Technológia és Tudomány
Alternatív energiatárolási megoldások megjelenése a lítiumfüggőség csökkentésére
OkosHír: A lítiumalapú akkumulátorok dominálják az energiatárolók piacát, ahol Kína jelentős szerepet tölt be a lítiumfinomítási kapacitás 60%-ával. Ez a helyzet potenciálisan kereskedelmi korlátozásokhoz, exporttilalmakhoz vagy ármanipulációhoz vezethet. Kína korábban már alkalmazott exportkorlátozásokat gallium és germánium esetében.
Bár a nyugati országokban a helyi gyártási kapacitások létrehozása felgyorsulhat, ez időt és tőkét igényel. Emellett felmerül a digitális manipuláció lehetősége a külföldi (főleg kínai) szállítók által készített akkumulátor-rendszerekben, és általában az „okos” energiarendszerekben. Az USA egyes katonai bázisain kitiltották a CATL akkumulátorokat a felmerült kockázatok miatt.
A megújuló energiaforrások növekvő szerepe miatt az energiahatékonyság és az ellátásbiztonság érdekében fontos a megtermelt energia hatékony tárolása. Az energiatárolási megoldások fejlesztése hozzájárulhat a hálózati stabilitás fenntartásához és az energiafüggetlenség növeléséhez.
A kormányok és iparági szereplők számára egyre fontosabb lehet az energiatárolási portfóliójuk diverzifikálása, különböző technológiák bevonásával. Ezáltal változatosabbá válhatnak az eszközök beszerzési forrásai és csökkenhet a nyersanyagok terén a függőség, ami mérsékelheti az ellátásbiztonsági és geopolitikai kockázatokat.
Bár a lítiumion-alapú akkumulátorok a legelterjedtebbek, alternatív technológiák is megjelennek, különösen a hosszabb, 4–10 órát meghaladó tárolási igények esetén. Az UBS Bank szakértői szerint legalább 17 alternatív megoldás létezik az energiatárolók piacának diverzifikálására.
Az energiatárolási megoldások két fő csoportra oszthatók:
- Mechanikai energiatárolási módszerek: Ezek a módszerek a mechanikai energiát alakítják át elektromos energiává.
- Elektrokémiai energiatárolási módszerek: Ezek a módszerek nem lítiumion-alapú technológiát alkalmaznak.
A hidrogénes energiatárolás során a felesleges villamos energiát vízbontás révén hidrogén előállítására használják. A hidrogént tárolják, majd szükség esetén tüzelőanyag-cellákban vagy gázturbinákban elégetve újra villamos energiává alakítják.
A hidrogén nagy mennyiségben és hosszú ideig tárolható, és helyben megtermelhető. Azonban előállításának, tárolásának és visszaalakításának teljes energiaveszteségét is figyelembevéve a hatásfoka alacsonyabb (körülbelül 40-70%). A zöld hidrogén gyártása drága és vízigényes, emellett a hidrogén gyúlékony gáz. A jövőben valószínűleg inkább nehezen elektrifikálható szektorokban (ipar, repülés, hajózás) fog teret nyerni, mintsem az áramhálózati energiatárolásban.
Bár az alternatív energiatárolási technológiák fejlődnek, széles körű elterjedésüket akadályozza a meglévő ipari ökoszisztéma. A lítiumion-akkumulátorok gyártásához és felhasználásához kiépült egy globális ellátási lánc. Az új technológiáknak fel kell építeniük az alapanyag-ellátásukat és a gyártási kapacitásaikat, és bizonyítaniuk kell, hogy képesek stabil, skálázható és költséghatékony alternatívát nyújtani. A nagy energiatárolási beruházások hosszú távú megtérülést igényelnek, ami miatt a befektetők és a kormányok a meglévő megoldásokra támaszkodnak.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
Az eredeti cikk nyelvi eszközökkel igyekszik hangsúlyozni Kína domináns szerepét az energiatárolásban, és az ebből fakadó potenciális kockázatokat. A „geopolitikai feszültségekhez vezethet”, „gazdasági erőfölényével élt”, „aggódnak” kifejezések érzelmi töltettel bírnak, és a kínai függőség negatív következményeit sugallják. A cikkben szerepel egy feltételezés, miszerint a kínai akkumulátorokba digitális manipulációra nyílhat lehetőség, de ezt nem támasztja alá konkrét bizonyíték. A cikk konklúziója, hogy diverzifikálni kell az energiatárolási portfóliót, és alternatív technológiákra van szükség a lítiumfüggőség csökkentése érdekében. Az esemény hatással lehet a magyar közéletre, mivel az energiafüggetlenség kérdése Magyarország számára is fontos, és az alternatív energiatárolási megoldások fejlesztése hozzájárulhat az ország energiaellátásának biztonságához.
Technológia és Tudomány
DESI: A sötét energia gyengülését mutató megfigyelések
OkosHír: A Kitt Peak Nemzeti Obszervatórium DESI (Dark Energy Spectroscopic Instrument) nevű műszerének adatai arra utalnak, hogy a sötét energia, amely az univerzum tágulását befolyásolja, gyengülhet. Az eredmények értelmezése az univerzum evolúciójára vonatkozó jelenlegi elméletek felülvizsgálatát teheti szükségessé. A sötét energiát az 1990-es évek végén fedezték fel, amikor a csillagászok távoli szupernóva-robbanásokat tanulmányozva azt találták, hogy az univerzum tágulása gyorsul. A korábbi feltételezések szerint a gravitáció lassítja a tágulást. A gyorsuló tágulás magyarázatára vezették be a sötét energia fogalmát.
A korábbi elméletek a sötét energiát állandónak tekintették, ami arra a következtetésre vezetett, hogy az univerzum egy „nagy fagyás” állapotba jut, ahol a galaxisok közötti távolságok olyan nagyok lesznek, hogy a fény sem képes áthidalni azokat.
Az Amerikai Fizikus Társaság találkozóján bemutatott új eredmények szerint, ha a sötét energia gyengül, és negatívvá válik, az univerzum a „fordított ősrobbanás” felé haladhat.
A DESI 5000 száloptikát használ a kozmosz feltérképezésére. A kutatók 15 millió galaxis felmérése alapján készítették el az univerzum eddigi legrészletesebb háromdimenziós térképét. A teleszkóp méri a távoli galaxisok által kibocsátott fény vöröseltolódását, ami a fény hullámhosszának megnyúlását jelenti az univerzumon való áthaladás során. Ebből a kutatók következtetéseket vonhatnak le az univerzum tágulásának mértékére és annak változásaira vonatkozóan.
A Kitt Peak Nemzeti Obszervatórium eredményeit a fizikusok egy része szkepticizmussal fogadja. Mustapha Ishak-Boushaki, a Texasi Egyetem kutatója szerint az eredmények nem érik el az 5 szigma statisztikai szintet, hanem legfeljebb 4,2 szigmásak. Ennek ellenére egyes tudósok elfogadhatónak tartják az új elméletet.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
- Az eredeti cikk több helyen is élénk, érzelmileg túlfűtött nyelvezetet használt, például a „titokzatos erő” kifejezés a sötét energiára, vagy a „felülírják ezt a forgatókönyvet” megfogalmazás. Ezek a kifejezések dramatizálják a felfedezést, és befolyásolhatják az olvasó véleményét.
- A cikkben következtetésként tálalt feltételezések szerepelnek, például az, hogy a sötét energia gyengülése automatikusan a „fordított ősrobbanáshoz” vezet. Ez egy lehetséges forgatókönyv, de nem az egyetlen lehetséges következmény.
- A cikkben tett állítások nagyrészt megfelelnek a valóságnak, amennyiben a DESI projekt eredményeit és az azokból levont következtetéseket tükrözik. Azonban fontos megjegyezni, hogy a tudományos eredmények értelmezése folyamatosan változhat, és a jelenlegi következtetések a jövőben módosulhatnak.
- A cikkben leírtakból az a konklúzió vonható le, hogy a sötét energiával kapcsolatos jelenlegi ismereteink felülvizsgálatra szorulhatnak. Az új adatok arra utalnak, hogy a sötét energia nem feltétlenül állandó, és ez a felfedezés új kutatásokhoz és elméletekhez vezethet.
- Az esemény hatása a magyar közéletre közvetlenül nem jelentős, de a tudományos eredmények népszerűsítése hozzájárulhat a tudományos gondolkodás elterjedéséhez és a természettudományos oktatás fontosságának hangsúlyozásához.
Technológia és Tudomány
Kiberbiztonsági figyelmeztetés: Signal
OkosHír: Az ukrán CERT-UA (Computer Emergency Response Team of Ukraine) közleményt adott ki, mely szerint ebben a hónapban kiber támadások kezdődtek, amelyek a Signal üzenetküldő platformot használják. A támadók Signal üzeneteken keresztül terjesztenek kártékony szoftvereket, amelyek archivált fájlok formájában érkeznek, és megbeszélésekről szóló jelentéseknek vannak álcázva.
A CERT-UA szerint egyes üzenetek a célpontok ismerőseinek fiókjairól érkeznek, ami növelheti a mellékletek megnyitásának valószínűségét.
A kártékony archívumok egy PDF fájlt és egy futtatható állományt tartalmaznak. A PDF fájl célja, hogy rávegye a felhasználót a futtatható állomány elindítására. A futtatható állomány a DarkTortilla nevű cryptor/loader, amely a futtatás során visszafejti és végrehajtja a Dark Crystal RAT (DCRAT) nevű távoli hozzáférést biztosító trójai programot.
A CERT-UA a támadásokat az UAC-0200 jelű fenyegetéscsoporthoz köti, amely a szervezet szerint 2024 júniusa óta használja a Signal platformot hasonló támadásokhoz.
A Google Threat Intelligence Group (GTIG) 2025 februárjában közölte, hogy orosz hackerek a Signal „Linked Devices” funkcióját kihasználva szereztek jogosulatlan hozzáférést felhasználói fiókokhoz.
A CERT-UA és a GTIG szakértői azt javasolják a Signal felhasználóknak, hogy kapcsolják ki az automatikus fájlletöltést, és legyenek óvatosak a mellékleteket tartalmazó üzenetekkel. Javasolják továbbá a kapcsolt eszközök listájának rendszeres ellenőrzését, a kétfaktoros hitelesítés engedélyezését, és a Signal alkalmazás legfrissebb verziójának használatát.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
Az eredeti cikk elsősorban tényszerű információkat tartalmaz a CERT-UA közleményére és a GTIG jelentésére alapozva. Az „áldozatok” szó használata enyhe érzelmi töltetet hordoz, de összességében a cikk igyekszik objektív maradni. A cikkben tett állítások a CERT-UA és a GTIG jelentésein alapulnak, így feltételezhetően megfelelnek a valóságnak, bár a jelentések független megerősítése nélkül ez nem bizonyítható teljes mértékben.
A cikkből az a konklúzió vonható le, hogy a Signal üzenetküldő platformon keresztül terjedő kártékony szoftverek potenciális veszélyt jelentenek a felhasználókra nézve, különösen Ukrajnában. A támadások célja a távoli hozzáférés megszerzése a felhasználók eszközeihez.
Ez az esemény rávilágít a kiberbiztonsági fenyegetések folyamatos fejlődésére és a felhasználók tudatosságának fontosságára a digitális kommunikációs platformokon. A sikeres támadások alááshatják a bizalmat a digitális kommunikációban és potenciálisan komoly adatvédelmi incidensekhez vezethetnek.
-
Hírek1 napja
Orbán Balázs szerint az MNB alapítványok ügyében a felelősség a korábbi jegybanki vezetést terheli
-
Hírek3 napja
Bayer Zsolt reagált a parlamenti akcióra, a Momentum válaszolt
-
Hírek1 napja
Szentkirályi Alexandra nyilatkozata a fővárosi droghasználatról
-
Hírek1 napja
Deutsch Tamás a 2026-os uniós költségvetés tervezetéről nyilatkozott
-
Külföld2 napja
Törökországban 37 embert vettek őrizetbe közösségi média bejegyzések miatt
-
Közélet2 napja
Mészáros Lőrinc cégei 1000 milliárd forint feletti értékben nyertek közbeszerzéseket két év alatt
-
Hírek2 napja
Az Európai Bizottság vizsgálja a magyar szuverenitásvédelmi törvényt
-
Külföld2 napja
Zelenszkij Finnországban tárgyalt a tűzszüneti javaslatról