktériumokra jellemző és létfontosságú számukra.

A Lyme-kórt okozó baktérium esetében a peptidoglikán a kezelés után hetekig, hónapokig a szervezetben maradhat. A kutatók szerint ennek oka, hogy szerkezete módosul, és a baktérium sejthalála után a túlélő molekulák a májba kerülnek, amelyet a szerv a módosulás miatt nem képes lebontani. A módosulatlan peptidoglikán a kutatók szerint gyorsan kiürülne a szervezetből.

A kutatók véleménye szerint a PTLD kialakulásának kisebbik oka a fent említett folyamat. A nagyobb szerepet az játszhatja, hogy egyes betegek genetikailag hajlamosabbak a PTLD kialakulására. Az immunrendszer válaszreakciója egyénenként eltérő lehet: egyeseknél hevesebb immunválasz alakul ki, ami a tünetek súlyosbodásához vezethet, míg mások immunrendszere figyelmen kívül hagyja a megmaradt molekulákat.

Jutras szerint a tünetek kialakulásában nem a molekulák jelenléte a döntő, hanem az, hogy az egyén hogyan reagál a jelenlétükre.

Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése

Az eredeti cikk objektív hangvételre törekszik, de tartalmazhat enyhe sugalmazást a hosszú-covid és a Lyme-kór közötti párhuzam felállításával. A cikk főként tényszerű információkat közöl egy kutatás eredményeiről, azonban a következtetések egy része feltételezésen alapul, különösen a PTLD kialakulásának okaira vonatkozóan. Az állítások a Northwestern Egyetem kutatóinak véleményére és egy 2022-es kutatásra támaszkodnak. A cikk konklúziója, hogy a PTLD kialakulásában az immunrendszer egyéni reakciója kulcsfontosságú tényező lehet. Az esemény hatása a magyar közéletre közvetlenül nem értelmezhető, mivel a cikk orvosi témát dolgoz fel.

(Forrás: telex.hu)
Kép: Pexels.com

Tovább
Hirdetés
friss43 perce ago

Időjárás-előrejelzés: Napos idő várható, helyenként fagyveszéllyel

friss46 perce ago

Személyautó balesete Törökbálintnál: Négy sérült

friss1 órája ago

Vitézy Dávid bejegyzést tett közzé a Nagyvásárcsarnok állapotáról

friss1 órája ago

Jordan Bardella indulhat a francia elnökválasztáson, ha Marine Le Pen eltiltják

friss1 órája ago

Oroszország ukrán ügynököt gyanúsít egy tábornok halálával

friss1 órája ago

Báder János labdarúgó karrierje Kompolttól a Ferencvárosig, majd a Hevesi Brazil Csajokig

friss2 órája ago

Tűz ütött ki egy motorvonat motorterében Mezőtárkányban

friss2 órája ago

A Szegedi Nemzeti Színház bemutatta Tamási Áron Énekes madár című művének új verzióját

friss2 órája ago

MS mester műveiből nyílt kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában

friss2 órája ago

Kislány szorult az 1956-os emlékmű oszlopai közé Budapesten

friss2 órája ago

Ausztrál rádióállomás mesterséges intelligencia által generált DJ-t alkalmazott

friss3 órája ago

George Simion vezet a román elnökválasztási közvélemény-kutatásokban

friss3 órája ago

Verekedés történt egy incidens során, egy személyt őrizetbe vettek

friss3 órája ago

A Főkert adatokat közölt a klímaváltozás budapesti fákra gyakorolt hatásáról

friss3 órája ago

Az izraeli hadsereg azonosítatlan emberi maradványokat őriz a 2023. októberi támadás óta

friss4 órája ago

A Demokratikus Koalíció adósságamnesztiát javasol

friss4 órája ago

A Meta elbocsátásokat hajtott végre a Reality Labs részlegénél

friss4 órája ago

Gordon Brown panaszt tett a rendőrségen a Murdoch médiabirodalom ellen

friss4 órája ago

Raskó György a pártok közötti szerepekről nyilatkozott a közösségi médiában

friss5 órája ago

Készpénzzel Teli Zsákok Hullottak Egy Teherautóról Chicago Külvárosában

friss5 órája ago

Gyilkosság történt egy mecsetben La Grand-Combe-ban

friss5 órája ago

A japán rizspiaci helyzete: Áremelkedés és importnövekedés

friss6 órája ago

Oroszország elismerte észak-koreai katonák részvételét a Kurszk régióban zajló harcokban

friss6 órája ago

Radics Béla Józsefvárosi droghelyzetről számolt be

friss6 órája ago

Titanic-utastól származó levél rekordáron kelt el egy árverésen

Közélet1 napja ago

Jakupcsek lemondta a Női Sikernapon való részvételt Magyar Péter meghívása miatt

Közélet3 napja ago

Pankotai Lili 123 ezer forintos bírságot kapott egy tüntetés után

Hírek2 napja ago

Donald Trump Jr. találkozott Szijjártó Péterrel Budapesten

Közélet2 napja ago

Szentkirályi Alexandra kritikát fogalmazott meg Magyar Péter szereplésével kapcsolatban

Bulvár2 napja ago

Hadházy Ákos fotót posztolt ifjabb Mészáros Lőrincről

Belföld1 napja ago

A kórházi klímák leállása várható, haváriaalapot különítettek el

Hírek2 napja ago

Kövér László 11 millió forintra büntetett egy momentumos képviselőt

Hírek2 napja ago

Orbán Viktor nyilatkozata a Tisza Párt indulásáról a választásokon

Hírek1 napja ago

A Magyar Kétfarkú Kutya Párt önállóan indul a 2026-os választásokon

Hírek1 napja ago

Orbán Viktor nyilatkozata Ferenc pápa temetésén való részvétel előtt

Hírek2 napja ago

Bedő Dávid szerint a Momentum 2026 után valószínűleg nem lesz a parlament tagja

Hírek2 napja ago

Navracsics Tibor az Indexnek adott interjújában értékelte a Fidesz kétharmados felhatalmazását

Közélet3 napja ago

Orbán Viktor beszédet mondott Pilisvörösváron

Közélet1 napja ago

Hadházy Ákos feljelentést tesz a BRFK ellen a Kúriának bemutatott bizonyítékok miatt

Külföld2 napja ago

Trump szerint Oroszország engedményt tett azzal, hogy nem foglalta el egész Ukrajnát

Közélet1 napja ago

Az MNB feljelentést tett a Pallas Athéné Alapítvány ügyében

Hírek2 napja ago

Csányi Péter veszi át az OTP vezérigazgatói feladatait

Közélet3 napja ago

A honvédelmi miniszter faültetésen vett részt Szentesen

Külföld2 napja ago

Ukrajna ötpontos követeléseket terjesztett elő; Oroszország szerint a béketárgyalások folytatódnak

Külföld2 napja ago

Zelenszkij területi kérdések megvitatását helyezte kilátásba

Hírek3 napja ago

Lázár János pécsi fóruma: M6-M60, KRESZ és M9 tervek

Belföld1 napja ago

Kormányzati tárgyalások az amerikai nukleáris technológia magyarországi alkalmazásáról

Külföld2 napja ago

Trump nyilatkozata a Krím hovatartozásáról és az orosz-ukrán konfliktusról

Hírek2 napja ago

Putyin fogadta Donald Trump különmegbízottját a Kremlben

Hírek2 napja ago

KSH 2025 március: A születések száma csökkent, a halálozásoké nőtt Magyarországon

Népszerű