Gazdaság
Magyarország és Bahrein: Új fejezet a kétoldalú gazdasági kapcsolatokban
Magyarország és Bahrein Királysága újabb lépést tesz a kétoldalú gazdasági kapcsolatok erősítése felé. A két ország megállapodás tervezetét nyújtotta be társadalmi egyeztetésre, amely a beruházások kölcsönös védelmét és biztonságos környezetének kialakítását célozza.
A dokumentum kiemelt figyelmet fordít a fenntartható fejlődésre, a környezetvédelemre, a munkaügyi jogokra és a vállalati társadalmi felelősségvállalásra. A megállapodás főbb pontjai:
Beruházások védelme: A felek biztosítják a beruházók tisztességes és méltányos bánásmódját, valamint a beruházások fizikai biztonságát.
Szabályozási jogok: Mindkét ország megtartja a saját gazdasági érdekeinek megfelelő jogszabály alkotási jogát, figyelembe véve a közegészség, a környezetvédelem és más fontos társadalmi célok védelmét.
Kártalanítás és kisajátítás:A kisajátítások törvényes eljárás keretein belül, megfelelő kártalanítással történnek, figyelembe véve a piaci értéket és az esetleges késedelmeket.
Átutalások és pénzügyi szabályok: A megállapodás lehetővé teszi a beruházásokkal kapcsolatos pénzmozgásokat nemzetközi valutákban, és az átutalások akadálytalan végrehajtását.
Vitarendezési mechanizmusok: A beruházási viták rendezésére választható választott bírósági eljárások állnak rendelkezésre, lehetőség van az ICSID, az UNCITRAL és a nemzetközi bíróság előtti eljárásra is.
Fenntarthatóság és környezetvédelem: A megállapodás hangsúlyozza a környezetvédelmi normák tiszteletben tartását és az éghajlatváltozás elleni intézkedések támogatását, a megújuló energiákra és az alacsony szén-dioxid-kibocsátású technológiákra fókuszálva.
Munkaügyi jogok és vállalati társadalmi felelősségvállalás: A megállapodás erősíti a munkaügyi jogok védelmét és elősegíti a felelős üzleti magatartást, a felek vállalják a fenntartható és társadalmilag felelős beruházások előmozdítását.
A megállapodás a kétoldalú gazdasági kapcsolatok új fejezetét nyithatja meg. Konkrét beruházások támogatását is elősegítheti, például a MOL és helyi partnere által tervezett gumi-bitumen gyár építését Bahreinben.
(A kép forrása: Pixabay)
Gazdaság
Az építőipari termelés csökkenést mutatott januárban
OkosHír:
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken közölte, hogy 2025 januárjában az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 9,6 százalékkal alacsonyabb volt, mint egy évvel korábban.
Az építményfőcsoportokon belül az épületek építésének termelése 8,9 százalékkal, míg az egyéb építményeké 10,8 százalékkal csökkent. A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek szerint az építőipar termelése 1,6 százalékkal meghaladta a 2024 decemberi szintet.
Az építőipari kibocsátás szintje 2025 januárjában a 2021-es havi átlag 96,5 százalékát érte el.
A KSH adatai szerint a megkötött új szerződések volumene 15,8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Ezen belül az épületek építésére kötött szerződések volumene 19,7 százalékkal csökkent, míg az egyéb építmények építésére vonatkozó szerződéseké 8,9 százalékkal nőtt. Az új szerződések volumene már a negyedik egymást követő hónapban maradt el az előző év azonos időszakától.
Az építőipari vállalkozások január végi szerződésállománya 0,2 százalékkal volt alacsonyabb, mint 2024 januárjában. Az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya 14,7 százalékkal csökkent, míg az egyéb építményekre vonatkozó szerződéseké 14,2 százalékkal nőtt.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
- Az eredeti cikk a „repülőrajt” kifejezéssel élve sugallja, hogy az építőipar várakozásokhoz képest nem teljesít jól, ami egy véleményt tükröz.
- A cikkben említett „kilátások sem túl biztatóak” megfogalmazás egy szubjektív értékelés, amely nem feltétlenül tükrözi a jövőbeli események objektív előrejelzését.
- A cikkben szereplő adatok a KSH jelentésén alapulnak, így a tények megfelelnek a valóságnak.
- A cikk konklúziója, hogy az építőipar teljesítménye elmarad a várakozásoktól és a jövőbeli kilátások bizonytalanok.
- Az építőipari termelés csökkenése hatással lehet a gazdasági növekedésre, a foglalkoztatásra és az ingatlanpiacra.
Gazdaság
Januárban 3,9 százalékkal csökkent a magyar ipari termelés
OkosHír: A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2025 januárjában a magyar ipari termelés volumene 3,9 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Ez azt jelenti, hogy az ágazat teljesítménye 5,7 százalékkal marad el a 2021-es év átlagától. A legnagyobb mértékű elmaradást 2024 decemberében regisztrálták, amikor 6,5 százalékos volt a visszaesés. A feldolgozóipari alágak közül ötben nőtt, nyolcban pedig csökkent a termelés. A legnagyobb visszaesés a villamos berendezés gyártásában volt tapasztalható. Ezen belül az akkumulátorgyártás teljesítménye 2024 februárja óta nem mutatott növekedést.
A legfrissebb adatok szerint az akkumulátorgyártásban 46 százalékos volt a visszaesés az előző év azonos időszakához képest. A járműgyártásban a termelés volumene 3 százalékkal csökkent 2024 januárjához képest. Ezen belül a közúti gépjármű gyártása 0,1 százalékkal, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása pedig 6,2 százalékkal csökkent.
A számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 15,4 százalékos növekedést mutatott. Az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 0,6 százalékkal, a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 0,9 százalékkal, a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása pedig 9,9 százalékkal csökkent.
A fafeldolgozás, papírtermék gyártása, nyomdai tevékenység területén 13,6 százalékkal nőtt a kibocsátás, a vegyi anyag, termék gyártása pedig 11,3 százalékkal nőtt.
A feldolgozóipari ágazatok új rendelései 2,6 százalékkal csökkentek 2024 januárjához képest. A belföldi rendelések 4,4 százalékkal, az exportrendelések pedig 2,4 százalékkal csökkentek. Január végén az ipar teljes rendelésállománya 13,6 százalékkal maradt el az egy évvel ezelőttitől. A rendelésállomány 2023 szeptembere óta folyamatosan csökken.
Tiszta.AI elemzés: Az eredeti cikk értékelése
Az eredeti cikk több ponton is érzelmi töltettel próbálta befolyásolni az olvasót. Például a „szenved a magyar ipar, mélyrepülésben az akkugyártás” cím negatív konnotációt hordoz, és a helyzet súlyosságát hangsúlyozza. A „vesszőfutás” kifejezés is hasonló célt szolgál.
A cikk feltételezésként tálalja, hogy a kormány az akkumulátorgyártást „csodafegyvernek szánta a gazdaság jövőjét tekintve”. Ez egy vélemény, melyet tényként közöl. A cikkben megfogalmazott állítások a KSH adataira hivatkoznak, így azok megfelelnek a valóságnak, feltéve, hogy a KSH adatai helyesek.
A cikkben leírtakból arra lehet következtetni, hogy a magyar ipar, különösen az akkumulátorgyártás, nehézségekkel küzd. Ez a helyzet kihathat a gazdasági növekedésre és a foglalkoztatásra is.
Az esemény hatása a magyar közéletre abban állhat, hogy a kormány gazdaságpolitikája kritikák tárgyává válhat, és a jövőbeli iparfejlesztési stratégiák átértékelésére kényszerítheti a döntéshozókat.
-
Közélet2 napja
Sajtótájékoztató: Politikai vihart kavart Magyar Péter neve az EP határozaton
-
Közélet2 napja
Kormányinfó: „Szörnyű, ahogy Brüsszel működik, de Magyarország esetében jóval több érv szól az uniós tagság mellett, mint ellene”
-
Bulvár2 napja
TV2 módosítja a Hunyadi sorozat adását március 15-én
-
Közélet1 napja
Szalay-Bobrovniczky: Magyarországnak fel kell készülnie a szabadság árára
-
Hírek2 napja
Pankotai Lili pert nyert volt gimnáziuma ellen másodfokon
-
Hírek2 napja
A BND 2020-ban laboratóriumi balesetre utaló következtetéseket vont le a COVID-19 eredetével kapcsolatban
-
Hírek2 napja
Szijjártó Péter a „színes forradalmakról” és Szerbiáról nyilatkozott
-
Hírek3 napja
Jogászok véleménye a Fidesz állampolgárság felfüggesztésére vonatkozó tervéről