Közélet
AI-generált fotó kapott különdíjat Novák Előd kismama-szépségversenyén

Egy mesterséges intelligencia által generált kép különdíjat nyert egy kismama-szépségversenyen, amelyet Novák Előd szervezett. A díjazottakat egy Blikk-cikk mutatta be. A fotó többek számára gyanúsnak tűnt a Blikk cikkében való megjelenése után. A 24.hu által végzett ellenőrzések szerint a kép nagy valószínűséggel mesterséges intelligencia által generált.
A képet beküldő személyazonossága is kérdéseket vetett fel, mivel a beküldő X-profilja alapján feltételezhető, hogy a kép beküldésével a versenyzőket kívánta lejáratni.
A szervezők a fotót eltávolították a díjazottak közül. Novák Előd közlése szerint az érintett nem kapott pénzt vagy oklevelet, mivel a kép ellenőrzése még folyamatban volt. Novák Előd azt állítja, hogy a beküldő nem küldte be a kép nagyobb felbontású eredetijét, és azt állította, hogy csak kisebb képszerkesztési munkálatokat végeztek a képen.
Elemzés
Az eredeti cikk több ponton is érzelmi hatást gyakorolhatott az olvasóra. A „trollprofil” kifejezés negatív felhangot ad a beküldő személyének, míg a „Novák Elődék” megfogalmazás a szervező személyére irányítja a figyelmet, ami politikai konnotációt hordozhat. A „kismama-szépségverseny” kifejezés önmagában is tartalmazhat szubjektív értékítéletet, mivel a szépségideálok megítélése eltérő lehet.
A cikk következtetésként tálalt feltételezéseket is tartalmaz. Például, a kép gyanússágának említése után a cikk azt sugallja, hogy a beküldő szándékosan akarta lejáratni a versenyt. Ez a feltételezés azonban nem feltétlenül megalapozott, és más magyarázatok is lehetségesek.
A cikkben tett állítások valóságtartalma részben ellenőrizhető. A kép mesterséges intelligencia által generált jellege valószínűsíthető a 24.hu által végzett ellenőrzések alapján. Novák Előd állításai a kép beküldőjével kapcsolatban azonban nem ellenőrizhetők teljes mértékben, mivel azok a felek közötti kommunikáción alapulnak.
A cikkben leírtakból arra a konklúzióra lehet jutni, hogy a szervezők nem voltak elég körültekintőek a díjazott képek kiválasztásakor, és hogy a mesterséges intelligencia által generált képek egyre nagyobb kihívást jelentenek a valóság és a fikció megkülönböztetésében.
Az esemény hatása a magyar közéletre valószínűleg korlátozott lesz. Az eset rávilágíthat a mesterséges intelligencia által generált tartalmak veszélyeire, és felhívhatja a figyelmet a képek eredetiségének ellenőrzésére.
(Forrás: 444.hu)
Kép: Blikk/24.hu
Közélet
Az USA felülvizsgálja a Szabad Európa Rádió finanszírozását
OkosHír: A Trump adminisztráció leállítja a Szabad Európa Rádió/Szabadság Rádió, az Amerika Hangja és a Szabad Ázsia Rádió finanszírozását a U.S. Agency for Global Media (USAGM) keresztül. A Szabad Európa Rádiót és testvérszervezetét, a Szabadság Rádiót az amerikai kormány hozta létre a hidegháború idején. A cél az volt, hogy híreket és információkat sugározzon Kelet-Európába, Közép-Ázsiába és a Közel-Keletre azokban az országokban, ahol a kormányok korlátozzák az információkhoz való hozzáférést.
A Szabad Európa Rádió 2020-ban újraindult Magyarországon online újságként, több mint 20 év szünet után. Csák Gyula, a magyar kiadás vezetője akkor azt nyilatkozta, hogy a Szabad Európa célja, hogy független, közszolgálati tartalmat biztosítson azokban az országokban, ahol az amerikai kongresszus ezt szükségesnek ítéli.
A Szabad Európa Rádió Magyarországon nyilvánosságra hozott felvételeket, melyeken Bende Balázs, az MTVA akkori vezető szerkesztője állítólag arról beszélt, hogy a közmédiában nem az ellenzéket támogatják.
Oroszországban a Szabad Európa Rádiót nem kívánatos szervezetnek minősítették. Fehéroroszországban pedig büntetés fenyegeti azokat, akik előfizetnek a rádióra.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
Az eredeti cikk több ponton is elfogultnak tekinthető. Az „Trumpék nem finanszírozzák tovább” címke lekezelő és nem semleges. Az „Trump már az első ciklusában is összetűzésbe került” mondat negatív konnotációt hordoz. A „gyorsan döntésre vitte a dolgot” kifejezés sugalmazza, hogy Trump hirtelen és meggondolatlanul cselekedett. A cikk kiemeli a Szabad Európa Rádió által nyilvánosságra hozott, az MTVA-val kapcsolatos felvételeket, ami arra utalhat, hogy a cikk támogatja a rádió tevékenységét. A cikk konklúziója, hogy a Trump adminisztráció negatívan viszonyul a Szabad Európa Rádióhoz, ami nem feltétlenül tükrözi a teljes képet. Az esemény hatása a magyar közéletre nem közvetlen, de befolyásolhatja a médiumokhoz való hozzáférést és a tájékoztatás sokszínűségét.
(Forrás: 444.hu)
Kép: Szabad Európa/Facebook
Közélet
Toroczkai László beszédet mondott március 15-én a Pilvax közben
OkosHír: Március 15-én a Mi Hazánk Mozgalom rendezvényt tartott a Pilvax közben. A rendezvényen Toroczkai László, a párt elnöke beszédet mondott, melyen a résztvevők számát a cikk nem pontosítja, de „párszáz fő”-re becsüli. Toroczkai László a beszédében megköszönte a jelenlévőknek a részvételt. A beszéd témái között szerepelt a közöny kérdése, melyet a legnagyobb ellenségnek nevezett. A pártelnök véleménye szerint a közöny az, ami miatt sokan nem vesznek részt a közéletben, mert úgy gondolják, nem tudnak változtatni semmin.
A cikk szerint a Mi Hazánk Mozgalom támogatottsága a legutóbbi felmérések szerint éppen eléri a parlamenti bejutási küszöböt. A cikk megemlíti, hogy a Fidesz átvehetett programpontokat a Mi Hazánk Mozgalomtól. A cikk utal Magyar Péter és a Tisza Párt megjelenésére is a politikai színtéren.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
Az eredeti cikk több ponton is érzelmi befolyásolásra törekedett. Például a „rögös utat járják” kifejezés a Mi Hazánk szimpatizánsaira vonatkozóan, vagy a „szirénhangok, amelyek a könnyebb utat ígérik” megfogalmazás, amely a politikai ellenfelekre utalhat. A cikkben szereplő „legradikálisabb jobboldali párt” jelző a Mi Hazánkra vonatkozóan nem objektív, hanem egy véleményt tükröz.
A cikkben szerepel egy feltételezés, miszerint Toroczkai László beszéde nem volt előre megírva, ez azonban nem bizonyított tény, csupán a cikk írójának feltételezése. A cikkben az a kijelentés, hogy „soha nem féltünk tőlük”, mint érv arra, hogy az oszmánok, oroszok és labancok nem voltak a magyarok igazi ellenségei, problematikus, mert a félelem hiánya nem zárja ki az ellenséges viszonyt.
A cikkből arra lehet következtetni, hogy a Mi Hazánk Mozgalom igyekszik megtartani szavazóbázisát a politikai színtér változásai közepette. Az esemény hatása a magyar közéletre a jövőben válik láthatóvá, attól függően, hogy a párt milyen mértékben tudja megőrizni vagy növelni támogatottságát.
(Forrás: 444.hu)
Kép: Mi Hazánk Mozgalom/Facebook
-
Közélet2 napja
Sajtótájékoztató: Politikai vihart kavart Magyar Péter neve az EP határozaton
-
Közélet2 napja
Kormányinfó: „Szörnyű, ahogy Brüsszel működik, de Magyarország esetében jóval több érv szól az uniós tagság mellett, mint ellene”
-
Közélet1 napja
Szalay-Bobrovniczky: Magyarországnak fel kell készülnie a szabadság árára
-
Bulvár2 napja
TV2 módosítja a Hunyadi sorozat adását március 15-én
-
Hírek2 napja
Pankotai Lili pert nyert volt gimnáziuma ellen másodfokon
-
Hírek2 napja
A BND 2020-ban laboratóriumi balesetre utaló következtetéseket vont le a COVID-19 eredetével kapcsolatban
-
Hírek2 napja
Szijjártó Péter a „színes forradalmakról” és Szerbiáról nyilatkozott
-
Hírek3 napja
Jogászok véleménye a Fidesz állampolgárság felfüggesztésére vonatkozó tervéről