Közélet
Novák Előd parlamenti kérdést nyújtott be a digitális állampolgárságról
OkosHír: Novák Előd, a Mi Hazánk alelnöke parlamenti kérdést intézett Orbán Viktor miniszterelnökhöz a digitális állampolgársággal (DÁP) kapcsolatban.
Novák Előd a kérdésében megfogalmazta, hogy a DÁP személyazonosító funkciójával kapcsolatosan ellentmondásos információk jelentek meg. Állítása szerint, bár az IdomSoft, a fejlesztő cég, azt kommunikálta, hogy a regisztráció és az azonosítás problémamentes, a valóságban a folyamatok során számos nehézség merül fel.
A politikus szerint a DÁP használhatósága korlátozott. Példaként említette, hogy bár a rendőrség elfogadja az alkalmazásban lévő QR-kódot igazoltatáskor, a MÁV nem fogadja el jegyvásárláskor, például a nyugdíjas kedvezmény igazolására. Hozzátette, hogy a piaci szereplők körében is eltérő a helyzet: a Fővárosi Vízművek és az MVM csatlakozott a rendszerhez, de más szolgáltatók nem.
Novák Előd felhívta a figyelmet arra, hogy a DÁP jövőjével kapcsolatban gyakran bizonytalan időhatározók szerepelnek, mint például „talán”, „várható”, „esetleg”, „elvileg”. A politikus kérdést intézett a miniszterelnökhöz a rendszer hitelességéről, valamint arról, hogy a pedagógusok és honvédelmi alkalmazottak számára bevezetett kötelező használaton kívül milyen más területeken tervezik kötelezővé tenni a DÁP-ot vagy az Ügyfélkapu+ felhasználói fiókot.
Novák Előd szerint a kormány a korábbi kérdésre adott válaszában a felelősség áthárítására törekedett, amikor azt állította, hogy a digitalizáció az Európai Unió rendelete miatt következik be. A politikus ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy az EU csak lehetőséget biztosított a kormánynak, nem tette kötelezővé a DÁP bevezetését a pedagógusok és a honvédelmi alkalmazottak számára.
A politikus megkérdezte, hogy miért erőltetik a társadalomra a DÁP-ot, és mikor fogja azt például a MÁV elfogadni.
A Mi Hazánk párt folytatja a DÁP elleni tiltakozó aláírásgyűjtését.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
- Az eredeti cikk nyelvi eszközökkel való hatásgyakorlása: Az eredeti cikk retorikai kérdéseket és negatív konnotációjú kifejezéseket használt („erőltetik”, „kísérleti szoftverek”), hogy a digitális állampolgársággal szembeni ellenérzéseket erősítse. A „kutya vacsorájához” hasonlítás leértékelő célzatú.
- Feltételezések következtetésként: A cikk feltételezi, hogy a DÁP bevezetése „erőltetés”, és párhuzamot von a „kísérleti vakcinák” és a „kísérleti szoftverek” között, ami nem feltétlenül megalapozott következtetés.
- A cikkben tett állítások valóságtartalma: A cikkben szereplő állítások egy része (pl. a MÁV általi elutasítás, a szolgáltatók eltérő hozzáállása) tényként kezelhető, de a DÁP „erőltetésére” és „kísérleti” jellegére vonatkozó állítások véleményként értelmezhetők.
- Konklúzió: A cikk arra a konklúzióra jut, hogy a digitális állampolgárság bevezetése problémás, és a kormányzat felelőssége, hogy ezt a rendszert a társadalomra „erőlteti”.
- Hatás a magyar közéletre: Az esemény tovább polarizálhatja a közvéleményt a digitalizációval és a kormányzati intézkedésekkel kapcsolatban.
(Kép: Novák Előd/Facebook)
Belföld
Szijjártó Péter moszkvai útján Gyurta Dániel is részt vett
OkosHír:
Szijjártó Péter külügyminiszter március 27-én Moszkvába utazott. Egy Facebook-posztból kiderült, hogy az úton Gyurta Dániel, volt olimpiai bajnok úszó is részt vett, aki korábban nagyköveti rangot kapott és 2019-ben Szijjártó főtanácsadója lett.
Gyurta Dániel egy Facebook-bejegyzésben arról írt, hogy szerinte a sportnak függetlennek kell lennie a világ politikai helyzetétől, és az orosz versenyzők integrálása fontos az olimpiai mozgalom számára. Bejegyzésében nem részletezte, hogy Moszkvában Szijjártó mellett kikkel és milyen témákról tárgyalt.
Az esemény kapcsán korábban megjelent cikkek:
- Szijjártónak nincs olyan, hogy túl korán, ha Moszkvába kell menni (Megjelent: március 26.)
- Nagyköveti rangot kapott Gyurta Dániel (Megjelent: 2022. november 23.)
- Szijjártó Péter főtanácsadója lett Gyurta Dániel (Megjelent: 2019. január 29.)
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
Az eredeti cikk több ponton is megkísérelhette befolyásolni az olvasót. Például, a „Kreml hagymakupolái előtt” megfogalmazás az orosz hatalom központjára helyezi a hangsúlyt, ami negatív konnotációt kelthet egyes olvasókban. A „kissé zavarosan fejtegetni” kifejezés Gyurta Dániel bejegyzésének hitelességét kérdőjelezi meg. A cikk továbbá kiemeli, hogy Gyurta nem közölte, kikkel és miről tárgyalt, ami hiányérzetet kelthet az olvasóban, sugallva, hogy valami nincs rendben.
A cikkben az a feltételezés jelenik meg következtetésként, hogy Gyurta Dániel bejegyzése zavaros és hiányos. Ez a feltételezés befolyásolhatja az olvasók véleményét Gyurta motivációiról és a moszkvai út céljáról.
A cikkben tett állítások megfelelnek a valóságnak abban a tekintetben, hogy Szijjártó Péter Moszkvába utazott, és Gyurta Dániel is részt vett az úton. Azonban a cikk hangvétele és a megfogalmazások módja befolyásolhatja az olvasók értelmezését.
A cikkben leírtakból arra lehet következtetni, hogy a kormányzat továbbra is fenntartja a kapcsolatot Oroszországgal, és Gyurta Dániel aktív szerepet játszik ebben a folyamatban.
Az esemény hatása a magyar közéletre abban állhat, hogy tovább polarizálja a társadalmat az Oroszországhoz való viszony kérdésében.
(Kép: Facebook/Daniel Gyurta Official)
Közélet
Rendőrségi intézkedések Hadházy Ákos tüntetésén
OkosHír: A rendőrség közlése szerint 2025 március 25-én, szerdán összesen 289 embert igazoltattak a Hadházy Ákos független képviselő által szervezett tüntetésen. 18 személlyel szemben közlekedési szabálysértés miatt feljelentést tettek, két embert igazoltatás megtagadása miatt állítottak elő, egy személyt pedig a közlekedési szabálysértés folytatása miatt. A Police.hu-n megjelent közlemény szerint a tüntetés résztvevői a Ferenciek terén 17 órától elfoglalták a Kossuth Lajos utca úttestjét, emiatt a rendőrség elterelte a forgalmat. A tüntetés végeztével a résztvevők a Szabadság, a Petőfi, az Erzsébet, majd a Margit híd úttestjét is elfoglalták rövidebb-hosszabb időre.
A közleményben említést tettek Szabó Bálint korábbi szegedi önkormányzati képviselő esetéről is, aki a Boráros térnél a Dunába ment. A Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság járőrhajójáról mentőövet dobtak neki, amit nem fogadott el. A rendőrök később a hajóba emelték, ekkor Szabó Bálint nem mutatott életjeleket, ezért megkezdték az újraélesztését. A mentőszolgálat a partra érve stabil állapotban vette át. Szabó Bálint ellen tiltott fürdőzés miatt szabálysértési eljárás indult.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság közölte, hogy elemzik a biztosítás során készült felvételeket, és vizsgálják a gyülekezési joggal való visszaélés, pirotechnikai termékkel kapcsolatos szabálysértés, valamint más esetleges jogsértések gyanúját.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
Az eredeti cikk tényeket közöl a rendőrségi intézkedésekről és egy incidensről, de a megfogalmazás bizonyos pontokon befolyásolhatta az olvasót. Például a „levonta a mérlegét” kifejezés sugalmazhatja, hogy a rendőrségi közlemény egy lezárás, értékelés. Szabó Bálint esetében a „direkt elúszott mellette” kifejezés feltételez egy szándékosságot, ami nem bizonyított. A cikkben szereplő állítások megfelelnek a valóságnak, amennyiben a rendőrségi közleményeket tükrözik. A rendőrségi vizsgálatok eredménye befolyásolhatja a jövőbeli tüntetések rendőri kezelését és a gyülekezési jog gyakorlásának megítélését.
-
Belföld3 napja
Magyar Péter kihívta egyéniben Orbán Viktort
-
Hírek2 napja
Vízirendőrök élesztették újra Szabó Bálintot a Dunában
-
Hírek3 napja
MNB: Változatlan maradt az alapkamat Varga Mihály elnöksége alatt
-
Hírek2 napja
EU-s jelentés: Drogmaradványok a szennyvízben, Budapest a ketaminfogyasztás élén
-
Technológia és Tudomány2 napja
Az MVM 10 MW-os energiatárolót épít Sopronkövesd-Nagylózs térségében
-
Belföld2 napja
Toroczkai László a mezőgazdaság fontosságáról beszélt Tatabányán
-
Gazdaság2 napja
Márciusban csökkent az amerikai fogyasztói bizalom
-
friss2 napja
ÁSZ-jelentés: Eltérés a tervezet és a nyilvános verzió között az MNB-alapítvány ügyében