Gazdaság
Tiszta.AI: Magyarország gazdasági kilátásai: Előrejelzések és valóság
- 1. Az Európai Bizottság (EB) 2024-re 0,6%-os, 2025-re 1,8%-os GDP-növekedést jósol Magyarországnak, jelentősen elmaradva a kormány 3-6%-os céljától.
- 2. A kormány 2025-re 3,4%-os GDP-növekedést és 3,9%-os fogyasztásnövekedést tervez.
- 3. Az EB előrejelzése szerint a fogyasztás marad a növekedés fő motorja, de a beruházások gyengék.
- 4. Az export visszaesett a gyenge külföldi kereslet miatt, míg az import nő a belső kereslet fellendülése következtében.
- 5. Az államháztartási hiány magas marad, az államadósság pedig csak 2026-ra csökken minimálisan.
- 6. A munkanélküliségi ráta 2024 második negyedévében 4,5%-ra emelkedett, de a gazdasági fellendüléssel csökkenni fog.
- 7. Az infláció 2023-ban 17% volt, de 2024 szeptemberére 3%-ra csökkent, és tovább mérséklődni fog.
- 8. A magyar gazdaság 2024 harmadik negyedévében 0,7%-kal zsugorodott, ami technikai recessziót jelent.
- 9. A gyenge gazdasági teljesítmény a lakosság bizalmatlanságának és a beruházási kedv hiányának tudható be.
- 10. A gazdasági helyzet a 2026-os választások eredményét is befolyásolhatja.
Források és véleménybefolyásoló szavak:
portfolio.hu:
“Kiábrándító”, “szerény”, “elmarad”, “magas marad”, “emelkedik”.
444.hu:
“Fantasztikus”, “csodavárás”, “letöri”, “drasztikusan rontotta”, “pocsék”, “leszakad”, “merőben más”, “kockázatként nevezték meg”, “laza költségvetési politika”, “bérnyomás”. “jolly joker”, “megbicsaklik”.
telex.hu: “Jelentősen”, “visszaesett”, “magas marad”, “minimálisan”, “nominálisan továbbra is magas”, “kiugróan gyenge”, “pesszimistább”, “gyenge teljesítményt”.
(A kép forrása: Pexels.com)
Tetszett a cikkünk?
Az Okoshír 2024 novemberében azzal a céllal indult, hogy egy új, tiszta hangot képviseljen a magyar médiában.
A három alapító a kezdetektől fogva, főállás mellett, önerőből készíti a tartalmakat.
Mégis, az Okoshír rengeteg interjút, beszámolót és hírt szállít az olvasóknak.
Ahhoz, hogy még több emberhez eljuthassunk, és magasabb minőségben még több interjút készíthessünk, kérjük, támogass minket!
👉 Támogasd az Okoshírt itt!
Gazdaság
Pénzügyminisztériumi rendelet szabályozza az önkormányzati iparűzésiadó-többlet befizetését
A Magyar Közlönyben megjelent jogszabály értelmében az érintett önkormányzatoknak 2026. június 30-ig kell rendezniük a 2025-ös évre vonatkozó iparűzésiadó-többlet befizetését. A minisztérium társadalmi egyeztetést követően véglegesítette a rendeletet, amely meghatározza az elvonások pontos mértékét és a kötelezettek körét.
A fizetési kötelezettség megoszlása
Az ország 854 önkormányzata közül 652 mentesül a befizetés alól. A rendelet alapján összesen 202 településnek kell befizetnie az összesen 5,8 milliárd forintnyi többletet. A szabályozás kiemelten kezeli a nagyobb közigazgatási egységeket, így Budapest és a megyei jogú városok esetében nem keletkezik fizetési kötelezettség.
A listát Kazincbarcika vezeti 787,6 millió forintos befizetési kötelezettséggel, amelyet Berente követ 469,5 millió forinttal. A harmadik helyen Vecsés áll 185 millió forinttal, míg a lista végén Balatonfüred szerepel 7689 forintos összeggel. A szabályozás egységes keretek között kezeli az eltérő gazdasági erejű településeket.
A rendelet hatása
Az előírt befizetések a helyi iparűzési adó (HIPA) többletbevételéből származnak. A kormányzati döntés érinti az önkormányzatok szabadon felhasználható költségvetési forrásait, miközben a gazdaságilag aktívabb településekre hárítja a befizetési kötelezettség zömét.
Tiszta.AI Manipuláció Elemzés
A cikk célja a kormányzati rendelet ismertetése, ugyanakkor az eredeti szöveg egyértelműen a „forráselvonás” narratíváját erősíti a „lemondaniuk kell” kifejezés használatával.
Az eredeti forrás „lemondaniuk kell” kifejezése érzelmi töltetű, amely a fiskális elszámolást veszteségként keretezi. A szerkesztés során ezt semleges, technikai megfogalmazásra cseréltük.
A szöveg kizárólag a minisztériumi rendeletre támaszkodik. Nem szólaltat meg ellenzéki vagy önkormányzati érdekeket képviselő feleket, így a rendelet társadalmi-gazdasági hatásairól szóló vita hiányzik.
Nem derül ki, hogy a 202 település számára ez a befizetés milyen mértékben befolyásolja az éves költségvetési egyensúlyt, illetve mi a gazdasági indoklása annak, hogy a megyei jogú városok mentesülnek a fizetés alól.
Kép: KÁRMÁN ANDRÁS/Facebook
🖤
Tetszett a cikkünk?
Napi 33 Ft-tal segítheted, hogy függetlenek maradjunk!
👉 Támogasd az Okoshírt itt!
Gazdaság
Több mint 170 ezer autósnak rendezetlen a gépjárműadója
Jelentős számú, mintegy 170 ezer gépjármű-üzembentartó nem rendezte az idei évre előírt gépjárműadót. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerdai tájékoztatása alapján a mulasztás pénzügyi következményekkel járhat.
Az adóhatóság felhívja a figyelmet arra, hogy június 30-ig még fennáll a lehetőség az öthavi, pótlékmentes részletfizetés igénylésére. Aki elmulasztja a fizetést és nem él a részletfizetés lehetőségével, az késedelmi pótlék megfizetésére kötelezhető.
Szankciók és eljárási következmények
A rendezetlen adótartozás miatt az adóhatóság további szigorúbb intézkedéseket is kilátásba helyezett. A jogszabályi előírások értelmében a hatóság akár a jármű forgalomból történő kivonását is kezdeményezheti a tartozás behajtása érdekében.
Az adóügyi kötelezettségek teljesítése minden gépjármű-üzembentartó számára kötelező. A hatóság a folyamatos tájékoztatással törekszik a hátralékok csökkentésére.
Tiszta.AI Manipuláció Elemzés
A cikk elsődleges célja az adóhatósági tájékoztatás közvetítése, amely a lakosságot a fizetési kötelezettségek teljesítésére és a határidők betartására ösztönzi.
Az eredeti szöveg „figyelmeztetett” igéje és a szankciók (késedelmi pótlék, forgalomból való kivonás) hangsúlyozása egyértelműen a hatósági kényszerítő erőre fókuszál. A szerző a „még mindig nem rendezte” fordulattal sugallja a mulasztás súlyát.
A szöveg nem részletezi, hogy a 170 ezres szám a teljes gépjárműparkhoz képest milyen arányt képvisel, illetve nem tér ki a fizetési nehézségek mögöttes gazdasági okaira, kizárólag a jogi következményekre koncentrál.
🖤
Tetszett a cikkünk?
Napi 33 Ft-tal segítheted, hogy függetlenek maradjunk!
👉 Támogasd az Okoshírt itt!
-
Külföld2 napjaA Fehér Ház kertjében rendezik a Freedom 250 elnevezésű ketrecharc-gálát
-
Közélet-Politika3 napjaFrissítette ingatlanjai adatait Kapitány István a vagyonnyilatkozatában
-
Belföld1 napjaTelex: Feldarabolhatják a Terrorelhárítási Központot
-
Közélet-Politika2 napjaMagyar Péter négy nemzetbiztonsági vezetőt mentett fel tisztségéből
-
Közélet-Politika2 napjaOrbán Viktor 18 oldalas röpiratban kereste a Fidesz vereségének okait
-
Közélet-Politika3 napjaTarr Zoltán visszavonta a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatójának megbízatását
-
Közélet-Politika2 napjaEmeli a kormány a helyettes államtitkárok fizetési plafonját
-
Külföld1 napjaŐrizetbe vették Tommy Robinsont a londoni Heathrow repülőtéren
