Közélet
A Fidesz-frakció módosítaná az Alaptörvényt a „fogyatékkal élők” kifejezés használatával kapcsolatban
OkosHír: A Fidesz frakciója kedden késő este Alaptörvény-módosítást nyújtott be, amelyben azt javasolják, hogy a jövőben a „fogyatékkal élők” helyett a „fogyatékossággal élők” kifejezés szerepeljen az Alaptörvényben. A módosítás a Fidesz Facebook-oldalán jelent meg. A javaslat emellett 23 törvényben is átírná a szóhasználatot.
Az Országgyűlés honlapján elérhető módosítás indoklása szerint a „fogyatékkal élő” kifejezés a köznyelvben elterjedt, de az Alaptörvény XV. cikk (5) bekezdésében jelenleg ez a megfogalmazás szerepel.
A Fidesz szerint a „fogyatékossággal élő” kifejezés pontosabban különíti el az egyént az állapotától, hangsúlyozva, hogy a fogyatékosság csak egy része az életének, és nem annak meghatározó eleme.
Gyene Piroska, az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége (ÉFOÉSZ) elnöke szerint a szervezetük eddig sem használta a „fogyatékkal élő” kifejezést. Véleménye szerint a „fogyatékkal élő” megfogalmazás a fogyatékot egyfajta veszteségként vagy hiányként mutatja be, míg a „fogyatékossággal élő” egy állapotra utal, ami kevésbé lehet megbélyegző.
Pordán Ákos, a KézenFogva Alapítvány ügyvezető igazgatója támogatja a módosítást, de úgy véli, hogy az egy régebbi vita része. Szerinte a „fogyatékkal élő” kifejezés inkább statisztikai célokra alkalmas, míg a „fogyatékos ember” jobban kifejezi, hogy személyekről van szó. Ugyanakkor elmondta, hogy a „fogyatékkal élő” kifejezés elterjedt a köznyelvben, de a pontos megfogalmazásnak továbbra is jelentősége van.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
Az eredeti cikk több ponton is érzelmi befolyásolásra törekedett, például a „helytelen szóhasználat” és az „emberközpontú megközelítés” kifejezésekkel, amelyek egyértelműen értékítéletet tartalmaznak. A cikk továbbá feltételezi, hogy a „fogyatékossággal élő” kifejezés automatikusan előnyösebb és elfogadottabb, anélkül, hogy ezt szélesebb körű kutatásokkal vagy forrásokkal támasztaná alá.
A cikkben szereplő állítások alapvetően megfelelnek a valóságnak abban a tekintetben, hogy a Fidesz valóban benyújtott egy ilyen módosítást, és a megkérdezett szakmai szervezetek képviselői támogatták azt. Azonban a cikk nem mutat be ellenvéleményeket vagy más szempontokat, ami torzíthatja a képet.
A cikkben leírtakból arra lehet következtetni, hogy a Fidesz a szóhasználat megváltoztatásával kívánja kifejezni a fogyatékossággal élők iránti elkötelezettségét és a társadalmi befogadás elősegítését. Az esemény várhatóan vitát generál majd a közvéleményben a helyes terminológia és a fogyatékossággal élők társadalmi megítélése kapcsán.
(Forrás: telex.hu)
Kép: KOcsis Máté/Facebook
Belföld
Szijjártó Péter moszkvai útján Gyurta Dániel is részt vett
OkosHír:
Szijjártó Péter külügyminiszter március 27-én Moszkvába utazott. Egy Facebook-posztból kiderült, hogy az úton Gyurta Dániel, volt olimpiai bajnok úszó is részt vett, aki korábban nagyköveti rangot kapott és 2019-ben Szijjártó főtanácsadója lett.
Gyurta Dániel egy Facebook-bejegyzésben arról írt, hogy szerinte a sportnak függetlennek kell lennie a világ politikai helyzetétől, és az orosz versenyzők integrálása fontos az olimpiai mozgalom számára. Bejegyzésében nem részletezte, hogy Moszkvában Szijjártó mellett kikkel és milyen témákról tárgyalt.
Az esemény kapcsán korábban megjelent cikkek:
- Szijjártónak nincs olyan, hogy túl korán, ha Moszkvába kell menni (Megjelent: március 26.)
- Nagyköveti rangot kapott Gyurta Dániel (Megjelent: 2022. november 23.)
- Szijjártó Péter főtanácsadója lett Gyurta Dániel (Megjelent: 2019. január 29.)
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
Az eredeti cikk több ponton is megkísérelhette befolyásolni az olvasót. Például, a „Kreml hagymakupolái előtt” megfogalmazás az orosz hatalom központjára helyezi a hangsúlyt, ami negatív konnotációt kelthet egyes olvasókban. A „kissé zavarosan fejtegetni” kifejezés Gyurta Dániel bejegyzésének hitelességét kérdőjelezi meg. A cikk továbbá kiemeli, hogy Gyurta nem közölte, kikkel és miről tárgyalt, ami hiányérzetet kelthet az olvasóban, sugallva, hogy valami nincs rendben.
A cikkben az a feltételezés jelenik meg következtetésként, hogy Gyurta Dániel bejegyzése zavaros és hiányos. Ez a feltételezés befolyásolhatja az olvasók véleményét Gyurta motivációiról és a moszkvai út céljáról.
A cikkben tett állítások megfelelnek a valóságnak abban a tekintetben, hogy Szijjártó Péter Moszkvába utazott, és Gyurta Dániel is részt vett az úton. Azonban a cikk hangvétele és a megfogalmazások módja befolyásolhatja az olvasók értelmezését.
A cikkben leírtakból arra lehet következtetni, hogy a kormányzat továbbra is fenntartja a kapcsolatot Oroszországgal, és Gyurta Dániel aktív szerepet játszik ebben a folyamatban.
Az esemény hatása a magyar közéletre abban állhat, hogy tovább polarizálja a társadalmat az Oroszországhoz való viszony kérdésében.
(Kép: Facebook/Daniel Gyurta Official)
Közélet
Rendőrségi intézkedések Hadházy Ákos tüntetésén
OkosHír: A rendőrség közlése szerint 2025 március 25-én, szerdán összesen 289 embert igazoltattak a Hadházy Ákos független képviselő által szervezett tüntetésen. 18 személlyel szemben közlekedési szabálysértés miatt feljelentést tettek, két embert igazoltatás megtagadása miatt állítottak elő, egy személyt pedig a közlekedési szabálysértés folytatása miatt. A Police.hu-n megjelent közlemény szerint a tüntetés résztvevői a Ferenciek terén 17 órától elfoglalták a Kossuth Lajos utca úttestjét, emiatt a rendőrség elterelte a forgalmat. A tüntetés végeztével a résztvevők a Szabadság, a Petőfi, az Erzsébet, majd a Margit híd úttestjét is elfoglalták rövidebb-hosszabb időre.
A közleményben említést tettek Szabó Bálint korábbi szegedi önkormányzati képviselő esetéről is, aki a Boráros térnél a Dunába ment. A Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság járőrhajójáról mentőövet dobtak neki, amit nem fogadott el. A rendőrök később a hajóba emelték, ekkor Szabó Bálint nem mutatott életjeleket, ezért megkezdték az újraélesztését. A mentőszolgálat a partra érve stabil állapotban vette át. Szabó Bálint ellen tiltott fürdőzés miatt szabálysértési eljárás indult.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság közölte, hogy elemzik a biztosítás során készült felvételeket, és vizsgálják a gyülekezési joggal való visszaélés, pirotechnikai termékkel kapcsolatos szabálysértés, valamint más esetleges jogsértések gyanúját.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
Az eredeti cikk tényeket közöl a rendőrségi intézkedésekről és egy incidensről, de a megfogalmazás bizonyos pontokon befolyásolhatta az olvasót. Például a „levonta a mérlegét” kifejezés sugalmazhatja, hogy a rendőrségi közlemény egy lezárás, értékelés. Szabó Bálint esetében a „direkt elúszott mellette” kifejezés feltételez egy szándékosságot, ami nem bizonyított. A cikkben szereplő állítások megfelelnek a valóságnak, amennyiben a rendőrségi közleményeket tükrözik. A rendőrségi vizsgálatok eredménye befolyásolhatja a jövőbeli tüntetések rendőri kezelését és a gyülekezési jog gyakorlásának megítélését.
-
Belföld3 napja
Magyar Péter kihívta egyéniben Orbán Viktort
-
Hírek2 napja
Vízirendőrök élesztették újra Szabó Bálintot a Dunában
-
Hírek3 napja
MNB: Változatlan maradt az alapkamat Varga Mihály elnöksége alatt
-
Hírek2 napja
EU-s jelentés: Drogmaradványok a szennyvízben, Budapest a ketaminfogyasztás élén
-
Gazdaság2 napja
Márciusban csökkent az amerikai fogyasztói bizalom
-
Technológia és Tudomány2 napja
Az MVM 10 MW-os energiatárolót épít Sopronkövesd-Nagylózs térségében
-
Belföld2 napja
Toroczkai László a mezőgazdaság fontosságáról beszélt Tatabányán
-
friss2 napja
ÁSZ-jelentés: Eltérés a tervezet és a nyilvános verzió között az MNB-alapítvány ügyében